Crepis foetida Škarda smrdutá mákolistá

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Škarda smrdutá mákolistá je jednoletá bylina. Proto vytváří početné populace zejména kolem železničních kolejí a také na podobných často zraňovaných půdách, kde semenáčky nemají konkurenci jiných rostlin. Je častá v nejteplejších oblastech ČR. Kvete od června do října.
Důležitým rozlišovacím znakem od jiných druhů škard jsou nicí mladé květní úbory (poupata se sklánějí dolů). Teprve krátce před rozkvětem se stopky květních úborů narovnávají.

Číst více

Crocus tommasinianus Šafrán (krokus) Tommasiniho

od Hanka

čeleď: Kosatcovité - Iridaceae

Šafrán (krokus) Tommasiniho je původní na Balkánském polostrově a v okolních zemích. U nás je v zahradách často pěstovaný, existují různé odrůdy. které se trochu liší barvou květů.
Zjara rozkvétá velmi brzy, prakticky nejdřív ze všech u nás pěstovaných druhů krokusů. (Jeho květy jsou menší než většina vyšlechtěných okrasných druhů krokusů.) Jedná se o botanický druh, který se samovolně snadno rozmnožuje semeny.
Šáfrán Tommasiniho patří spolu se sněženkami k první jarní pastvě včel, dává včelám nejen pyl, ale i nektar.

Číst více

Cupressus sempervirens Cypřiš stálezelený (vždyzelený)

od Hanka

čeleď: Cypřišovité - Cupressaceae

Cypřiš stálezelený je původní ve východním Středozemí a v oblasti evropského Blízkého východu. V tamních podmínkách je to důležitá dřevina, odolná k suchu, která má tvrdé a kvalitní dřevo. Kde se mu daří, může se dožít i věku několika tisíc roků.
V Čechách je k vidění málo, má u nás potíže se slabší mrazuvzdorností. Protože je ale po něm pojmenovaná celá čeleď, chci ho ukázat. V Praze úspěšně roste na jižním svahu v trojské botanické zahradě.

Číst více

Cuscuta epithymum Kokotice povázka

od Hanka

čeleď: Svlačcovité - Convolvulaceae

Kokotice povázka je jednoletá bylina, která cizopasí na různých bylinných hostitelích. Je to v České republice původní druh. Nejčastěji roste na výslunných suchých travnatých nebo křovinatých stráních. Roste jako nezelená, parazitická liána. Kokotice se omotá kolem jiné rostliny, naruší její pletivo a zapustí haustoria do těla této hostitelské rostliny. Tím získává organické látky a vodu.

Číst více

Cyanus triumfetti Chrpa chlumní

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Chrpa chlumní je ohrožený druh české květeny. Na skalách v Dolním Povltaví se s ní lze vzácně setkat. Roste tu na suchých skalnatých svazích, na skeletovitých půdách. Je to vytrvalá bylina. Květy mají v průměru 4 až 5 cm. Populace na území ČR jsou morfologicky velmi proměnlivé.
Velmi podobným druhem je často pěstovaná okrasná trvalka chrpa horská (Cyanus montanus). Rozdíly jsou hlavně v požadavcích na stanoviště, chrpa horská má ráda vlhčí a trochu zastíněná místa.

Číst více

Cytisus nigricans (Lembotropis nigricans) Čilimník černající (čilimníkovec černající)

od Hanka

čeleď: Bobovité - Fabaceae

Čilimník černající je nízký keřík, rozvětvuje se krátce nad zemí. Větve má vystoupavé až vzpřímené, ty mají na koncích hrozny květů. Začíná kvést už v polovině května a kvete dlouhou dobu, protože na vrcholech mu dorůstají další a další poupata. Roste hlavně na skalnatých svazích a na skalních výchozech, na chudých půdách na okrajích lesů a podél lesních cest.
Květy vyhledávají čmeláci.

Číst více

Dactylis glomerata Srha laločnatá (říznačka)

od Hanka

čeleď: Lipnicovité - Poaceae

Srha laločnatá (říznačka) je statná vytrvalá tráva. Je to velmi častý druh na mnoha loukách, při včasné sklizni poskytuje vysoké výnosy píce pro domácí zvířata. Patří k nejvýznamnějším travním druhům na loukách a pastvinách. Je to raný druh trávy, obrůstá už časně na jaře. Po první seči vytváří většinou už jen listové výhony a plodná stébla jen vyjímečně.

Na fotografiích je zachycená v termínu kvetení. Z klásků vyčnívají nápadné prašníky.

Srha je vyhledávaná živna rostlina mnoha druhů larev brouků a housenek motýlů a housenic blanokřídlých z podřádu širopasí.

Číst více

Daucus carota Mrkev obecná

od Hanka

čeleď: Miříkovité - Apiaceae

Mrkev obecná je druh, který se skládá z rozsáhlého komplexu typů, které jsou někdy hodnocené jako samostatné druhy. Protože se ale různé typy mrkví dokážou neomezeně křížit a mají pak zcela plodné potomstvo, je přiměřenější hodnocení jako subspecie. V ČR se vyskytují 2 subspecie:

- planá mrkev obecná Daucus carota subsp. carota
- pěstovaná mrkev obecná - Daucus carota subsp. sativus.

Číst více

Dianthus carthusianorum Hvozdík kartouzek

od Hanka

čeleď: Hvozdíkovité - Caryophyllaceae

Hvozdík kartouzek je v Praze na skalách nad Vltavou nebo nad Šáreckým potokem hojná rostlina. Má ráda výslunné svahy.
Je to vytrvalá, trsnatá bylina. Květy rozkvétají na lodyze postupně od června do září, často kvete i později v říjnu. Upoutává pozornost lidí svojí nápadně jasnou barvou.
Nektar je ve květech uložen skutečně hluboko, blanokřídlý hmyz k tak uloženému nektaru obvykle nedosáhne a květy hvozdíků nenavštěvuje. Velmi dlouhý sosák mají motýli, ti se na květech hvozdíků občas živí.

Na horní fotografii je na lodyze současně uzrálý plod se semeny a květy. Foto 5. 9. 2017 v Přírodní památce Baba.

Číst více

Dianthus deltoides Hvozdík kropenatý

od Hanka

čeleď: Hvozdíkovité - Caryophyllaceae

Hvozdík kropenatý je vytrvalá, volně trsnatá bylina. Má rád suchá travnatá místa. Roste na chudých a kyselých půdách. Je to druh vápnobojný. Je hojnější ve středních polohách.
Foto 1. 7. 2018 ve svahu Kotlářky v Praze 6 - je tu pravděpodobně vysetý, dřív jsem tenhle druh neviděla ani tady ani jinde v okolí. Roste tu ve směsi s hvozdíkem kartouzkem, ten je ale nápadně vyšší.

Číst více