Město má být příjemné lidem, kteří chodí pěšky.

19.4.2024 od Hanka

A úřad nemá vymýšlet projekty, které podporují zbytečný další průjezd aut ke křižovatce na ploše nynějšího klidného parku s lavičkami v sousedství prodejny Albert v Praze 6 v lokalitě u Matěje.
Na horním obrázku je vidět ten nesmyslný projekt bezúčelné konstrukce, kolem které mají jezdit auta a která by zničila zdejší tiché místo.
Kolik máme v Praze 6 míst, kde rodiče musí držet děti pevně za ruku, protože těsně kolem nich jezdí auta?
A kolik tu máme prodejen, kde po nákupu si mohou rodiče sednout na lavičku a nechat dítě volně běhat po parku?

Zamýšlíte se nad tím, že malé děti mají hlavu a dýchají vzduch právě ve stejné výšce jako jsou namontované výfuky aut?
Na horním obrázku je namalovaná ta nově projektovaná konstrukce, která tu má nahradit nynější klidné a pro auta neprůjezdné travnaté místo s lavičkami. Na následujících fotografiích je zachycen současný stav zdejší lokality, kterou má nový projekt nahradit nebo zastínit nebo poškodit průjezdnou silnicí.

Většina obyvatel sídliště Baba je spokojená s tím, že prostor mezi areálem Hendlova dvora a farou není dál průjezdný.

Následující fotografie jsem dělala brzy ráno. Na svém webu totiž nemohu uveřejňovat fotky lidí bez jejich souhlasu, proto jsem musela fotit v době, kdy se mi podařilo zachytit okamžiky bez lidí.

Pohled na Hendlův dvůr. (Brzy ráno je budova restaurace zastíněná kvůli korunám vzrostlých kaštanů. V poledne a odpoledne už je tu pod kaštany příjemný polostín. Pokud by ale byl plánovaný projekt realizován, tak se prostor restaurace U Matěje ocitne v hlubokém stínu trvale. Plánovaná konstrukce by totiž přiléhala k Hendlovu dvoru z jižní strany a má být výrazně vyšší než zdejší starší budovy.)
/Hendlův dvůr.

Mezi restaurací U Matěje a farou je nyní malé neprůjezdné parkoviště. To se má ale změnit na průjezdnou silnici ke křižovatce.
/Parkoviště mezi farou a restaurací U Matěje.
Podle nového projektu prý restaurace potřebuje víc prostoru na parkování pro auta. Jenže ve výsledku by to bylo naopak. Jestliže někdo předělá parkoviště na průjezdnou silnici, tak počet parkovacích míst tím výrazně zmenší.
A co je ještě horší: Kdyby tudy vedla průjezdná silnice ke křižovatce tak, jak je to v novém projektu naplánované, tak se nynější tiché posezení pod kaštany změní v nepříjemný hlučný prostor a lidi sem nebudou chtít do restaurace chodit.

Nyní je tu vedle prodejny Albert travnatá plocha s lavičkami. Ta má ale podle nového projektu skoro celá zmizet a na jejím místě má vyrůst ta obludně veliká nesmyslná konstrukce.
/Travnatá plocha za prodejnou Albert.
Na pěšině před lavičkami jsou namalované puntíky, které označují, kam až bude projektovaná nová stavba zasahovat.
/Puntíky ukazují rozsah, kam až má plánovaná konstrukce zasahovat.
/Namalované puntíky na cestě.

V popisu k novému projektu se nám sděluje:
"Architektonickou osadu Baba obdivují odborníci i turisté. Než se mezi unikátní a cenné stavby dostanou, musejí projít či projet kolem ne příliš lákavě vypadající prodejny a poradit si s dopravními nedostatky. To by mělo vyřešit nové pojetí centrálního prostoru."
Není to pravda. Prodejna a další stavby byly řešeny architektem ing. Holečkem jako součást etapy výstavby zdejších rodinných domků a původní Holečkův projekt respektoval faru i Hendlův dvůr a výtvarně byl součástí staré zástavby.
A že si nový projekt poradí s dopravními nedostatky? Je to sprosté lhaní. K zajímavé části osady Baba se přijíždí širokou Matějskou ulicí. I kdyby byl zdejší plánovaný projekt realizován, tak právě k architektonicky významné části osady Baba se tudy projíždět nebude.

/Mapa popisované lokality.

Úřad Prahy 6 podporuje nový projekt slovy: „Lokalita není dotvořena, chybí místo pro setkávání, nefunguje doprava . . . Ve skutečnosti je to naopak. Krásných míst pro setkávání je tu vedle sebe hned několik.

Před areálem Hendlova dvora s restaurací U Matěje a venkovním posezením pod kaštany je další příjemné místo.
Pivnice Na Fišerce má také lavičky venku. Mladí tatínkové si zde odpoledne nebo navečer často posedí u piva a přitom dohlížejí na svoje děti, které tu mohou volně běhat okolo.
/Pivnice Na Fišerce.

Mnoho aktivit pro širokou veřejnost probíhá i uvnitř zdejší farní budovy.
/Budova fary.
Častá jsou i setkávání zdejších obyvatel na místní klidné farní zahradě. (Jenže pokud by okolo projížděla auta, tak by bylo po klidu.)
/Farní zahrada.

Nový projekt prý vyřeší napojení ulice Starého na zdejší rušnou silniční křižovatku.
A komu tady před kapličkou v ulici Starého chybí přímé silniční spojení s křižovatkou?

/Kaplička v ulici Starého.

Podle nového projektu by nebyl klid a ticho ani tady na hřbitově. I tady kolem hřbitovní zdi by měla vést průjezdná silnice.
/Pohled na hřbitovní zeď od prodejny Albert.

O plánovaném projektu se lze víc dočíst na následujícím odkazu:
http://www.sestka.cz/2024/4/studie-baba-centrum

Podle předloženého projektu prý v lokalitě nefunguje doprava. Tady by si zdejší obyvatelé jedno vylepšení přáli. A to je zřízení autobusové zastávky linky 216 v té široké části Matějské ulice. Ta zastávka tu byla v minulosti plánovaná, potom ale kvůli aktivitě několika místních sobeckých občanů, které by prý autobus rušil, tudy autobus jen projíždí a nezastavuje.

Přijďte na setkání úředníků s občany, které se uskuteční ve čtvrtek 25. dubna od 15 hodin v Technické knihovně v Ballingově sálu!

V Divoké Šárce kvete na skále šalvěj hajní a čistec přímý a začíná kvést vikev huňatá.
Drobné obyvatelky hmyzích hotýlků na zvětšených fotografiích.
Mrazivé dny skončily, oteplilo se a hmyz opět létá na květy.
Na autech byla námraza z jinovatky už včera před půlnocí a dnes ráno na teploměru -3°C.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist