Dymnivka nízká Corydalis pumila


čeleď: Makovité - Papaveraceae (dříve zemědýmovité - Fumariaceae)

Dymnivka nízká roste v podrostu listnatých lesů. Není to častý druh, má jen značně mezerovité rozšíření. Kvete koncem března a na začátku dubna. Odkvétá v krátké době a rychle tvoří semena, musí všechno stihnout dřív než stromům narostou listy.
Ve srovnání s podobnou dymnivkou plnou je dymnivka nízká drobnější rostlina. Oba druhy mají v úžlabí kvítků dlanitolaločné listeny. Důležitým rozlišovacím znakem jsou velmi krátké stopky kvítků a plodů.
V porostu dymnivky nízké se často pohybují samečkové druhu pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes). Ti se zjara probouzejí velmi brzy, právě v termínu kvetení dymnivek. Samičky pelonosek obvykle zahajují svojí letovou aktivitu o pár týdnů později, v té době jim už kvetou jiné druhy rostlin.

/Dymnivka nízká v přírodní památce Baba v Praze.
Zobrazení listenů.
/Dymnivka nízká, dlanitolaločné listeny.
Většina rostlinek v porostu má pouze jeden nebo 2 drobné kvítky.
/Dymnivka nízká, kvítky v detailu.

Foto 30. 3. 2021 v mladém lese nad severní části přírodní památky Baba v Praze 6.

Poznámka: V lokalitě mezi ostrohem nad soutokem Vltavy a Šáreckého potoka a kostelem sv. Matěje v Praze 6 rostou blízko sebe 3 druhy dymnivek.
Dymnivka plná se rozšířila v porostu za hřbitovní zdí kostela sv. Matěje. Dymnivka bobovitá roste v porostu kolem cesty s turistickými značkami do Šáreckého údolí. Vyskytují se zde i takové jednotlivé rostliny dymnivek, které nepochybně pocházejí ze vzájemného křížení různých druhů.

Kdoulovec
Plicník lékařský
Rozrazil laločnatý
Dymnivka nízká

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist