Pačmelák lesní Bombus sylvestris (Psithyrus sylvestris)


čeleď: Včelovití - Apidae

Pačmelák lesní (Bombus sylvestris) je hnízdní parazit u druhu čmelák luční, možná i u čmeláka horského. Je hojnější ve vyšších a středních polohách, ve vlhkých údolích. Protože ale jeho hostitelský druh čmelák luční se v posledních letech stává hojným i v Praze, dá se očekávat, že zde bude brzy hojný i jeho parazit.
Na horní fotografii je sameček.

/Pačmelák lesní na květu hadince.
Pačmeláci mají na těle výrazně méně chloupků než čmeláci. Zatímco pracovití čmeláci (jejich matka a dělnice) musí létat venku i za chladna a obecně za špatného počasí a potřebují kvalitní kožíšek, pačmeláci jsou trochu plešounci, jejich matka vyletuje zjara až po oteplení a svoje dělnice pačmeláci nemají.

Pačmelák lesní je barevně variabilní, především zbarvení třetího a čtvrtého tergitu nemusí být jenom bělavé, ale bývá i žluté, žlutozelené nebo černé, existují i zcela černí jedinci.
/Pačmelák lesní na kohoutku lučním.
Důležitý rozlišovací znak samečků pačmeláka lesního je načervenalý konec zadečku. Samičky se odlišují od podobných druhů obtížně, je potřeba vidět mikroskopické znaky na spodku posledních zadečkových článků.
/Pačmelák lesní, zadeček detail.

Na květu bodláku.
/Pačmelák lesní na bodláku.

Pro srovnání fotografie hostitelského druhu, čmeláka lučního:
/Sameček čmeláka lučního na květu maliníku.
Jedním z podstatných rozdílů mezi hostitelem a jeho hnízdním parazitem je v tom, že pačmeláci mají hlavu zepředu vždy černou, samečkové čmeláka lučního mají hlavu zepředu žlutě ochlupenou. Samičky čmeláka lučního ale také mají hlavu s černými chloupky.

Mravenec příživný
Maltářka zední
Lumek Phytodietus
Lumci - podčeleď Tryphoninae

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist