Jak se z housenky ve stočeném listu javoru mléče vylíhla samička drobného lumka.

19.6.2024 od Hanka

V ČR žije v čeledi lumkovití (Ichneumonidae) víc než 2000 různých druhů lumků. Chtít se v nich vyznat je velmi obtížné. V češtině na ně chybí literatura. V časopisech se pouze dají občas najít články o takových lumcích, kteří jsou důležití v zemědělství v boji se škůdci pěstovaných plodin. Odborníci rozdělují čeleď lumkovití na podčeledi. V Evropě se vyskytují zástupci 34 podčeledí.
Lumci se vyvíjejí jako parazitoidi v larvách a kuklách různých druhů hmyzu.

Jak moje fotografování vývoje tohoto lumka začalo? V lese zaujal mojí pozornost stočený okraj listu javoru mléče.
/Stočený okraj listu javoru mléče.
Sotva jsem začala s listem manipulovat, tak ze svého úkrytu v listu vyběhla housenka. A tahle housenka měla na sobě jakési dvě bílé tečky.
/Housenka s ektoparazitoidy 22. 5. 2024
Na zvětšené fotografii je vidět, že se jedná o larvičku lumka ve stadiu na počátku vývoje. To bylo 22. 5. 2024.
/Housenka detail 22. 5. 2024
Byla jsem zvědavá, co vlastně se z housenky vylíhne. Doma jsem si jí dala do velké sklenice a přidávala jsem k ní zásobu čerstvých javorových listů, aby neměla nouzi o potravu. Housenka si z mojí nabídky vybrala pouze jeden list a do toho se opět zamotala. Nechtěla jsem jí často rušit, další fotografie je až z 28. 5. 2024. Na obrázku je vidět, že ve vývoji pokračuje pouze jedna larva parazitoida.
/Housenka s parazitoidy 28. 5. 2024
/Housenka 28. 5. 2024 na listu javoru.
Utržené javorové listy rychle sesychaly, proto jsem pak dodala housence k dispozici nové čerstvé javorové listy. A housenka se do nich opět pořádně zamotala. Bylo mi jasné, že nesmím housenku často rušit, abych nepoškodila vývoj housenky i vývoj jejího trapiče lumka.
Další fotografování nastalo až 6. 6. 2024. A bylo to velké překvapení. Z housenky zbyl jen maličký suchý zbytek a vedle ležela k listu připředená kukla lumka.
/Kukla lumka 6. 6. 2024
12. 6. 2024 se na kukle objevily tmavé kruhy = oči lumka.
/Kukla lumka 12. 6. 2024
16. 6. 2024 kukla lumka zhnědla.
/Kukla lumka 16. 6. 2024
A pak najednou poletovala ve sklenici samička lumka. Pohybovala se velmi rychle, fotografovat takovou útěkářku bylo dost těžké. Tady se nechala nalákat na medovou šťávu a šlo ji chvilku fotografovat.
/Lumek, samička saje medovou šťávu.
Portrét samičky lumka.
/Lumek, portrét samičky.
/Lumek, vylíhlá samička z javorového listu.
Jaký druh lumka jsem fotografovala? Nevím. Určování lumků do druhů je obtížné, téměř nikdo to neumí. Pravděpodobně se bude jednat o lumka z podčeledi Tryphoninae. V časopisu Agromanuál se o tom píše:
U Tryphoninae se relativně dost druhů vyvíjí na povrchu těla hostitele. Zvláštností je i kladení vajíček. Samice propíchne pokožku hostitele, kam umístí pouze stopku vajíčka na konci s tzv. kotvou, která je nejčastěji ve tvaru obráceného T. Kotva zajišťuje, aby se stopka nevytáhla ani při svlékání pokožky hostitele. Vlastní vajíčko zůstává na povrchu hostitele.

Podzimní květy v zahradách jsou pro hmyz potřebné.
Po vydatných deštích se zase ukázalo sluníčko.
Louka na Hůrce - hrabání sena 19.-22. 9. 2024
V letošním roce mají včelaři už od června problém se ztuhlým medovicovým medem.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist