od Hanka
čeleď: Zvonkovité - Campanulaceae
Zvonek řepkovitý je vytrvalá bylina, květní lodyhy bývají vysoké 50 až 80 cm. Rozmnožuje se nejenom semeny, ale do okolí se rozšiřuje také plazivými podzemními výběžky. V teplých oblastech ČR je to nejhojnější druh zvonku. Roste na živinami bohatých půdách. V Praze je často vidět v málo udržovaných částech hřbitovů.
Květy obvykle vyrůstají v jednostranném hroznu. Blanokřídlý hmyz navštěvuje květy zvonku řepkovitého jen málo, častěji jsou ve zvoncích brouci.
od Hanka
čeleď: Žabníkovité - Alismataceae
Žabník jitrocelový často roste v mělkých stojatých vodách nebo v úsecích s pomalu tekoucí vodou. Je to vytrvalá bylina. V Praze 6 roste v tůních, které byly vytvořené při revitalizaci Šáreckého potoka.
V Čechách jsou časté i další podobné druhy žabníků, které v minulosti nebyly rozlišované od žabníku jitrocelového. Jsou to žabník kopinatý (Alisma lanceolatum), a žabník trávolistý (Alisma gramineum).
od Hanka
čeleď: Bobovité - Fabaceae
Žanovec měchýřník je keř, nanejvýš 5 m vysoký. Je původní v jižní Evropě, u nás bývá vysazovaný, snadno zplaňuje. Daří se mu na slunci na skalnatých svazích. Vyhovují mu vápenité půdy, dobře snáší sucho, nevadí mu zasolení půdy.
Je jedovatý!
Květy žanovců vyhledávají drvodělky. Naopak včely medonosné dávají přednost jiným, současně kvetoucím rostlinám.