od Hanka
čeleď: Břízovité - Betulaceae
Olše lepkavá je strom, který dokáže (pokud mu v životě přeje štěstí) vyrůst do výšky až 35 m a dosáhnout tloušťky kmene 1 m v průměru.
Nejčastěji se s ní setkáváme, jak roste podél potoků.
Květy olše lepkavé jsou uspořádané v jehnědách odděleného pohlaví a rozdílného tvaru. Samčí jehnědy bývají 4 až 7 cm dlouhé, před úplnou zralostí prašníků mají hezkou červenavou barvu. Pyl olše lepkavé je žlutý, v době zralosti pylové jehnědy žloutnou.
Samičí jehnědy jsou menší, vejčité, a po opylení začnou dřevnatět.
od Hanka
čeleď: Lískovité - Corylaceae
Líska obecná obvykle roste jako středně velký keř. Má výbornou výmladnost z pařezu a bohatě obráží na kořenových nábězích, keře jsou pak tvořené mnoha kmínky.
V dávné minulosti (asi 7 000 let př. n. l.) byla na našem území převládající dřevinou. Dnes je v lesnictví považovaná za plevelnou dřevinu. V porostech ale působí příznivě, její listový opad se dobře rozkládá a brzy vytváří vrstvu dobrého humusu. A co je na ní nejlepší? No přece chutné oříšky.
od Hanka
čeleď: Hvězdnicovité - Asteraceae
Bodlák kadeřavý je dvouletá bylina, v dobrých podmínkách dokáže vyrůst až do výšky kolem 2 metrů. Lodyhu má přímou, obvykle větvenou. Bývá pavučinatě chlupatá. Často roste na okrajích cest, zejména v místech bohatých na dusík.
Jako všechny bodláky, i druh bodlák kadeřavý hmyz velmi miluje. Zejména včely oceňují, že kvete až v létě, kdy už jsou naše domácí druhy dřevin odkvetlé a zdrojů květního pylu a nektaru je v přírodě velmi málo.
od Hanka
čeleď: Liliovité - Liliaceae Juss.
Křivatec český je drobná vytrvalá cibulovitá bylina. Kvetoucí rostliny mají 2 niťovité přízemní listy a 2 až 6 střídavých lodyžních listů. Mívá mnoho vedlejších cibulek. Listy nekvetoucích rostlin jsou niťovité a tvoří pouze jakýsi "trávníček".
Semena se u našich rostlin netvoří.