Co se na nás na severu Prahy chystá?

19.2.2020 od Hanka

Co se chystá? Paralelní dráha letiště, která bude posunutá blíž směrem k centru Prahy. Zatím se letadla přibližují na přistání nad lesem u sv. Juliány a potom dál za obcí Přední Kopanina. Další plánovaná přistávací dráha by ale přivedla letadla nad víc obydlených oblastí. Vyfotografovala jsem letadla tak, jak se na ně dívají obyvatelé Přední Kopaniny, protože totéž nastane po zprovoznění paralelní dráhy i jinde na sídlištích na severu Prahy. Vybudování další dráhy na letišti by určitě pomohlo s bezpečností provozu, ale neměl by se zvyšovat počet letadel. Jenže je skoro jisté, že potom by se letecký provoz zdvojnásobil.

Takhle létají letadla kousek za obcí od rána do večera, někdy i v noci (to se týká hlavně přijímání zpožděných letů), v krátkých intervalech za sebou. Některá letadla už jsou tady před letištěm docela nízko nad zemí.
/Když je přistávací dráha blízko za vesnicí.
Jiná letadla jsou ještě nad střechami domů dost vysoko.
/Letadlo ve výšce.
Nad spodní části obce už ale klesají k přistávací dráze všechna letadla.
/Směrem na přistání.
Některá letadla jsou poměrně malá.
/Menší letadlo.
Jiná veliká.
/Letadlo nad lesem.
A další letadla jsou překvapivě obrovská.
/Velké letadlo.
Když jsem byla v obci a fotografovala letadla, musela jsem se soustředěně dívat, kdy se letadlo blíží, abych si přepravila fotoaparát. Kupodivu byla letadla před přistáváním velmi tichá, neupozorňovala na sebe hlukem. To mne překvapilo, protože když jsem byla nahoře na pravém břehu Vltavy, tedy ještě daleko před letištěm, tak tam dělala letadla obrovský rámus, i když byla ještě vysoko nad terénem. Do obce Přední Kopanina byl ale slyšet hlasitý rámus od těch letadel, které startovala na opačnou stranu dráhy, ačkoliv z Přední Kopaniny na letiště není vidět. A taky byla letadla občas cítit, někdy vítr přifoukal nepříjemný pach z leteckých motorů.

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/foto/KLU7b14d8_letistPe.png

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vitn-masare-cesko-by-melo-ustoupit-od-planu-rozsirit-letiste-po-vzoru-velke-britanie


Pastva ovcí a koz může udržovat pásy travnatých ploch uvnitř zalesněné krajiny. To by zpomalovalo šíření případných lesních požárů.
Včely medonosné v létě vychovávají mladou generaci včel, která bude žít až do jara.
Z okolí Říčanského potoka na východě Prahy.
Přijďte na louku na Hůrce.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist