čeleď: Vrbovité - Salicaceae
Topol kanadský je v současnosti v ČR nejčastěji pěstovaný typ topolu. Pěstuje se velké množství různých kultivarů, které vznikly zkřížením našeho domácího druhu topolu černého s jeho americkým příbuzným topolem bavlníkovým.
Tito kříženci rostou většinou rychleji než náš topol černý, mívají ale horší kvalitu dřeva. Topoly kanadské mají velmi rozdílnou dobu jarního rašení i podzimního opadu listů. Záleží na tom, zda rodičovský topol bavlníkový pocházel z populací z jižnějších nebo severnějších oblastí (vždy ze Severní Ameriky).
Všechny topoly jsou dvoudomé dřeviny. Na fotografii je větvička s mladými samičími jehnědami.

Topoly opyluje vítr. V jehnědách se jim netvoří žádný sladký nektar pro hmyz. Vyjímečně by včely mohly sbírat pyl topolů, ale v termínu jejich kvetení je obvykle rozkvetlých i mnoho jiných rostlin, kterým včely dávají přednost.
Kříženci vytlačují náš původní druh topol černý, ten se nyní stává vzácností.

Na volných plochách se snadno uchytávají topolová semena, která roznáší vítr.

Není pochyb, že všechny mladé topoly na horním obrázku jsou samovolně vzniklí kříženci. Na dobře osluněných částech větví mají jejich listy červené řapíky - to se u našeho původního topolu černého neobjevuje.
Na pupenech se tvoří hodně lepkavého balzámu. Ten bývá uvnitř i na povrchu pupenů, a vytváří tam droboučké i větší kapky.

Včely medonosné ten balzám z topolových pupenů sbírají. Včelí propolis vzniká právě z toho, jaké pryskyřičnaté látky včely nasbírají na různých rostlinách, v Praze je to zejména na topolech.

Na fotografii je včela s nasbíranou kapkou pryskyřičnatého balzámu na výrobu propolisu.
Koncem května na topolu zrají semena.

Topolová jehněda se zrajícími plody.

Plody začínají pukat, detail.

Topolová semínka jsou velmi drobná. Vítr je roznáší daleko.
Některé klony topolů jsou velmi náchylné k nemoci na listech, rzi rodu
Melampsora.
Topolový list v září 2018 u Vltavy v Praze Sedlci.

Rez na spodní straně listu zvětšeně.
Topoly jsou oblíbenou živnou rostlinou mandelinek topolových (
Chrysomela populi).
V sousedství topolů (ale i jiných dřevin) se zjara objevují brouci druhu
Valgus hemipterus. Jsou dlouzí jen 6 až 10 mm. Ti se vyvíjejí v trouchu pařezů a kořenů. V češtině se tento druh občas objevuje pod jménem křivonožec polokřídlý. Na fotografiích je sameček.