Kostival lékařský Symphytum officinale


čeleď: Brutnákovité - Boraginaceae

Kostival lékařský je mohutná vytrvalá bylina, může vyrůst až do výšky 1,2 metru. Rozkvétá od konce dubna a kvete až do července. Pokud je porost s kostivaly v létě posečený, pak mu vyrůstají od kořene nové mladé lodyhy a kvete až dlouho do pozdního podzimu.
Kostivalu se nejlépe daří na vlhkých loukách a v lužních lesích, na polostinných místech se umí přizpůsobit a roste i na málo vlhké zemi.

Ve květech kostivalu se tvoří hodně nektaru pro hmyz. K významným opylovatelům patří čmeláci. Na květech lze také vidět hodně včel samotářek. Jiné druhy samotářek létají zjara, jiné v létě a odlišné druhy případně během podzimu.
Zjara je v Praze na květech kostivalu nejhojnější samotářská včela pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes).
/Pelonoska hluchavková před květy kostivalu.
Pohled dovnitř květu kostivalu. Pyl je skrytý uvnitř kvítku, ale blizna vyčnívá ven.
/Kostival, pohled dovnitř květu.

Samička pelonosky hluchavkové se drží pod kvítkem kostivalu ze spoda, saje nektar z vnitřku kvítku a současně si vytřepává na bříško pyl.
/Pelonoska hluchavková saje nektar z kvítku kostivalu  -  portrét.
/Pelonoska hluchavková pod květy kostivalu.

Kde jsou pelonosky, tam obvykle létá i jejich hnízdní parazit smutilka obecná (Melecta albifrons). Smutilky nesbírají pyl, pouze sobě samotným doplňují energii sáním nektaru. Nektar je ale v květech kostivalu uložený hluboko, smutilka se k němu dostává poškozovaním květů, nabodává květní korunu z boku.
/Kostival a smutilka.
Čmelák lesní (Bombus sylvarum) se obvykle vyskytuje na stepních lokalitách, ale zdá se, že dostatek nektaru ve květech kostivalu přilákal tohoto čmeláka i na vlhkou louku.
Na fotografii se čmelákem jsou na horním květu vidět otvory, které některý hmyz nabodává do květní koruny, aby se snadněji dostal k nektaru uvnitř.
/Kostival a čmelák lesní.
Kostival lékařský, celá rostlina.
/Kostival lékařský, celá rostlina.

Lopuch hajní
Rozchodník ostrý
Tavolník japonský
Borůvka černá (brusnice borůvka)

© Blanokřídlí v Praze 2016

TOPlist