25.7.2021 od Hanka
Začal se hojně vyskytovat motýl perleťovec stříbropásek. Ten má rozpětí křídel 64 až 76 mm, patří tedy k našim velikým motýlům. Vzhledem ke svojí velikosti a nápadnému oranžovému zbarvení je nepřehlédnutelný.
Fotografovala jsem ho na kamenitém svahu v přírodní památce Dolní Šárka. Tam motýli létali na okolíky miříkovitých rostlin. Tady na skalnatém terénu nyní kvetou dva druhy miříkovitých. Jednak je to na skále sesel sivý, který má menší okolíky a v současnosti už má nejen květy, ale začal tvořit plody. A na místech s trochou úrodné země tu ve velkém množství roste smldník jelení. Ten má mohutné okolíky, rozkvetl teprve nedávno a většinou má zatím jen poupata.
Motýli sáli nektar z květů obou druhů, ale na skále s kvetoucím seselem jsem se v obtížném terénu nedokázala s fotoaparátem pohybovat. Proto na seselu sivém je perleťovec fotografovaný jen zdálky.
Na obrázku je dobře vidět, že
sesel sivý vytváří jen menší okolíky.
Motýli perleťovci jsou fotografovaní zblízka pouze na smldníku jelením.
Smldník jelení a samička perleťovce na rozkvetlém okolíku.
Okolíky smldníku jeleního jsou skutečně mohutné.

Další samička.

Perleťovec stříbropásek má proměnlivé zbarvení. Barevná forma valesina se nyní u nás také občas objevuje. Fotografovala jsem ji u potoka, jak sála nektar z květu lopuchu..

Květy lopuchu navštěvuje mnoho motýlů, včel i čmeláků. Tady je na květu lopuchu bělásek.
Na skále také kvetl hvozdík kartouzek. Překvapil mne žluťásek řešetlákový, když se na květech krmil. Hvozdíky mají totiž sladký nektar uložený v květech tak hluboko, že běžné druhy hmyzu tam sosákem nedosáhnou a proto si květů hvozdíků nevšímají.

Je vidět, že dosáhnout sosákem k hluboko uloženému nektaru dělá potíže i žluťáskovi.
Na skalnatých svazích teď hodně roste a kvete chrpa čekánek. Tu mají rádi motýli okáči luční.

Na pamětníku rolním se ukázal i modrásek rodu
Plebejus.
Bodlák s otakárkem ovocným.
Letos je u nás často k vidění babočka síťkovaná, její letní forma zbarvení. Ta létá všude, na mnoho druhů květin. Já jsem jí s fotoaparátem zastihla u potoka, tam je na velké ploše rozrostlá krabilice zápašná.

Babočka síťkovaná saje nektar z krabilice zápašné. Krabilice zápašná se velmi podobá bršlici, není snadné tyto dva druhy miříkovitých rostlin rozlišit. Detaily kvítků a mladých plodů se u bršlice a krabilice velmi liší.
Uvnitř lesa jsou nyní také často vidět motýli okáči pýroví. Většinou sedí na listech netýkavky malokvěté. Mně se ale tentokrát nepovedla kvalitní fotografie okáče pýrového. Proto přidávám fotografii okáče pýrového, kterou mi poslal Karel Netsch.

Karel Netsch mi také poslal fotografie další čerstvé aktuality z českých lesů - ukázali se teď dospělí brouci roháči.

Mohutný exemplář.

Roháč obecný, samička.