Aktuality Seznam

10.6.2018

Hlemýžď balkánský žije v Praze už 10 roků.

od Hanka

Hlemýžď balkánský (Helix lucorum) je další z nových přistěhovalců v Čechách. (Poprvé byl objeven v Praze v roce 2008 na nákladovém nádraží v Praze na Žižkově.)
A letošní počasí mu velmi vyhovuje.
Velké sucho přečkal u mne ve skleníku, kde jsem denně zalévala. Horko ve skleníku mu skutečně nevadilo, vídala jsem ho tam i v těch největších vedrech.
Naopak našeho původního hlemýždě zahradního jsem letos u mne na zahradě nezahlédla. Ten se asi přestěhoval někam na chladnější, severní svah, ideálně blíž k potoku.
Změna klimatu přináší i změny ve spektru druhů, které u nás žijí.

Číst více

31.5.2018

S letošním suchem a horkem se na pražských skalách umí vyrovnat jen málo druhů rostlin.

od Hanka

Sucho a horko letos trápí přírodu i lidi. Na jižních svazích mnoho rostlin zaschlo, a další druhy bylin nedokázaly obnovit kvetení, když byly posečené. Ale je to dobře, že je teď většina travnatých ploch posečená. Alergie na pyl dělá za sucha potíže mnoha lidem. A hmyz má zatím dostatek nektaru v květech na dřevinách. Je to s podivem, ale už naplno kvetou i lípy velkolisté. Takhle brzy to dřív nebývalo. V dobách mého dětství lípy začínaly kvést až na začátku prázdnin, první prázdninové dny jsem vždy měla spojené s vůní lipových porostů před koupalištěm.
Na horní fotografii je divizna knotovitá v ploše Přírodní památky Baba.

Číst více

9.5.2018

Přírodní památka Kalvarie v Motole.

od Hanka

Přírodní památka Kalvarie v Motole se skládá ze dvou částí. Známější je část, kde je vysoká skála s křížem na vrcholu. Pro přírodovědné bádání je ale vhodnější druhá část, k jihu obrácená skalnatá step.
Obě části rozděluje silnice a tramvajová trať.

Číst více

28.4.2018

Jaro v Oboře Hvězda.

od Hanka

V dubnu rozkvétá lesní podrost. Na velké ploše jsou sasanky, ale v současném počasí rychle odkvetly.
Na dalších, a obrovských plochách, je invazní česnek podivný. Původní rostliny dost vytlačuje.

Číst více

23.4.2018

Při velkém horku a suchu nektar v květech zasychá.

od Hanka

Ale přesto není potřeba mít strach o opylení ovocných stromů. Hmyz vylétá na květy brzy ráno, případně navečer, a k opylení v pořádku dojde. Extrémní teplotní výkyvy letošního jara ale pro přírodu příznivé nejsou, vykvetlo všechno najednou, včely pak opylování nestíhají.
Proto je potřeba si vážit i těch maličkých včel samotářek, které jsou skromnější.
Na horním obrázku je pískorypka ovocná (Andrena helvola) na květu slivoně.

Číst více

14.4.2018

Na chvilku v pražské Dendrologické zahadě.

od Hanka

Hned u vchodu, i potom v zadní části zahrady, upoutávají pozornost kvetoucí pěnišníky. Mají tu různé kutivary z okruhu pěnišníku sibiřského a časného.
Překvapil mne na nich větší počet čmeláků a dalších druhů včel samotářek, občas se nechali i fotografovat.
Na jiných rostlinách, třeba na různých dymnivkách, byli čmeláci taky, ale pohybovali se na nich tak rychle, že je fotoaparát nestíhal zaostřit.

Číst více

11.4.2018

Nejhojnější druhy čmeláků v pražských zahradách.

od Hanka

Vlastně bych měla napsat nejhojnější paní čmelačky, protože teď na začátku jara můžeme v přírodě vidět pouze čmeláčí samičky. Ty jediné přezimovaly, a teď z nich budou matky, které vychovají další čmeláčí generaci. Nejprve dělá všechno čmeláčí matka úplně sama. Vyhledá místo pro založení hnízdečka, a vytvoří v něm několik prvních buněk, do kterých naklade vajíčka. Z těch si vychová čmeláčí dělnice - tedy pokud všechno probíhá tak, jak má. Dělnice pak pomáhají matce se sháněním potravy a s výchovou dalšího čmeláčího potomstva.

Číst více

4.4.2018

Slunce zahřálo skály nad Vltavou.

od Hanka

A kdo chodí tiše, může ho překvapit ještěrka zelená.
Zdá se, že se probudili ze zimního spánku nedávno.
Tak naše ještěrky, vítejte zase v roce 2018.
Ještěrky zelené jsou vzácný druh, který žije na severním okraji Prahy.

Číst více

2.4.2018

Začaly kvést vrby jívy.

od Hanka

Vrba jíva kvete ze všech druhů našich vrb nejdřív. Je to dřevina proměnlivá. Rozmnožuje se semeny, a tak je každý stromek jívy originál, který se v něčem liší od ostatních. Včelaři si obvykle hledají v přírodě jívu s velkými samčími kočičkami, a takovou si pak na svojí zahrádce před úly naroubují na jinou podnož. Množit jívu dřevitými řízky se totiž obvykle nepodaří.
Na horní fotografii jsou 2 včely na velké jehnědě na včelařově zahrádce.

Číst více

30.3.2018

Konečně se oteplilo a včely vyletěly na květy mandloní.

od Hanka

Mandloně rozkvétají vždy časně zjara, mnohdy k jejich škodě, protože jim květy občas namrznou.
V Praze máme zajímavý mandloňový sad na jižním svahu v Seminářské zahradě. Je tu vysazená pestrá směs mnoha různých odrůd a typů mandloní. Včely medonosné využily oteplení a na mandloňových květech sbírají nektar a pyl.

Číst více