od Hanka
čeleď: Brukvovité - Brassicaceae
Hulevník Loeselův je jednoletá, obvykle ozimá plodina, plevelný druh. V Praze roste často podél komunikací.
Obvykle dorůstá do výšky kolem jednoho metru, ale na výživných půdách může vyrůst až 230 cm vysoký, proto jako plevel na polích vysoko přerůstá pěstované plodiny.
od Hanka
čeleď: Hvědnicovité - Asteraceae
Hvězdnice zlatovlásek rozkvétá na suchých jižních stráních kolem vltavských skal až na začátku září. Je zvláštní, že ačkoliv je velmi sucho, hvězdnice zlatovlásek má pořád v květech dostatek nektaru pro hmyz. Zejména motýli její květy vyhledávají.
Je to vytrvalá bylina, většinou s větveným oddenkem.
od Hanka
čeleď: Hvozdíkovité - Caryophyllaceae
Hvozdík kartouzek je v Praze na skalách nad Vltavou nebo nad Šáreckým potokem hojná rostlina. Má ráda výslunné svahy.
Je to vytrvalá, trsnatá bylina. Květy rozkvétají na lodyze postupně od června do září, často kvete i později v říjnu. Upoutává pozornost lidí svojí nápadně jasnou barvou.
Nektar je ve květech uložen skutečně hluboko, blanokřídlý hmyz k tak uloženému nektaru obvykle nedosáhne a květy hvozdíků nenavštěvuje. Velmi dlouhý sosák mají motýli, ti se na květech hvozdíků občas živí.
Na horní fotografii je na lodyze současně uzrálý plod se semeny a květy. Foto 5. 9. 2017 v Přírodní památce Baba.
od Hanka
čeleď: Hvozdíkovité - Caryophyllaceae
Hvozdík kropenatý je vytrvalá, volně trsnatá bylina. Má rád suchá travnatá místa. Roste na chudých a kyselých půdách. Je to druh vápnobojný. Je hojnější ve středních polohách.
Foto 1. 7. 2018 ve svahu Kotlářky v Praze 6 - je tu pravděpodobně vysetý, dřív jsem tenhle druh neviděla ani tady ani jinde v okolí. Roste tu ve směsi s hvozdíkem kartouzkem, ten je ale nápadně vyšší.
od Hanka
čeleď: Konopovité - Cannabaceae
Chmel otáčivý je vytrvalá dvoudomá liána. Je pěstovaná už od dávných století. V minulosti lidé využívali chmel mnohem častěji než dnes, přidával se do mnoha jídel. Má totiž bakteriostatické a konzervační účinky - v dobách bez elektrických ledniček bylo velmi důležité, že chmel pomáhal udržovat jídla po nějakou, alespoň krátkou dobu nezkažená.Na místech s dostatkem živin a spodní vody snadno zplaňuje.
Koncem srpna a v září upoutává pozornost kolem potoků a řek.
od Hanka
čeleď: Zimolezovité - Caprifoliaceae (dříve štětkovité - Dipsacaceae)
Chrastavec rolní je na sušších loukách (nebo alespoň na nepříliš vlhkých loukách) hojný druh. Hmyz chrastavce vyhledává a nektaru z jeho květů dává přednost.
Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius), kterého jsem fotografovala v travnaté ploše blízko Vltavy u Sedlce, létal pouze na květy chrastavce, jiné druhy okolních květů ho nezajímaly. Zdá se, že nepřístupné skály nad Vltavou, které bývají obrostlé trnkami, housenkám otakárka ovocného vyhovují.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Chrpa čekánek kvete od července do září. V pražské přírodě roste větší počet různých druhů chrp. Chrpa čekánek je z nich nejmohutnější. Roste na suchých světlých místech, často je k vidění kolem skal nad Vltavou. Je to trvalka s hlubokým kořenem.
Podobně jako jiné chrpy je i chrpa čekánek rostlinou, kterou hmyz velmi vyhledává.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Chrpa chlumní je ohrožený druh české květeny. Na skalách v Dolním Povltaví se s ní lze vzácně setkat. Roste tu na suchých skalnatých svazích, na skeletovitých půdách. Je to vytrvalá bylina. Květy mají v průměru 4 až 5 cm. Populace na území ČR jsou morfologicky velmi proměnlivé.
Velmi podobným druhem je často pěstovaná okrasná trvalka chrpa horská (Cyanus montanus). Rozdíly jsou hlavně v požadavcích na stanoviště, chrpa horská má ráda vlhčí a trochu zastíněná místa.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Chrpa latnatá je dvouletá nebo krátce vytrvalá bylina. Často roste na skalách, na kamenitých svazích, na výslunných a suchých stanovištích, na mělkých půdách.
Její květy navštěvuje mnoho hmyzu.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Chrpa luční je vytrvalá bylina, hojný druh, hlavně na suchých travnatých místech.
Její lodyhy dřevnatějí, proto zvířata na pastvě se chrpě luční spíš vyhýbají. Naopak pro hmyz jsou chrpy vynikající nektarodárné a pylodárné rostliny, s dlouhou dobou kvetení od července do října.