Jak se z housenky ve stočeném listu javoru mléče vylíhla samička drobného lumka.

19.6.2024 od Hanka

V ČR žije v čeledi lumkovití (Ichneumonidae) víc než 2000 různých druhů lumků. Chtít se v nich vyznat je velmi obtížné. V češtině na ně chybí literatura. V časopisech se pouze dají občas najít články o takových lumcích, kteří jsou důležití v zemědělství v boji se škůdci pěstovaných plodin. Odborníci rozdělují čeleď lumkovití na podčeledi. V Evropě se vyskytují zástupci 34 podčeledí.
Lumci se vyvíjejí jako parazitoidi v larvách a kuklách různých druhů hmyzu.

Jak moje fotografování vývoje tohoto lumka začalo? V lese zaujal mojí pozornost stočený okraj listu javoru mléče.
/Stočený okraj listu javoru mléče.
Sotva jsem začala s listem manipulovat, tak ze svého úkrytu v listu vyběhla housenka. A tahle housenka měla na sobě jakési dvě bílé tečky.
/Housenka s ektoparazitoidy 22. 5. 2024
Na zvětšené fotografii je vidět, že se jedná o larvičku lumka ve stadiu na počátku vývoje. To bylo 22. 5. 2024.
/Housenka detail 22. 5. 2024
Byla jsem zvědavá, co vlastně se z housenky vylíhne. Doma jsem si jí dala do velké sklenice a přidávala jsem k ní zásobu čerstvých javorových listů, aby neměla nouzi o potravu. Housenka si z mojí nabídky vybrala pouze jeden list a do toho se opět zamotala. Nechtěla jsem jí často rušit, další fotografie je až z 28. 5. 2024. Na obrázku je vidět, že ve vývoji pokračuje pouze jedna larva parazitoida.
/Housenka s parazitoidy 28. 5. 2024
/Housenka 28. 5. 2024 na listu javoru.
Utržené javorové listy rychle sesychaly, proto jsem pak dodala housence k dispozici nové čerstvé javorové listy. A housenka se do nich opět pořádně zamotala. Bylo mi jasné, že nesmím housenku často rušit, abych nepoškodila vývoj housenky i vývoj jejího trapiče lumka.
Další fotografování nastalo až 6. 6. 2024. A bylo to velké překvapení. Z housenky zbyl jen maličký suchý zbytek a vedle ležela k listu připředená kukla lumka.
/Kukla lumka 6. 6. 2024
12. 6. 2024 se na kukle objevily tmavé kruhy = oči lumka.
/Kukla lumka 12. 6. 2024
16. 6. 2024 kukla lumka zhnědla.
/Kukla lumka 16. 6. 2024
A pak najednou poletovala ve sklenici samička lumka. Pohybovala se velmi rychle, fotografovat takovou útěkářku bylo dost těžké. Tady se nechala nalákat na medovou šťávu a šlo ji chvilku fotografovat.
/Lumek, samička saje medovou šťávu.
Portrét samičky lumka.
/Lumek, portrét samičky.
/Lumek, vylíhlá samička z javorového listu.
Jaký druh lumka jsem fotografovala? Nevím. Určování lumků do druhů je obtížné, téměř nikdo to neumí. Pravděpodobně se bude jednat o lumka z podčeledi Tryphoninae. V časopisu Agromanuál se o tom píše:
U Tryphoninae se relativně dost druhů vyvíjí na povrchu těla hostitele. Zvláštností je i kladení vajíček. Samice propíchne pokožku hostitele, kam umístí pouze stopku vajíčka na konci s tzv. kotvou, která je nejčastěji ve tvaru obráceného T. Kotva zajišťuje, aby se stopka nevytáhla ani při svlékání pokožky hostitele. Vlastní vajíčko zůstává na povrchu hostitele.

Hmyz miluje květy bodláků.
Maličké někdy zvítězí nad velikým.
V teplých dnech nás může na květech překvapit veliká žahalka žlutá.
Fotografie rostlin a hmyzu z výletu do CHKO Český kras.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist