od Hanka
čeleď: Borovicovité - Pinaceae
Cedr himalájský se velmi podobá modřínu, ale je stálezelený. Na fotografii je zasněžená spodní větev, aby bylo vidět, že jehličí před zimou neshazuje.
Pochází z indické a kašmírské části Himaláje, přirozeně roste i v Afganistánu. Nyní je to ve světě často pěstovaný okrasný jehličnan. Ve své původní vlasti vytváří řadu klimatypů, různě odolných k mrazu. K nám do ČR se často dovážely výpěstky, které měly původ v teplých oblastech, a pak při tuhých zimách zmrzly. Proto jsou u nás k vidění pouze mladší jedinci tohoto druhu.
od Hanka
čeleď: Jilmovité - Ulmaceae (nově Konopovité - Cannabaceae)
Břestovec západní pochází ze severní Ameriky. V pražských parcích je pěstovaný poměrně často.
Obdivuji u něj uspořádání větviček, jak pravidelně odbočují z hlavní větve. (Na horním obrázku je fotografován při podzimním žloutnutí listů.)
Opylování květů zajišťuje vítr. Plody jsou drobné a tvrdé.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Chrpa čekánek kvete od července do září. V pražské přírodě roste větší počet různých druhů chrp. Chrpa čekánek je z nich nejmohutnější. Roste na suchých světlých místech, často je k vidění kolem skal nad Vltavou. Je to trvalka s hlubokým kořenem.
Podobně jako jiné chrpy je i chrpa čekánek rostlinou, kterou hmyz velmi vyhledává.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Chrpa modrá je jednoletá, většinou ozimá bylina. V minulosti rostla jako častý plevel v obilí. Používání herbicidů její výskyt velmi omezilo, na mnoha lokalitách se stala neznámou. V současnosti se někteří zemědělci snaží omezovat zemědělskou chemii, a u nich se vzácně začínají chrpy znova objevovat.
Chrpa modrá je včelařsky hodnotná rostlina, má ve květech pro hmyz nektar a světlý pyl.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Chrpa luční je vytrvalá bylina, hojný druh, hlavně na suchých travnatých místech.
Její lodyhy dřevnatějí, proto zvířata na pastvě se chrpě luční spíš vyhýbají. Naopak pro hmyz jsou chrpy vynikající nektarodárné a pylodárné rostliny, s dlouhou dobou kvetení od července do října.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Chrpa latnatá je dvouletá nebo krátce vytrvalá bylina. Často roste na skalách, na kamenitých svazích, na výslunných a suchých stanovištích, na mělkých půdách.
Její květy navštěvuje mnoho hmyzu.
od Hanka
čeleď: Hvozdíkovité - Caryophyllaceae
Rožec rolní bývá k vidění na skalách a jiných výslunných volných místech. Je to vytrvalý trsnatý druh.
Krásně a dlouho kvete, ale hmyz se o jeho květy téměř nezajímá. Na jeho květech se lze setkávat pouze s droboučkými hmyzími druhy.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae (dříve čekankovité - Cichoriaceae)
Čekanka obecná je vytrvalá bylina, hojná na suchých travnatých stráních, na kamenitých okrajích cest a železničních tratí.
Její květy jsou milované mnoha druhy hmyzu. V obdobích sucha kvete jen brzy ráno, potom se její květy zavírají. To ovšem hmyzu stačí, včely nemají problém si ráno přivstat.
Pyl čekanky má bílou barvu.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Pcháč rolní je vytrvalá bylina, obecně rozšířený a nebezpečný plevel. Má mohutný kořenový systém, který tvoří vodorovné i svislé výběžky, a těmi se rozmnožuje i vegetativně.
Při prohlížení pouhým okem vypadají všechny květní úbory stejně. Ale až při větším zvětšení jednotlivých kvítků se dá poznat, že pcháč rolní je rostlina neúplně dvoudomá. V samičích květech jsou prašníky zakrnělé a bliznová ramena jsou v době květu rozevřená. V květních úborech samčích rostlin jsou v kvítcích pestíky s bliznovými rameny k sobě přitisklými. V samčích rostlinách se vzácně může v květním úboru vytvořit několik málo životaschopných semen.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Pcháč šedý je vytrvalá bylina. Roste na vlhkých loukách, v příkopech, kolem potoků. Snáší dobře jak záplavy, tak i delší vyschnutí. Ve Středočeském kraji je to hojnější druh, na území Prahy je spíš vzácný. Kvete od července, lodyhy mohou být až 150 cm vysoké, po pokosení znovu vyráží květní lodyhy, a to i opakovaně, ale potom už je výrazně nižší.
Včely medonosné, čmeláci, motýli a další druhy mají pcháč šedý v lásce.