Neočekávané setkání v lese.

28.4.2021 od Hanka

Liščátko.
Okolí rodné nory je potřeba prozkoumávat, když rodiče shánějí potravu kdovíkde daleko.

Lišče fotografoval Karel Netsch.

Mládí je zvědavé, nechápe nebezpečí.
/Liščátko - mládí je důvěřivé.
Nebylo by lépe se schovat do známé rodné nory?
/Liščátko - není lépe se schovat do nory?
Zvědavost byla silnější.
/Lišče se dívá ven z nory.
V pozadí ve tmě je slabě vidět další lišče.
/Liščátko - zvědavost je silnější.
A co by tomu řekla máma liška, kdyby tyhle obrázky viděla? To můžeme jen odhadovat. Jisté je, že když se šel pan fotograf Karel podívat na stejné místo následující den, tak liščata u nory opět uviděl.

Fotografie jsou pořízené na severu Čech. U nás v Praze 6 také žijí lišky, zatím se mi ale nepovedlo je fotografovat. I na skalách v PP Baba, na místech, kam lidi téměř nechodí, se jedna zdejší liška ráda vyhřívá na sluníčku. Jenže sotva se přiblížím na dohled, hned mizí jak rezavá čára a potom mne pozorují 2 zelené oči zpod hustého trnkového křoví. (A proč přede mnou neuteče někam dál? Z těchto míst nemá kam utéct, všude okolo je mnoho lidí. Tak si na okolní lidi zvykla a naučila se, že do hustého trnkového porostu se za ní nikdo nedostane.)
Pražským liškám se daří celkem dobře. Lidi totiž dávají pod balkony misky s granulemi pro kočky. Já kočku nemám, kočičí granule nikam nedávám, přesto jsme jednou v noci viděli lišku i na naší zahrádce u domu. Naší zahrádku rychle přeběhla, pak přeskočila plot - a byla pryč. Zřejmě přes nás vede její trasa, kudy chodí kontrolovat potravinovou nabídku v kočičích miskách sousedních domů.

Na jívách začaly rozkvétat jehnědy (kočičky)
Lysolajský nosorožec
Včera napadl sníh i v Praze.
Čím se živí ptáčci v zimě?

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist