čeleď: Miříkovité - Apiaceae
Bolehlav plamatý je jednoletá, případně ozimá nebo dvouletá bylina. Roste zejména na vlhčích půdách, které jsou bohaté na dusíkaté látky. V posledních letech roste velmi často kolem hnojených polí. Lodyha může být vysoká i více než 2 metry. Na vhodných stanovištích vytváří mohutné porosty.
CELÁ ROSTLINA JE JEDOVATÁ !! Otravou jsou ohrožená i zvířata, pokud bolehlav roste jako plevel v porostech pěstovaných na sklizeň na krmení dobytka. (Na pastvině by se krávy nespletly v rozlišení jedlého a jedovatého, pokud by ale měly k dispozici jen posečenou směs s bolehlavem, tak potom by nedokázaly problém řešit.)
Velmi se podobá krabilici hlíznaté, často rostou bolehlav a krabilice společně na stejné ploše. Mladé rostliny bolehlavu jsou téměř nerozlišitelné od mladých rostlin krabilice hlíznaté. Spolehlivě se poznají až podle zcela odlišného tvaru plodů.
Nedozrálé plody.

Při dozrávání se plůdky rozdělí na dvounažky s pěti ostře vyniklými hlavními žebry.
Žebra plůdků jsou zvlněná.
Kvítky jsou poměrně drobné.

Pro lidi je bolehlav jedovatý, včelám medonosným ale pyl z květů bolehlavu nevadí. Včely často běhají po květech a sbírají pylové rousky.

Pod okolíčky bývá obalíček ze tří až šesti vejčitě kopinatých listenů.
Lodyhy jsou v dolní části červeně skvrnité.
Horní lodyžní listy jsou přisedlé a mají bíle lemovanou pochvu.
Spodní list.

Bolehlav v porostu, kvetoucí rostlina.
Takové rostliny bolehlavu, které si vytvořily přízemní růžici listů už během podzimu, rozkvétají během následujícího jara poměrně brzy. Naopak rostliny, které během jara teprve začaly rašit, nakvétají až v srpnu nebo v září. Hmyz dává většinou přednost jiným druhům miříkovitých rostlin, ale dlouhá doba kvetení bolehlavu dává hmyzu příležitost sehnat nektar a pyl i v termínech, kdy květy jiných druhů nejsou k dispozici.
Na květech bývá dost jedinců hmyzu, nejčastěji to jsou různí dvoukřídlí.
Květ s pestřenkou.

Najdou se i mnozí blanokřídlí.
Pilenka brukvová (
Athalia rosae), dříve uváděná pod jménem pilatka řepková.

Občas se na bolehlavu ukázala i pilatěnka tmavokřídlá (
Arge pagana).
Tady se na květenství bolehlavu krmily dvě trněnky červenonohé (
Tiphia femorata).

Lumci bývají nádherně zbarvení.