Netelia sp. Lumek Netelia

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae
podčeleď: Tryphoninae

Lumek Netelia má neobvyklý vzhled díky svojí světle rezavé barvě. Tmavě pigmentované má pouze svoje velké složené oči a tři jednoduchá malá očka na vrcholu hlavy. Oči totiž musí být vždycky tmavé, pokud má mít jedinec hmyzu dobrý zrak. Podobnou barvu má i několik dalších druhů lumků z jiných podčeledí. Lumek rodu Netelia se od nich pozná např. podle vytvořené aeroly mezi žilkami na předním křídle. Pro všechny lumky se žlutorezavým tělem platí, že se jedná o druhy s noční aktivitou. Samičky lumků Netelia kladou svoje vajíčka na housenky různých druhů motýlů. Při tom ochromí housenku jen dočasně, později se housenka dál vyvíjí.

Číst více

Neuroterus numismalis Žlabatka penízková

od Hanka

čeleď: Žlabatkovití - Cynipidae

Žlabatka penízková (Neuroterus numismalis) je na území Prahy vzácnější. Podařilo se mi jí najít pouze v Dendrologické zahradě v Průhonicích (30. 9. 2016).
Má podobný vývoj jako žlabatka hrášková. Také má 2 generace do roka, vytváří 2 odlišné typy hálek, oba vyrůstají na dubových listech.

Číst více

Neuroterus quercusbaccarum Žlabatka hrášková (lentilková)

od Hanka

čeleď: Žlabatkovití - Cynipidae

Žlabatka hrášková (Neuroterus quercusbaccarum) je naše nejhojnější žlabatka. Na fotografii jsou podzimní hálky žlabatky hráškové na listu dubu. Je to velmi hojný druh žlabatky, na dubu letním a dubu zimním téměř všudypřítomný.
Tato žlabatka má 2 generace do roka, vytváří 2 odlišné typy hálek.

Číst více

Nippocryptus sp. Lumek Nippocryptus sp.

od Hanka

čeleď: Lumkovití - Ichneumonidae
podčeleď: Cryptinae

Lumek Nippocryptus, se kterým jsem se setkala v květnu 2021, byl velmi štíhlý a dlouhý zhruba 1 cm. Zaujal mojí pozornost málo obvyklým vzorem, takové šrafování je fotograficky zajímavé.
Na všech zdejších obrázcích je sameček. Pravděpodobně je to druh Nippocryptus vittatorius.
O tomto rodů lumků se zatím dá dohledat jen málo informací.
Samečkové z čeledi Cryptinae mají charakteristický tvar zadečku, který je v místě připojení na hruď tenký, ale dál se rozšiřuje. Zadeček je nejširší v zadní třetině.


Číst více

Nomada Nomáda - popis rodu

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomády (Nomada sp.) jsou hnízdní paraziti u samotářských druhů včel.
V ČR jich žije 70 druhů.
Nomády často létají nízko nad zemí a hledají vstupy do hnízdeček hostitelských druhů včel. Pokud najdou otevřenou komůrku, kterou samotářská včela ještě nestihla úplně zásobit pylem a nektarem, nomády tam ukryjí svoje droboučké vajíčko do izolační vrstvy stěny komůrky. Vylíhlá larva nomády pak odstraní hostitelské vajíčko a sama se živí na pylonektarových zásobách v komůrce.

Číst více

Nomada bifasciata Nomáda dvouskvrnná

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda dvouskvrnná (Nomada bifasciata) je hnízdní parazit u pískorypky páskované (Andrena gravida). V Praze je to hojný druh.
Dospělci jsou v přírodě vidět od dubna. Má pouze jednu generaci do roka - tím se liší od podobné nomády obecné (Nomada fucata), která má během roku 2 generace.

Číst více

Nomada fabriciana Nomáda červená

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomada červená (Nomada fabriciana) je hnízdní parazit u pískorypek, zejména u druhu pískorypka dvoubarvá(Andrena bicolor). Shoduje se s hostitelským druhem v tom, že má 2 generace do roka.
Je to hojný druh. Velikost 7 až 10 mm.

Číst více

Nomada flava Nomáda žlutá

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda žlutá (Nomada flava) je velká 8 až 14 mm. Místy je to hojný druh. Dospělci létají od dubna do června.
Podobně jako všechny nomády, i nomáda žlutá je hnízdní parazit.
V Praze je hlavním hostitelským druhem je pískorypka lesklá ( Andrena nitida). Může parazitovat i u dalších druhů pískorypek, zejména u druhů pískorypka písčinná ( Andrena carantonica) a pískorypka ryšavá (Andrena fulva).
Na horních dvou fotografiích je sameček, jak se krmí ve vrbové jehnědě.

Číst více

Nomada flavoguttata Nomáda žlutotečná

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda žlutotečná (Nomada flavoguttata) je drobný druh, je dlouhá jen 5 až 7 mm. Je to hnízdní parazit u několika druhů pískorypek, zejména u pískorypky malé (Andrena minutula). Může mít dvě generace do roka, podobně jako její hostitelé. Proto se s ní lze setkat od konce března až do srpna.
V ČR je to hojný druh, rozšířený od nížin až do hor.

Číst více

Nomada flavopicta Nomáda žlutoskvrná

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda žlutoskvrná (Nomada flavopicta) je dlouhá 8 až 11 mm. S dospělci se lze v přírodě setkat od června do září. U nás žije pouze na teplých místech v nižších polohách.
Je to hnízdní parazit u pilorožek (Melitta sp.). Nejčastěji se s ní lze setkávat na hnízdištích pilorožky zdravínkové (Melitta tricincta).

Na zdejších fotografiích je sameček.

Číst více