čeleď: Ocúnovité - Colchicaceae
Ocún jesenní je vytrvalá, až 45 cm vysoká bylina, se stonkovou hlízou, která bývá uložená hluboko pod zemí. Zvláštností jsou květy, které vyrůstají na podzim, listy a plody rostou až od následujícího jara.
Celá rostlina obsahuje prudce jedovaté alkaloidy, nejvyšší obsah je v semenech.
Otrava se vyskytuje i u hospodářských zvířat, když se pasou na ocúnových loukách. Různé druhy zvířat ale mají odlišnou citlivost. Ovce a kozy jsou velmi odolné a mohou se napást na ocúnových listech, ale jejich mléko je potom jedovaté pro lidi.

Včely medonosné sbírají květní nektar z ocúnů v naprosté spokojenosti. V květním nektaru jed buď není, a nebo to včelám nevadí. Nám lidem to následně taky nevadí, nezávisle na tom, zda by mohl či nemohl být jed i v medu, protože ocúny kvetou v září, a to už včelaři včelám med neodebírají.
Co si nasbírají včely během podzimu, to už jsou všechno jen zásoby pro spotřebu včel během zimy. Kromě toho je květů ocúnů v loukách málo, jejich význam pro včely je skoro nic.

Fotografie ocúnových květů jsou z 12. 9. 2015, z revitalizované louky u Šáreckého potoka.
Ocúnům se dobře daří na vlhkých loukách, v lužních lesích.
Nezralá semena v roztrženém plodu.

Po uzrání budou semena tmavohnědá.
Listy ocúnu a zralý plod, ze kterého se už vysypávají semena. Fotografie semen a zralého plodu 22. 6. 2016.
V minulosti se lidi snažili na svých loukách ocúny vyhubit, aby svojí jedovatostí neohrožovaly jejich zvířata. Dnes je naopak lidi vysazují kvůli krásným květům, často vysazují i další, v ČR nepůvodní druhy ocúnů. Považuji takové jednání za dost nešťastné. Dnes je riziko otrav u lidí větší než dřív. Dřív každý sedlák dobře znal všechny rostliny, které rostly v jeho okolí, a při rozlišování dobrého a jedovatého se nepletl. Nyní chodí sbírat léčivé rostliny skoro každý, jenže znalosti lidem chybí. Snadno potom nasbírají jedovaté listy ocúnů omylem, že vyšli sbírat medvědí česnek, apod.

Louka s ocúny 1. 9. 2016 u Šáreckého potoka.

Je zajímavé, že o nektar z květů ocúnů mají velký zájem včely medonosné, ale žádný jiný druh hmyzu jsem na ocúnových květech neviděla.
Na konci dubna jsou v louce ocúnové listy nápadné, převyšují okolní trávu svojí mohutností.

Mezi listy se už ukazuje zatím malý zelený plod.