27.4.2024 od Hanka
Na lokalitách pražských přírodních památek teď hojně kvete trýzel škardolistý. Mráz mu neublížil. Letos v Praze létá poměrně dost bělásků řeřichových a jak se zdá, trýzel škardolistý je teď jejich vyhledávanou rostlinou.
V předchozích dnech mnoho různých druhů stromů namrzlo, kupodivu zhnědly listy nejen na ořešácích, ale i na některých dubech. Jiné druhy rostlin ale pokračují v růstu dál, jakoby se nic nestlalo.
Bělásek řeřichový, sameček s roztaženými křídly.
Pampelišky přečkaly mráz bez poškození a dál kvetou. Tady jsem s fotoaparátem zastihla na pampelišce drvodělku fialovou. Podle lesklé hrudi s malým množstvím chloupků se dá poznat, že je to už upracovaná samička. Drvodělky mají rády velké květy bobovitých rostlin, rády létají mezi domy na kvetoucí vistárie. Jenže vistárie v našem okolí většinou namrzly, tak drvodělka teď sbírá kvalitní nektar a pyl na pampeliškách.
Na pampeliškách se teď objevily také veliké samičky pačmeláků. Ty se probouzejí ze zimního spánku až v pozdějším průběhu jara.
Samičky pačmeláka panenského se rozliší od svého hostitelského druhu čmeláka zemního podle tvaru a barev zadečku.
Překvapením byla samička druhu pačmelák kosmatý, která žije jako hnízdní parazit u čmeláků zahradních. V Praze je to vzácný druh. (Tahle pačmelačka se pohybovala na pampeliškách na zastíněném místě, kde se dá těžko pořídit kvalitní fotografie.)
V chladné rokli kvetla střemcha, té mráz neublížil. (Na teplejších lokalitách už jsou střemchy v těchto dnech odkvetlé.)
Na střemše jsem fotografovala pískorypku dvoubarvou.
V hnízdech pískorypek dvoubarvých parazituje nomáda červená. A jak je vidět, ani hnízdní parazité nemají pouze jednoduchý život. Na dalším obrázku si chycenou nomádu červenou táhne domů jako potravu mravenec.
Na vlhké louce začaly kvést pryskyřníky.
Na jejich květech se nyní hojně objevují samečkové druhu dřevobytka pryskyřníková. Jejich samičky se objeví teprve za několik dnů.
A jak to bude s počasím dál? Podle mého názoru by už mrznout nemělo. Stará zahradnická moudrost praví, že ledoví muži se dostavují v termínu, kdy kvetou hlohy. A hlohy kvetou právě nyní, některé stromy hlohů už jsou teď dokonce odkvetlé.
Na květech hlohů lze nyní často uvidět brouky zlatohlávky zlaté.
Na květy hlohů stále létají i časně jarní druhy včel samotářek.
Pískorypka popelavá.
Sameček některého druhu samotářské včelky zednice.