Dymnivka plná Corydalis solida


čeleď: Makovité - Papaveraceae (dříve zemědýmovité - Fumariaceae)

Dymnivka plná roste ve světlých lesích. V ČR není v přírodě příliš hojná. Zahradníci od tohoto druhu vyšlechtili okrasné typy, občas se prodávají kvetoucí rostliny v květináčích pro velikonoční výzdobu na hrobech. Proto se nyní dymnivka plná začala šířit s pomocí semen do okolí pražských hřbitovů a také do lesa v sousedství zahrad. Různé druhy dymnivek se mezi sebou snadno kříží, v okolí zahrádkářských skládek bývá k vidění pestrá směs odlišně vypadajících jedinců.
Rozlišovacím znakem jsou dlanitolaločné listeny v úžlabí vyrůstajících květů, přímý květní hrozen a delší stopky květů.

/Dymnivka plná, skupina rostlin.
Kolem hřbitovů bývá dymnivka plná s načervenalou barvou kvítků.
/Dymnivka plná s načervenalou barvou kvítků.
/Dymnivka plná, kvítky v detailu.
V termínu kvetení dymnivek (konec března a duben) už v přírodě létají samečkové druhu pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes). Samičky pelonosky hluchavkové jsou s probouzením ze zimního spánku pomalejší, ty na květech dymnivek obvykle nejsou.
Pelonosky mají dlouhý sosák, dosáhnou k hluboko uloženému nektaru ve květech tak, aby květy správně opylovaly.
/Dymnivka plná a sameček pelonosky hluchavkové.

Na květech dymnivek bývají hojné samičky čmeláků (budoucí matky). Samičky druhů čmelák hájový (Bombus lucorum) a čmelák zemní (Bombus terrestris) jsou v době kvetení dymnivek většinou už probuzené z dlouhého zimního spánku, i když ne všechny, některé samičky čmeláků se probouzejí až později.
Čmeláčí matka na této fotografii otevírá kvítek správným způsobem tak, aby současně opylovala. Zakrátko se ale naučí pronikat k nektaru snadnějším způsobem, začne kvítky nakusovat.
/Dymnivka plná a čmelák zemní.

Na následující fotografii je dymnivka plná se samotářskou včelou drvodělkou (Xylocopa violacea). Na obrázku je vidět, že drvodělka dlouhý květ neopyluje, ale že si krade sladký nektar nakousnutím horní části květní ostruhy.
/Dymnivka plná s drvodělkou.

Dymnivka plná je značně proměnlivý druh. Některé rostliny jsou mohutné, až 35 cm vysoké. Naopak jiné rostliny tohoto druhu jsou drobné, jen s chudými květními hrozny a poměrně malými květy.
S dělnicí včely medonosné. N nožičce včely je vidět i nasbíraný pyl.
/Dymnivka plná se včelou.

Listen a mladé plody.
/Dymnivka plná, listen a mladé plody.
Spodní strana listu.
/Dymnivka plná, spodní strana listu.

Různé druhy dymnivek se v přírodě mezi sebou snadno kříží. Jedinec na následující fotografii má vzhled zhruba uprostřed mezi dymnivkou dutou a dymnivkou plnou.
/Vzájemné křížení dymnivek dává vzniknout hybridním typům.
Otvory v kvítcích vykusují čmeláci, ale mravenci je také rádi využívají.
/Dymnivka s mravencem.

Šácholan hvězdovitý
Bobkovišeň lékařská (vavřínovec lékařský)
Borovice pinie
Tařička zahradní

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist