Zimní sčítání netopýrů.

3.2.2019 od Hanka

Každý rok na konci ledna a začátkem února probíhá velké sčítání zimujících netopýrů. Je to dobře vybraný termín, zdá se, že v této době netopýři spí docela tvrdě a krátké a ohleduplné chování lidí v jejich blízkosti je neprobouzí.
Každý druh netopýra má trochu jiné požadavky na místa, kde chce přezimovat. Já byla pozvána do míst, kde byl druh netopýr velký.

Netopýři nemají rádi průvan, a tak se rádi zavěšují do vyvrtaných otvorů.
/Netopýr velký v malém otvoru.
A jak to letos s netopýry vypadá? Spíš hůř, nebo se neví. Na známých zimovištích jich je výrazně méně, než bylo při sčítání v letech 2016 a 2017. Je ale těžké odhadnout, jestli jich žije opravdu méně, a nebo jestli v důsledku teplé zimy se netopýři rozhodli přezimovat i na jiných místech (třeba v dutinách ve stromech), kde o nich lidi nevědí.
Určitě je škoda, že netopýrům ubývají místa, kde se mohou na jaře rozmnožovat. Právě netopýr velký se rád rozmnožuje na půdách starších domů, nebo ve střechách a věžích kostelů. V současné době ale ve velké míře probíhají rekonstrukce starších budov, a netopýři se pak nemají kudy dostat na svá oblíbená místa.

Pouze na konci štoly, kde už průvan nebyl, se netopýři zavěsili jen volně do prostoru.
/Netopýr velký visí v prostoru.

Ve druhé polovině léta má nejvíc květního nektaru komonice bílá.
Rostliny a hmyz na svazích nad Radotínským potokem.
Překvapení na vrbě.
Mšice, slunéčka a pestřenky.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist