Nomada fucata Nomáda obecná

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda obecná (Nomada fucata) se vyvíjí jako hnízdní parazit u pískorypky obecné (Andrena flavipes). A stejně jako její hostitelský druh má 2 generace do roka. Proto se lze s dospělci nomády obecné setkávat na různých květech od dubna až do srpna. Právě tím se odlišuje od velmi podobné nomády dvouskvrnné (Nomada bifasciata), která má v roce jen jednu generaci a v přírodě se s ní lze setkat jen v jarních měsících.
Na horní fotografii je samička letní generace na květu heřmánkovce, který kvete až ve druhé polovině roku.

Číst více

Nomada lathburiana Nomáda ryšavá

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda ryšavá (Nomada lathburiana) je hnízdní parazit u některých druhů pískorypek, v Praze hlavně u pískorypky popelavé (Andrena cineraria).
Je to hojný druh. Je dlouhá 9 až 12 mm - to je mezi nomádami velký druh.
Na horním obrázku je samička.
Jedním z rozlišovacích znaků jsou rezavé chloupky na hrudi a na hlavě.

Číst více

Nomada moeschleri Nomáda dvouzubá

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda dvouzubá (Nomada moeschleri) byla ještě nedávno v ČR neznámý druh. Nyní je dost rozšířená od nížin do hor. Má ráda světlé lesy a jejich okraje. Její hostitelský druh zatím není známý.
Dospělci létají v přírodě od dubna do června. Je dlouhá 8 až 11 mm. Má na velké ploše nápadně červený zadeček. Od podobných druhů se liší dvouzubými kusadly.

Číst více

Nomada pleurosticta Nomáda červenoboká

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomada červenoboká (Nomada pleurosticta) je dlouhá 9 až 11 mm. Její letová perioda je v červnu a v červenci. Tento druh je hnízdní parazit u pískorypky čekankové (Andrena polita).
V Čechách se vyskytuje jen na nejteplejších lokalitách.

Na fotografiích je sameček.

Číst více

Nomada ruficornis Nomáda rudorohá

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda rudorohá (Nomada ruficornic) je dlouhá 7 až 11 mm. Je to hnízdní parazit u pískorypky úhledné (Andrena haemorrhoa).
V ČR je to hojný druh, zejména žije ve světlých lesích. Létá od dubna do června.
V klidu mívá křídla složená nad tělem. Svůj barevný zadeček ukazuje jen v pohybu.

Číst více

Nomada sexfasciata Nomáda šestiskvrnná

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda šestiskvrnná (Nomada sexfasciata) je větší druh nomády, je dlouhá 11 až 14 mm. U nás se s ní lze setkat jen vzácně, pouze v teplých oblastech.
Je to hnízdní parazit u samotářských včel stepnic rodu Eucera.
Její výskyt se povedlo dokumentovat 12. 5. 2024 v Divoké Šárce.

Číst více

Nomada signata Nomáda značená

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda značená (Nomada signata) je dlouhá 8 až 13 mm. Je to hnízdní parazit u pískorypky ryšavé (Andrena fulva). Letová perioda dospělců je od dubna do poloviny června. V ČR se vyskytuje od nížin až do hor, ale jen nehojně. Všude se lze setkávat jen s jednotlivými kusy.
Na fotografiích je sameček. (Samičku se mi zatím fotografovat nepodařilo.)

Číst více

Nomada striata Nomáda proužkovaná

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda proužkovaná (Nomada striata) je dlouhá 9 až 11 mm. Je to hnízdní parazit u pískorypky jetelové (Andrena wilkella) a pravděpodobně i u dalších příbuzných druhů pískorypek.
Nomáda proužkovaná je u nás vzácná, ačkoliv její hostitelský druh pískorypka jetelová je tu velmi hojný. Zdá se, že hostitelské pískorypky se umí napadení bránit. Že by pískorypky dokázaly parazitická vajíčka objevit a ze svých hnízdeček odstraňovat?
V literatuře se píše, že nomáda proužkovaná vytváří 2 generace do roka. Je na tom ale neobvyklé, že její hostitelský druh pískorypka jetelová má u nás jen jednu generaci během roku.

Na zdejších fotografiích je pouze sameček.

Číst více

Nomada succincta Nomáda pruhovaná

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Nomáda pruhovaná (Nomada succincta) je dlouhá 10 až 13 mm. S dospělci se lze v přírodě setkat od dubna do června.
Je to hnízdní parazit u několika druhů pískorypek, zejména u pískorypky lesklé (Andrena nitida) a u pískorypky černolesklé (Andrena nigroaenea). Má ráda teplé lokality, je to mediteránní druh, hojný v jižní Evropě, a v souvislosti s oteplováním u nás se šíří i tady.
Od ostatních druhů nomád se samičky snadno rozliší podle barevné kresby vpředu na hlavě.

Číst více

Nysson maculosus Pakutilka skvrnitá

od Hanka

čeleď: Kutíkovití - Crabronidae

Pakutilka skvrnitá (Nysson maculosus) je dlouhá jen 5 až 7,5 mm. Dospělci létají v přírodě od června do září. Je to hnízdní parazit u několika druhů vosilek, které jako zásoby pro svoje larvy loví nymfy a dospělce drobných křísů. Samička pakutilky aktivně proniká do hnízdeček hostitelských druhů a tam vyklade svoje drobné vajíčko pod křídla ochromeného kříska. Vývoj zárodku parazita probíhá rychleji než vývoj hostitele. Vylíhlá larva pakutilky pak zničí hostitelské vajíčko a dál její vývoj pokračuje na zásobách ochromené kořisti (křísků).

Číst více