Réva vinná pravá Vitis vinifera subsp. vinifera

od Hanka

čeleď: Révovité - Vitaceae

Vinná réva je prastará kulturní rostlina. Její původ není zcela jasný, na jejím vzniku se mohly podílet i třetihorní druhy, které jsou již vymřelé. Za prvotní vývojová centra je považováno Středozemí, Blízký východ a Střední Asie. V současnosti je známo několik stovek kultivarů.
Je to teplomilná a světlomilná dřevina.

Číst více

Rezeda barviřská (rýt barvířský) Reseda luteola

od Hanka

čeleď: Rýtovité - Resedaceae

Rezeda barvířská je dvouletá bylina. Může být vysoká až 150 cm, s jednoduchou nebo větvenou lodyhou. Od starověku byla pěstovaná jako barviřská rostlina, používala se k barvení tkanin na žluto a zeleno, zejména při barvení hedvábí. Ze semen se také lisoval olej, který se přidával do fermežových laků, nebo ke svícení.
V Praze se s ním lze na některých místech občas setkávat. Zřejmě je to pozůstatek dřívějšího pěstování.

Číst více

Rezeda žlutá (rýt žlutý) Reseda lutea

od Hanka

čeleď: Rýtovité - Resedaceae

Rezeda žlutá (rýt žlutý) je v pražských trávnících velmi hojný druh. Je to vytrvalá bylina. Její semena se úspěšně uchytávají zejména na místech s nezapojenou bylinnou vegetací. Kvete od června do října. Zejména na podzim, kdy je už v přírodě nouze o květy, jí vyhledávají včely medonosné i některé další druhy včeliček.

Číst více

Rmen barvířský Anthemis tinctoria

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Rmen barvířský je vytrvalá bylina. Je to původní evropský druh. U nás se s ním lze setkat hlavně v moravských pahorkatinách, na suchých loukách a pastvinách. V Praze kvete v parku nad Kotlářkou, a zdá se, že se mu daří dobře. Není tu ale původní, pochází z umělého výsevu. Zajímavý je i porost rmenu barvířského na jižním svahu v Dolní Šárce.
V minulosti se rmen barvířský pěstoval kvůli květům, ze kterých se získávalo barvivo. Dnes se pěstuje hlavně jako okrasná trvalka. Je vyšlechtěno několik různých kultivarů.

Číst více

Rostliny lipnicovité Poaceae

od Hanka

čeleď: Lipnicovité - Poaceae

Lipnicovité jsou velmi důležitá čeleď rostlin. Patří sem nejen všechno, co označujeme souhrnným názvem trávy, ale také pšenice, ječmen, žito, oves, kukuřice, rýže a další. Pro lidi to jsou základní potraviny.
Svým vývojem je na lipnicovitých rostlinách vázáno i mnoho druhů hmyzu. Hmyz ale nebývá závislý na jednom konkrétním druhu trávy, žije na širokém spektru druhů. Proto chci ukazovat fotografie hmyzu na trávách souhrnně bez rozlišování jednotlivých druhů trav.

Číst více

Rozchodník bílý (bělorozchodník skalní) Sedum album (Oreosedum album)

od Hanka

čeleď: Tlusticovité - Crassulaceae

Rozchodník bílý je vytrvalá bylina. Je to častý druh na skalnatých svazích a na kamenitých místech. Roste tam jako náš původní druh, často je ale i pěstovaný a ze zahrádek se rozšiřuje do okolí. Má plazivé lodyhy s krátkými nekvetoucími výběžky a přímými květonosnými lodyhami.
Nektar z kvítků rozchodníku bílého chutná mnoha druhům hmyzu, zejména motýlům, také blanokřídlým.

Číst více

Rozchodník ostrý Sedum acre

od Hanka

čeleď: Tlusticovité - Crassulaceae

Rozchodník ostrý je vytrvalá bylina, vysoká obvykle 5 až 15 cm. Má plazivé kořenující lodyhy. Tvoří husté trsy olistěných výhonků. Často roste na suchých skalnatých nebo kamenitých místech.
Ve květech se vytváří nektar pro hmyz.

Číst více

Rozchodník šestiřadý (tenkolistý) Sedum sexangulare, syn. Sedum boloniense

od Hanka

čeleď: Tlusticovité - Crassulaceae

Rozchodník šestiřadý je vytrvalá bylina. Je to častý druh na suchých kamenitých stráních a na skalních terasách. Rozkvétá až koncem června nebo začátkem července - podobný rozchodník ostrý kvete už na začátku června.
Na lokalitách s rozchodníkem šestiřadým se často vyskytují v zemi hnízda kutilky obecné. Dospělci kutilek se na květech rozchodníku šestiřadého často živí.

Číst více

Rozchodník velký Hylotelephium maximum

od Hanka

čeleď: Tlusticovité - Crassulaceae

Rozchodník velký je v Praze na suchých stráních hojný druh. Protože kvete koncem léta a na začátku podzimu, kdy je obecně vzato v přírodě květů málo, tak včely medonosné a čmeláci jeho květy velmi vyhledávají. Je to druh variabilní, mimo jiné i proto, že se dokáže křížit s příbuznými druhy rozchodníků, jaké lidi pěstují v okolních zahradách.

Číst více

Rozmarýna lékařská Rosmarinus officinalis

od Hanka

čeleď: Hluchavkovité - Lamiaceae

Rozmarýna lékařská pochází ze Středozemí. Roste tam planě a je hojná na velmi suchých místech blízko mořského pobřeží. Velmi často je pěstovaná pro využití v kuchyni a je to i ceněná léčivá bylina. V českých podmínkách nedokáže přežít větší zimní mrazy, proto je u nás obvyklé ji pěstovat jen v květináčích a přes zimu ji umísťovat do světlé chladné místnosti.
Je vyšlechtěný větší počet kultivarů.

Číst více