od Hanka
čeleď: Pryskyřníkovité - Ranunculaceae
Orlíček obecný je druh, se kterým se lze vzácně setkat ve světlých lesích. Často je pěstovaný v zahradách jako okrasná rostlina, snadno zplaňuje. Daří se mu na mírně zastíněných místech, dokáže se namnožit v málo udržovaných trávnících.
Je to oblíbená rostlina takových druhů čmeláků, co mají dlouhé sosáky.
od Hanka
čeleď: Pryskyřníkovité - Ranunculaceae
Orsej jarní je drobná, vytrvalá bylina. Rozkvétá časně zjara, na samém začátku dubna. Je to hojný druh, často roste na okrajích listnatých lesů, nebo jako plevel v zahradách. Má kořenující lodyhy, v úžlabí řapíků se vytvářejí pacibulky, ze kterých vyrostou následující rok další rostliny orseje.
V časném jaru je v přírodě o květy nouze, proto bývá na květech orseje mnoho hmyzu.
od Hanka
čeleď: Hluchavkovité - Lamiaceae
Ořechokřídlec klandonský je uměle vytvořený druh okrasného keře.
Kolem roku 1930 zahradníci v Anglii v Clandonu úspěšně zkřížili dva druhy ořechokřídleců
( Caryopteris incana x Caryopteris mongholica)
a následně začali pěstovat řadu krásných odrůd, které se nyní šíří po světě.
Je to keř, obvykle 1,50 m vysoký, s květy s různými odstíny světle modré barvy. Podle zvolené odrůdy kvete koncem léta nebo na podzim. Právě pozdní termín kvetení je důvod, proč je ořechokřídlec mezi včelaři oblíbenou rostlinou.
od Hanka
čeleď: Ořešákovité - Juglandaceae
Ořechovec srdčitý pochází z východu USA. Roste tam zejména ve vlhkých horských údolích. V dobrých podmínkách, to znamená na slunci a na půdách s dostatkem vláhy dokáže vyrůst až 50 m vysoký a s průměrem kmene 1 metr. Má kvalitní tvrdé a trvanlivé dřevo, proto by bylo vhodné vyzkoušet jeho pěstování i v našich českých hospodářských lesích, úspěšně by rostl zejména v záplavových lokalitách podél velkých řek.
Mohutný krásný exemplář je např. v pražské Stromovce.
od Hanka
čeleď: Ořešákovité - Juglandaceae
Ořešák královský je často pěstovaný užitkový strom. V posledních letech je zajímavé, že na neudržovaných plochách v Praze patří zplanělé ořešáky k nejčastějším dřevinám. Pravděpodobně je to zásluhou činnosti mnoha živočichů, sojek, strak, ale i veverek.
Podle knihy Květena ČR je prapůvodní výskyt ořešáků ve Střední Asii. Podle pylových analýz je ořešák královský pěstován na území ČR už od doby bronzové, ojediněle i dřív.
Ořešáky jsou stromy, které opyluje vítr. Hmyz se o jeho květy nezajímá.
od Hanka
čeleď: Osladičovité - Polypodiaceae
Osladič obecný je vytrvalá kapradina, která má přezimující zelené listy. V Divoké Šárce je to hojný druh na vlhkých, severně orientovaných skalách. V zimě to bývá v Šárce jediná zelená rostlina, proto upoutává pozornost lidí. Osladič obecný tu roste na vlhkých, málo osvětlených místech.
Podobný druh je osladič přehlížený (Polypodium interjectum), který má menší nároky na vzdušnou vlhkost, a bývá s osladičem obecným často zaměňován, také se dokáže s osladičem obecným křížit.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Ostropes trubil je dvouletá, ve druhém roce vývoje nápadně mohutná rostlina. V dobrých podmínkách může vyrůst až do výšky 2 metry. Většinou ale neuniká posečení nebo polámání, a nově vyrostlé rostliny už pak bývají menší.
Často roste na okrajích cest, zejména na dobře vyhnojených místech ve městech. (Hnojení zajišťují hlavně pejskové.)
od Hanka
čeleď: Pryskyřníkovité - Ranunculaceae (dříve čemeřicovité - Helleboraceae)
Ostrožka stračka je jednoletá bylina. V minulosti rostla hlavně jako plevel v obilí, nyní bývá jen na okrajích polí a podél cest, je častá na skládkách zemin. Je hojná pouze v teplých oblastech.
Celá rostlina je jedovatá!
Jako opylovatelé bývají na květech ostrožky dělnice druhu čmelák zahradní, i další druhy včel samotářek. Včely medonosné se o ostrožku stračku obvykle nezajímají.
od Hanka
čeleď: Hluchavkovité - Lamiaceae
Ožanka kalamandra je vytrvalá rostlina s dřevnatějícím větveným oddenkem. Daří se jí na suchých kamenitých svazích, především na bazických horninách.
Suché počasí posledních roků jí velmi vyhovuje, na plochách pražských přírodních památek nyní dost vytlačuje jiné druhy rostlin. Včely sbírají v jejích květech především nektar.
Květům ožanek zdánlivě chybí horní korunní pysk, jeho laloky bočně přirůstají k dolnímu pysku.
Kvete od července do září.
od Hanka
čeleď: Simarubovité - Simaroubaceae
Pajasan žlaznatý pochází z horských lesů Číny. Rozšířil se do mnoha zemí světa, mnohde se chová invazivně, právě tak u nás v ČR. Je to rychlerostoucí dřevina, ale krátkověká. Jeho zpeřené listy mohou být až 60 cm dlouhé. U nás se šíří zejména podél železničních tratí.
Je to dřevina mimořádně skromná, odolná suchu. Dokáže vyrůst i z nepatrného množství země, stačí mu jen malý objem kořenů. Právě tím se ale stává nebezpečným stromem - malé ukotvení v zemi a mohutný vršek je příčina, proč se pajasan snadno vyvrátí a ohrožuje lidi.