Lychnis coronaria Kohoutek věncový

od Hanka

čeleď: Hvozdíkovité - Caryophyllaceae

Kohoutek věncový se u nás pěstuje jako okrasná dvouletá nebo krátce vytrvalá květina. Je původní v jižní Evropě (a dál i v Asii, v jižnějších oblastech, než je ČR). V posledních letech se ale šíří i v české přírodě, na místech, kam lidé vyhazují odpady ze zahrádek. Odolává suchu a umí růst i tam, kde je na skále jen malá vrstva země. Začíná tvořit monokulturu i na plochách pražských přírodních památek.

Číst více

Lychnis flos-cuculi Kohoutek luční

od Hanka

čeleď: Hvozdíkovité - Caryophyllaceae

Kohoutek luční roste na vlhkých loukách i na dalších místech s dostatkem vláhy, od nížin až do hor je hojný.
Je to vytrvalá bylina.
Včely medonosné i celá řada dalších druhů hmyzu ho často navštěvují.

Číst více

Lychnis viscaria Smolnička obecná

od Hanka

čeleď: Hvozdíkovité - Caryophyllaceae

Smolnička obecná je vytrvalá bylina, obvykle s více lodyhami. Roste v teplejších oblastech, zejména na suchých, skalnatých svazích, dokáže růst na plném slunci i v polostínu pod řídkými stromy.
Tvorba semen je závislá na opylení hmyzem, ale její květy nejsou pro hmyz nijak zvlášť lákavé.

Číst více

Lycopus europaeus Karbinec evropský

od Hanka

čeleď: Hluchavkovité - Lamiaceae

Karbinec evropský je vytrvalá bylina. Dorůstá do výšky 15 až 80 cm. Roste na mokrých a špatně provzdušněných půdách, často mezi rákosím na březích stojatých i tekoucích vod. Je to hojný druh na často zaplavovaných a živinově bohatších lokalitách.
Drobné květy karbince poskytují hmyzu jen menší množství nektaru. Proto včely medonosné a včely samotářky navštěvují karbinec jen vyjímečně. Všechny druhy včel totiž musí pro výchovu svých larviček nasbírat na květech mnoho nektaru a pylu, vyhledávají tedy bohatší zdroje. Na květech karbince bývá mnoho dospělců takových druhů hmyzu, které potřebují květní nektar jen pro dodání energie sobě samotným, ale jejich larvičky se vyvíjejí na jiné potravě.

Číst více

Lysimachia punctata Vrbina tečkovaná

od Hanka

čeleď: Prvosenkovité - Primulaceae

Vrbina tečkovaná je vytrvalá bylina, v Čechách pěstovaná v zahradách jako okrasná rostlina.
Je méně náročná na vlhko než podobná vrbina obecná,
Jako všechny vrbiny netvoří v květech sladký nektar pro hmyz, ale olejnaté sekrety. Proto je důležitou rostlinou pro samotářské včely olejnice. Na květech vrbiny tečkované lze vidět zejména olejnici žlutonohou (Macropis fulvipes), v pozdější době kvetení i olejnici vrbinovou (Macropis europaea).

Číst více

Lysimachia vulgaris Vrbina obecná

od Hanka

čeleď: Prvosenkovité - Primulaceae

Vrbina obecná je vytrvalá bylina. Je hojná od nížin až do hor v pobřežních porostech podél potoků a řek i jinde v místech s vysokou hladinou podzemní vody.
Je zvláštností vrbiny, že se v jejích květech netvoří sladký nektar pro hmyz, ale olejnatý sekret. Na tom je závislá samotářská včela olejnice vrbinová (Macropis europaea). Olejnice často hnízdí v zaplavovaných mokřadech a olejíček z vrbiny používá k impregnaci plodových komůrek, olej je spolu s vrbinovým pylem a nektarem z květů jiných rostlin i potravou jejích larviček.

Číst více

Magnolia stellata Šácholan hvězdovitý

od Hanka

čeleď: Šácholanovité - Magnoliaceae

Šácholan hvězdovitý (magnólie hvězdovitá) pochází z horských lesů Japonska. U nás je to často pěstovaný okrasný stromek. Na jaře rozkvétá velmi brzy, v době kvetení ještě nemá listy.
Na rozdíl od většiny jiných u nás pěstovaných kultivarů magnólii má víc rozevřené okvětní lístky a umožňuje lidem vidět na vnitřní (primitivní) uspořádání květu. V geologické historii zeměkoule totiž rostliny příbuzné magnoliím byly prvními suchozemskými kvetoucími (krytosemennými) dřevinami.

Číst více

Mahonia aquifolium Mahonie cesmínolistá

od Hanka

čeleď: Dřišťálovité - Berberidaceae

Mahonie cesmínolistá pochází ze Severní Ameriky. U nás se pěstuje jako okrasná rostlina pro svoje stálezelené listy, snadno zplaňuje. Semena pravděpodobně roznášejí ptáci.
V pražských lesích, zejména kolem hřbitovů, roste v podrostu mnoho semenáčků mahonií, šíří se skoro invazivně.
Kvete časně zjara, a její květy navštěvuje hodně včel i dalšího hmyzu.

Číst více

Malus sp. Jabloň

od Hanka

čeleď: Růžovité - Rosaceae (dříve jabloňovité - Malaceae)

Jabloň patří k nejčastěji pěstovaným druhům stromů. V zahradách jsou hlavně vyšlechtěné kulturní odrůdy kvůli kvalitnímu ovoci, v pražských parcích je k vidění mnoho okrasných typů jabloní. Většina jabloní je cizosprašná, potřebují opylení hmyzem. Včely medonosné létají na kvetoucí jabloně často a rády. Potíž nastává při suchém a horkém počasí, to potom nektar v jabloňových květech zasychá, a hmyz ztrácí o jabloně zájem. Naopak při chladném a deštivém počasí hmyz nelétá, a pak může být opylení také nedostatečné.

Číst více

Malva alcea Sléz velkokvětý

od Hanka

čeleď: Slézovité - Malvaceae

Sléz velkokvětý je vytrvalá bylina. Jeho květy hromadně vyhledávají včely medonosné. Bývá jich na rostlinách slézu tolik, že už obvykle mezi sebe nepustí žádné jiné druhy hmyzích opylovatelů. Je to světlomilná rostlina. Roste hlavně na živinami bohatších substrátech. Lze se s ním setkávat na suchých skalnatých stráních i na písčitých náplavech řek.
V minulosti lidé pěstovali sléz velkokvětý jako léčivou rostlinu. Nyní se pěstuje hlavně na okrasu a pro včely. Z míst pěstování se snadno rozšiřuje do okolních porostů.

Číst více