Rukevník východní Bunias orientalis

od Hanka

čeleď: Brukvovité - Brassicaceae

Rukevník východní je mohutná dvouletá (leckdy i víceletá) bylina. Obvykle dorůstá do výšky kolem 120 cm, může ale vyrůst i vyšší. Pochází z jihozápadu evropského Ruska, tam lidé využívají mladé listy rukevníku jako zeleninu. V posledním století ale byla jeho semena rozvlečena dopravou snad na celou severní polokouli. Před více než 20 roky byl rukevník východní v ČR registrován jako karanténní plevel. To ale jeho šíření nezabránilo. Nyní u nás roste snad podél všech železničních tratí a odtud se šíří dál jako invazní plevel na orné půdy. Na polích se rozšiřuje i společně s chlévským hnojem, protože jeho semena procházejí dobytkem bez poškození.

Číst více

Rulík zlomocný Atropa bella dona

od Hanka

čeleď: Lilkovité - Solanaceae

Rulík zlomocný je vytrvalá bylina. Rozšíření rulíku v české přírodě není rovnoměrné, v mnoha oblastech chybí. Daří se mu na lesních pasekách, často v bučinách. Bývá na vlhčích polostinných stanovištích, na živinami bohatých půdách.
Celá rostlina je jedovatá. V mnoha zemích se pěstuje pro využití ve farmaceutickém průmyslu. Včely medonosné sbírají ve květech rulíku nektar a pyl. Včelám rulíkový nektar a pyl vyhovuje, na takových zásobách dokáží dobře přezimovat. Pro lidi je včelí med, který včely vytvářely z nektaru rulíkových květů, jedovatý! Také některá zvířata jsou překvapivě dost odolná vůči rulíkovým jedům, pro lidi pak ale může být jedovaté i mléko od takových zvířat.

Číst více

Růže Hugova Rosa hugonis (Rosa xanthina)

od Hanka

čeleď: Růžovité - Rosaceae

Růže Hugova je planý druh růže, původně pochází ze střední Číny. Nyní je u nás často v parcích a zahradách. Rozkvétá zjara jako první ze všech u nás pěstovaných růží. Je to keř, který může růst samostatně, často se pne po nějaké opoře, třeba je zachycená ve větvích sousedních stromů. Potom dokážet vyrůst až do výšky 4,5 metru.
Pro včely a čmeláky je to vydatný zdroj kvalitního pylu.

Číst více

Růže keltská (galská) Rosa galica

od Hanka

čeleď: Růžovité - Rosaceae

Růže keltská se obvykle vyskytuje v místech bývalého keltského osídlení. Je to planý druh růže s největšími květy - až 10 cm v průměru. Je to základ šlechtění mnoha druhů kulturních růží.
V posledních letech je vzácná, je to značně ohrožený druh. Dolní Šárka v Praze je místem, kde se s ní lze stále setkat.

Číst více

Růže šípková Rosa canina

od Hanka

čeleď: Růžovité - Rosaceae

Růže šípková je u nás obecně rozšířený keř. Pro svůj růst potřebuje hodně světla. Má nepatrné nároky na kvalitu půdy, snáší sucho a teplo na výslunných svazích právě tak dobře jako dokáže růst i na okrajích mokřin. Může růst jako samostatný keř, a pak bývá až 3 metry vysoká. Někdy roste mezi stromy jako opíravá liana a jednotlivé větve mohou být dlouhé až 10 metrů.
Ve květech růže šípkové je velké množství pylu. Naopak sladkého nektaru bývá v růžových květech maloučko nebo vůbec žádný. Proto lze na květech růže šípkové vidět mnoho takových druhů hmyzu, které se živí především pylem.

Číst více

Řebříček Achillea sp.

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Řebříček je léčivá rostlina, a proto ho odborníci prozkoumávali do největších podrobností. A zjistili přitom, že se vlastně jedná o soubor mnoha druhů, které jsou si navzájem velmi podobné, ale v obsahu léčivých složek zásadně rozdílné. Mnoho obsažených složek mají různé druhy řebříčků společných, ale liší se obsahem léčivého proazulenu. Vhodným pomocným kriteriem při určování druhů řebříčku je termín kvetení.

Číst více

Řeřišnice luční Cardamine pratensis

od Hanka

čeleď: Brukvovité - Brassicaceae

Řeřišnice luční často roste na zaplavovaných loukách. Je to velmi variabilní druh, pravděpodobně se skládá z několika podobných druhů.
Diploidní typ má 2n = 16, ale byly zjištěné typy s různě větším počtem chromozomů.
Důležitým rozlišovacím znakem od podobných druhů jsou žluté prašníky a žlutozelené kališní lístky.

Číst více

Řeřišničník písečný Cardaminopsis arenosa

od Hanka

čeleď: Brukvovité - Brassicaceae

Řeřišničník písečný je zajímavá rostlinka chladných částí skal nad Vltavou a jejích přítoků.
Variabilní druh, v Praze roste typ řeřišník písečný pravý. Je velmi přizpůsobivý, co se týká chemismu substrátu.
Hmyz jeho květy často vyhledává.
Květy jsou obvykle bílé, často jsou také nafialovělé.

Číst více

Řešetlák počistivý Rhamnus cathartica

od Hanka

čeleď: Řešetlákovité - Rhamnaceae

Řešetlák počistivý je světlomilný keř nebo stromek. Vyskytuje se zejména na kamenitých a vysýchavých stráních, obvykle na vápencích a dalších živných horninách.
V Praze 6, kde ve skalnatém podkladu převažují kyselejší břidlice, roste na místech ovlivněných činností lidí.

Číst více

Řimbaba chocholičnatá Pyrethrum corymbosum

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Řimbaba chocholičnatá je krásná, vytrvalá bylina. Na území Prahy 6 se s ní lze setkat na stráních na více místech, ale jen tam, kam veřejnost obvykle nevidí. Jinak jí jako krásnou bylinu lidi poškozují.
Roste na křovinatých stráních, i na skalách na vysýchavých půdách. Vyžaduje ale dostatek živin v zemi. Skály v Praze 6 a okolní zem jsou obvykle na živiny chudé, ale řimbaba chocholičnatá tu pravidelně roste v sousedství takových keřů, ve kterých rády odpočívají bachyně se svým pruhovaným potomstvem (divočáci tak místo dobře pohnojí).

Číst více