Líska, olše, osika

2.4.2016 od Hanka

Líska, olše a topol osika jsou dřeviny, které kvetou už prakticky v zimě nebo koncem zimy. Jsou vybavené na to, že je opyluje vítr. Kdyby se v termínu jejich kvetení udělalo na chvilku teplo, včely medonosné by rády sbíraly pyl z jejich jehnědů. Ale to se povede jen některý rok, že je natolik teplo, aby včely mohly vyletovat z úlů.

Na prvním obrázku je líska obecná. Lidi dobře znají její jehnědy. V Praze rozkvétá obvykle už v lednu.
/Samičí kvítek lísky je drobný.
Jen málo lidí zná, jak vypadá pupen, ze kterého později vyroste oříšek. Je to tak droboučký kvítek, že je sotva vidět. Vyfotografovat něco tak malinkého nedokáže obyčejný fotoaparát, na to je potřeba lepší vybavení.
Zdejší detail lískového květu vyfotografoval Karel Netsch.

Další dřevinou, která kvete, i když ještě může být venku sníh, je olše lepkavá. Ta už ale kvete v období, kterému včelaři říkají předjaří. Tady v Praze to bývá začátek března. Těsně před rozkvětem mají jehnědy olše hezkou načervenalou barvu.
/Olše kvete i když je ještě sníh.
Při zvětšení obrázku jsou vidět v detailu nejenom jehnědy, ale i menší samičí šištičky, ve kterých později vyrostou semena. A nenechte se zmást slovem šištička, olše není jehličnan, správně by se mělo psát jehněda samičího pohlaví. Ale ta lidová mluva je často lepší a srozumitelnější.
/samičí šištičky olše

Kolem poloviny března v Praze kvetou také osiky. Celým jménem se tento druh jmenuje topol osika. Taky má jehnědy. A stejně jako všechny topoly je to dřevina dvoudomá. Na jiných stromech jsou samčí jehnědy, na jiných samičí. Na vzhled vypadají samčí a samičí jehnědy osik velmi podobně. Rozdíl se pozná až tehdy, kdy samičí rostliny vytvoří spoustu ochmýřených semínek.
Na dalším obrázku je samičí jehněda.
/Samičí květ osiky.
Samčí jehnědy vytvářejí mnoho pylu. Na dalším obrázku je samčí jehněda s ještě nezralými prašníky.
/Topol osika - samčí jehněda
Detail samčí jehnědy:
/Samčí květ osiky v detailu.


V letošním roce mají včelaři už od června problém se ztuhlým medovicovým medem.
Na loukách podél potoka v Tiché Šárce a v Dolní Šárce je na květech kyprejů ráj motýlů.
V přírodě se začala objevovat nová generace drvodělek.
Hmyz miluje květy bodláků.

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist