Chaerophyllum temulum Krabilice mámivá

od Hanka

čeleď: Miříkovité - Apiaceae

Krabilice mámivá je jednoletá, případně i dvouletá bylina. Je to hojný druh se zřetelnou tendencí k rozšiřování areálu. Daří se jí na polostinných místech na půdách bohatých na živiny, je častá v akátových porostech. Rychle obsazuje stanoviště, která byla změněná lidskou činností.
Na jejích květech bývá dost brouků, těm určitě krabilice prospívají. Pro lidi je krabilice mámivá JEDOVATÁ!!
Pozor na záměnu s jedlým a podobným kerblíkem třebule (Anthriscus cerefolium)!
Krabilice mámivá a kerblík třebule často rostou těsně vedle sebe na stejné ploše.

Číst více

Chamaecyparis Lawsoniana Cypřišek Lawsonův

od Hanka

čeleď: Cypřišovité - Cupressaceae

Cypřišek Lawsonův pochází z Ameriky, v pražských zahradách je to často pěstovaný jehličnan. Zahradníci vyšlechtili z rodu cypřišků velké množství různých okrasných kultivarů, které jsou pro laiky těžko rozlišitelné.
Cypřišek Lawsonův a jeho kultivary lze nejsnadněji poznat v době květu. Jejich malinké, samčí pylové šištičky mají ve stadiu zralosti červená pouzdra s pylem.
Šišky se semeny jsou kulaté, velké kolem 1 cm, dozrávají na podzim. Většina jich zůstává na stromech až do následujícího jara.

Číst více

Chamaecytisus ratisbonensis Čilimník řezenský

od Hanka

čeleď: Bobovité - Fabaceae

Čilimník řezenský je keřík s plazivým pokrouceným kmínkem. Roste na výslunných stráních, na mělkých kamenitých půdách. Je odolný vůči suchu. Bývá na horních hranách svahů, kde ho kvůli mělké půdě a suchu nepřerůstají jiné druhy rostlin.
Květy jsou dlouhé až 20 mm. Nektar je v květech uložený hluboko, většina našich druhů hmyzu nemá tak dlouhý sosák a k nektaru normálně nedosáhne. Místo toho se ale někteří naučili vykusovat květy z boku a pašovat si nektar bez toho, že by květy opylovali.

Číst více

Chelidonium majus Vlaštovičník větší

od Hanka

čeleď: Makovité - Papaveraceae

Vlaštovičník větší je vytrvalá bylina. V Praze patří k nejhojněším rostlinám, dobře roste i v akátinách. Charakteristický je obsah žlutooranžové šťávy v celé rostlině. Kvete od dubna až do září. Včely, čmeláci a další hmyz navštěvují květy vlaštovičníku často, zejména v době po okvětu ovocných stromů, když začíná být o květy v přírodě nouze. Na květech vlaštovičníku rády sbírají pyl také pelonosky hluchavkové. Je ale zajímavé, že pelonosky létají na vlaštovičník pouze ráno a pak zase pozdě večer, během dne navštěvují jiné druhy rostlin.
Semena vlaštovičníků obvykle rozšiřují mravenci.

Číst více

Chimonanthus praecox Zimnokvět časný

od Hanka

čeleď: Sazaníkovité - Calycanthaceae

Zimnokvět časný je keř, více než 3 m vysoký. Pochází z horských lesů v Číně. U nás se s ním lze setkat jako s raritou v Botanické zahradě v Praze Na Slupi. Byl by to ale vhodný okrasný keř i pro častější pěstování v českých zahradách. Vyniká zimním termínem kvetení a zajímavou vůní květů. Květy nejsou nijak velké ani nápadně barevné, ale jejich předností je právě vůně. Pokud se během zimních měsíců na chvíli oteplí, tak zimnokvět hojně navštěvují včely medonosné.

Číst více

Chondrilla juncea Radyk prutnatý

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae (dříve čekankovité - Cichoriaceae)

Radyk prutnatý je vytrvalá (někdy jen dvouletá) bylina, která má ráda teplo a sucho. Na území Prahy byl donedávna rostlinou prakticky neznámou, jenže teplé a suché roky 2015 - 2018 nyní jeho šíření podporují.
V Čechách je to původní druh. Je u nás jediným zástupcem rodu radyk, ostatní druhy radyků mají těžiště rozšíření zejména ve stepních oblastech Asie.
Na stanovišti se rozšiřuje obvykle vegetativně s pomocí kořenových oddenků. Na větší vzdálenosti se šíří semeny, která vznikají apomikticky, bez opylení. Jinak to radyk ani není schopen. Je to totiž rostlina triploidní, počet chromozomů v buňce má 2n = 15.

Číst více

Impatiens glandulifera Netýkavka žlaznatá

od Hanka

čeleď: Netýkavkovité - Balsaminaceae

Netýkavka žlaznatá pochází ze západní Himaláje. U nás je hodnocená jako invazní rostlina. Protože je to ale rostlina jednoletá, je její nebezpečnost mnohem menší než u vytrvalých invazních druhů.
Květy mohou být tmavě červenofialové, ale taky bývají v různých odstínech růžové nebo i skoro bílé.

Číst více

Impatiens parviflora Netýkavka malokvětá

od Hanka

čeleď: Netýkavkovité - Balsaminaceae

Netýkavka malokvětá je jednoletá bylina, která se u nás v posledních desetiletích velmi šíří. Je původní v rozsáhlém areálu jižní části sibiře a jejího širokého okolí. Daří se jí na vlhčích zastíněných místech, v našich lesích teď často vytváří souvislý podrost. Vytlačuje naše původní byliny.
Nejvíc si na ní stěžují houbaři. Samotnému růstu hub netýkavky pravděpodobně nevadí, jenže uvnitř netýkavkového porostu nejsou houby vidět a proto je tam houbaři nemohou najít.

Číst více

Inula conyzae Oman hnidák

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Oman hnidák je dvouletá až víceletá bylina, dorůstá do výšky kolem jednoho metru. Květní úbory má četné, vyrůstají v chocholičnaté latě, jsou malé, jen zhruba cm v průměru, nahnědlé nebo hnědofialové, zdánlivě bez jazykovitých květů. Kvete od července do září. Roste zejména v teplých oblastech, na mělkých nebo středně hlubokých půdách, které jsou bohaté na živiny.

Číst více

Inula germanica Oman německý

od Hanka

čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae

Oman německý v Čechách roste velmi vzácně pouze v Českém Středohoří a v dolním Povltaví (od Veltrus po Prahu).
Je to vytrvalá bylina, obvykle vysoká jen 20 cm, může vyrůst i mnohem víc. Roste na výslunných stepních stráních, většinou na sprašovém podkladu.
Kvete od července do září.

Číst více