od Hanka
čeleď: Rdesnovité - Polygonaceae
Opletka křovištní je jednoletá bylina s oblou ovíjivou lodyhou, která může být dlouhá až 3 metry.
V Praze se často popíná po nejrůznějších plotech u málo udržovaných pozemků. Kvete od červa do září. Květy má nenápadné, ale hmyz si je dokáže najít. Zejména v září, kdy už je v přírodě velký nedostatek květů, se na opletce křovištní slétává hodně hmyzu. Včely medonosné na ní sbírají hlavně květní nektar.
od Hanka
čeleď: Pryskyřníkovité - Ranunculaceae
Orsej jarní je drobná, vytrvalá bylina. Rozkvétá časně zjara, na samém začátku dubna. Je to hojný druh, často roste na okrajích listnatých lesů, nebo jako plevel v zahradách. Má kořenující lodyhy, v úžlabí řapíků se vytvářejí pacibulky, ze kterých vyrostou následující rok další rostliny orseje.
V časném jaru je v přírodě o květy nouze, proto bývá na květech orseje mnoho hmyzu.
od Hanka
čeleď: Růžovité - Rosaceae
Tužebník jilmový je mohutná vytrvalá bylina. Je to hojný druh na vlhkých podmáčených loukách a na březích tekoucích i stojatých vod.
Jednotlivé lodyhy rozkvétají postupně během celého léta. Včely medonosné sbírají na květenství tužebníků mnoho pylu. Pokud jsou někde v sousedství tužebníkového porostu včelí úly, tak jsou na květenství vidět včelí dělnice, které rychle pobíhají přes jednotlivé kvítky a ukládají si pyl do svých košíčků na zadních nožičkách. Vydatný zdroj pylu je důležitý pro zdraví včelstev a nenahraditelný pro jejich úspěšné přezimování.
od Hanka
čeleď: Olivovníkovité - Oleaceae
Zlatice prostřední je v pražských parcích často pěstovaný keř, který vyniká odolností vůči nepříznivým vlivům. Obvykle se vysazují různé vyšlechtěné kultivary, které zahradníci rozmnožují vegetativně. Většina u nás pěstovaných kultivarů vzešla z křížení druhů zlatice převislá (Forsythia suspenza) a zlatice zelená (Forsythia viridisima). Tyto původní druhy pocházejí z Číny.
Většina kultivarů nevytváří plody. A hmyzí opylovatelé si květů zlatice nevšímají. Nápadná barva květů sice někdy přiláká čmeláčí samičku, ale ta zakrátko zjistí, že ve květech zlatice není sladký nektar, a odletí jinam.
od Hanka
čeleď: Růžovité - Rosaceae
Jahodník zahradní je často pěstovaná rostlina. Aby nám vyrostly pěkné veliké jahody, potřebují být opylené. Přitom včelám medonosným se na kvetoucí jahodníky zrovna moc nechce, pokud jim v okolí kvetou jiné, včelařsky lepší rostliny. A teď toho všude kvete spousta, jírovce, dřišťály, jabloně, hlohy. . . . Včely medonosné nestíhají, a kvetení jahodníků je teď nezajímá.
Pískorypka páskovaná (Andrena gravida) má jahodníky jako svou nejlepší pochoutku.
od Hanka
čeleď: Řešetlákovité - Rhamnaceae
Krušina olšová je keř, který se umí přizpůsobit i různým obtížným podmínkám prostředí. Snáší nadbytečnou vláhu a stagnující vodu, ale dokáže růst i na vysýchavých místech. Je častá na píscích a kyselých zrašelinělých půdách, ale roste i na půdách zásaditých. Bývá to jediný keř na živinami nejchudších půdách. Rozmnožuje se nejenom semeny, ale šíří se do okolí i kořenovými výmladky.
Zvláštností je postupné kvetení, květy se objevují od května do září. Díky té dlouhé době kvetení je to významná včelařská dřevina.
od Hanka
čeleď: Olivovníkovité - Oleaceae
Jasan ztepilý je náš původní český druh. Může vyrůst až 40 m vysoko a mít průměr kmene široký víc než 1,5 m. Může se dožít věku až 250 roků.
Odborníci rozlišují 3 ekotypy jasanu - lužní, horský, a vápencový. Jednotlivé ekotypy se podstatně liší v nárocích na vláhu. Vápencový jasan je přizpůsobený růst v suchých podmínkách, lužní a horský jasan potřebují dostatek vláhy. Podle jiných názorů odborníků se kterýkoliv typ jasanu ztepilého schopen se přizpůsobit jakýmkoliv podmínkám. Má velmi kvalitní dřevo.
Opylování jasanů ztepilých zajišťuje vítr.
Na horní fotografii je větvička jasanu, fotografovaná při západu slunce.
od Hanka
čeleď: Olivivníkovité - Oleaceae
Jasan zimnář je menší strom, bývá vysoký 6 až 15 metrů. V Evropě rozšířený v jižnějších oblastech. V Praze se s ním lze občas setkat v parkových výsadbách. Zahradnické prodejny nabízejí pro okrasné účely zejména málo vzrůstné kultivary. Daří se mu na půdách, které jsou bohaté na vápník.
Na rozdíl od jiných druhů jasanů tvoří nápadné bílé květy, které vyrůstají na větvích v koncových latách. Jednotlivé kvítky mají kalich a korunu ze čtyř bílých korunních lístků. Květy opyluje hmyz. V době kvetení bývá pod jasanem zimnářem slyšet shora od větví bzukot včel medonosných.
od Hanka
čeleď: Olivovníkovité - Oleaceae
Jasan pensylvánský pochází z východní části Severní Ameriky. V ČR je často vysazován v parcích, někdy i v lesních porostech. Je to v parcích okrasný druh, protože na podzim mají jeho listy krásně žluté zbarvení. Vůči suchu a mrazu je ale málo odolný.
Je to dvoudomá dřevina.
Rozlišování jednotlivých druhů jasanů a jejich kultivarů je nesnadné. Ke správnému určení druhu je potřeba si prohlížet letorosty a pupeny. Jasan pensylvánský má letorosty pýřité i v dospělosti a pupeny hnědorezavé.
od Hanka
čeleď: Makovité - Papaveraceae (dříve zemědýmovité - Fumariaceae)
Zemědým lékařský je jednoletá, sivě zelená bylina. Častý plevel na okrajích polí.
Na jedné rostlině dozrává několik stovek semen. Semena hned po uzrání klíčí špatně, teprve po přezimování v půdě se klíčivost zvyšuje, a semena pak klíčí během celé vegetační doby. Kvete od poloviny dubna až do pozdního podzimu.
Je to jedovatá rostlina.