Lípy - mimoevropské druhy Tilia sp.


čeleď: Slézovité - Malvaceae (dříve Lípovité - Tiliaceae)

Lípy v pražských parcích se vyskytují v řadě mnoha dalších druhů a jejich kříženců a kultivarů. Není jich ale tolik, aby stálo za to jim věnovat celý příspěvek, chci je ukázat pouze souhrnně. A je to dobře, že se u nás vysazují hlavně naše původní české druhy, ty jsou v mnoha ohledech lepší a kvalitnější. Naše lípy mají kvalitnější dřevo, hezčí tvar rozrostlé koruny, včely medonosné z nich vytvářejí nejlepší voňavý med. Naše lípy v době kvetení krásně voní, o cizokrajných lípách se to říct nedá.

Na horním obrázku je lípa Henryho (Tilia henryana).

Lípa Henryho (Tilia henryana) je východoasijský druh, v ČR je vysazovaná teprve v posledních desetiletích.
Je nezaměnitelná díky svým nápadně zubatým listům.
/Lípa Henryho, list.
Ve srovnání s našimi lípami rozkvétá velmi pozdě. První kvítky v květenství se jí otevírají až koncem srpna a dál kvete během celého září. Květenství jsou velmi bohatá, může v nich být až 60 kvítků.
/Lípa Henryho, květy a listy.
Květní listeny jsou větší než u našich lip, mohou být dlouhé až 12 cm.
/Lípa Henryho, květní listeny, květy a poupata.
Na květy létají včely medonosné.
/Lípa Henryho a včela.
Na konci srpna a v září jsou ale na vrcholu rozvoje sršní hnízda.
Sršeň obecná (Vespa crabro) na květním listenu lípy Henryho.
/Sršeň na listenu lípy.
A mnohé sršní dělnice se specializují na lov včel. Přepadená včela se snaží bránit žihadlem, ale není jí to nic platné. Sršně jsou v lovu zkušené specialistky. Na konci vytaženého včelího žihadla je na fotografii vidět i kapička včelího jedu, sršně se mu ale dokáží vyhnout.
/Včela se chce bránit žihadlem, kapka žihadlového jedu ale míří do prázdna.
Na květech lípy Henryho bývá i velmi mnoho čmeláků. Je zajímavé, že čmeláky sršně neloví. Sršně na ně sice občas udělají prudký nálet, ale dál v útoku na čmeláky nepokračují. Že by sršním nechutnal chlupatý čmeláčí kožíšek?
/Lípa Henryho, větev s květy.
/Lípa Henryho a čmelák.
Na květy lípy Henryho létá i mnoho dalších druhů hmyzu. Hojné jsou zejména různé pestřenky.
/Lípa Henryho, květy s pestřenkou.

Mně se povedlo fotografovat na květech také samečka ruděnky běloreté (Sphecodes albilabris).
/Lípa Henryho a ruděnka běloretá.
Lípa Henryho ráda roste na vlhčích místech, zvládá záplavy. Na podobných místech rostou vrby, kolem kterých jsou hojné samotářské včely hedvábnice jarní. A ruděnka běloretá je hnízdní parazit u hedvábnice jarní, proto jsou ruděnky hojné také na květech lípy Henryho.


Lípa americká (Tilia americana) pochází z vlhkých lesů z východu Severní Ameriky.
/Lípa americká, strom v parku.
Lípu americkou jsem fotografovala v parku proti pražské Střešovické vozovně už v roce 2012 a tenkrát jsem o ní napsala na jiném webu následující text:
Lípa americká roste velmi rychle, proto jí před několika desetiletími zahradníci zkoušeli pěstovat i v Čechách. Ale nedopadlo to dobře, lípa americká se neosvědčila, a tak zase z našich parků a hřbitovů postupně mizí. Možná se mi ji podařilo vyfotografovat na poslední chvíli, než se od nás vytratí úplně. Ve srovnání s evropskými lípami má mnohem horší tvar koruny, podivnou vůni, horší lámavost větví, a naopak nemá žádnou přednost, není důvod, proč s jejím pěstováním pokračovat. Není léčivá. Pozná se podle skutečně velikých listů. Listy má až 20 cm dlouhé a 15 cm široké.
Má nápadně velké nejenom listy, ale i květy a plody. Velikost květu a plodu se nechá odhadnout ve srovnání s velikostí včely na květu.
/Lípa americká, květ se včelou a nedozrálý plod.
Dlouhý pestík zůstává na semenech i po dozrání, je to charakteristický znak lípy americké. V parcích se objevují i kříženci lípy americké s evropskými lípami, u nich ten pestík před dozráním opadává.

Srovnání listů a květů lípy americké (vlevo) a lípy srdčité (vpravo).
/Lípa americká a lípa srdčitá.
/Lípy, srovnání květů lípy americké a lípy srdčité.

Na semenech se obvykle pohybuje mnoho jedinců ruměnice pospolné (Pyrrhocoris apterus). Ty se živí sáním lipových semen.
/Lípa americká, plody a ruměnice.

Prvosenka
Ladoňka sibiřská
Mák pochybný
Stulík žlutý

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist