Atlas Seznam

Květolib včelí Philanthus triangulum

od Hanka

čeleď: Kutíkovití - Crabronidae

Květolib včelí (Philanthus triangulum) je druh teplých lokalit a písčitých oblastí. Samičky jsou až 17 mm dlouhé, samci jsou menší, skoro poloviční. Má nápadné "vosí" zbarvení.
Na horním obrázku je samička, jak začíná vyhrabávat chodbičku ke svému budoucímu hnízdečku.
Letová aktivita květolibů je od května do září.
Často hnízdí koloniálně. Jako potravu pro larvičky loví živou kořist, nejčastěji dělnice včely medonosné, které ochromuje vpichem žihadla.

Číst více

Čmelák zemní Bombus terrestris

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Čmelák zemní (Bombus terrestris) je náš nejznámější druh čmeláka. Je hojný od nížin do hor.
Na horním obrázku je mladá samička na květech hluchavky nachové..
Samičky si vyhledávají hnízdečka v dutinách hluboko v zemi, zejména využívají opuštěná hnízda hlodavců nebo krtků, často až 1,5 m hluboko pod zemí.

Číst více

Pískorypka páskovaná Andrena gravida

od Hanka

čeleď: Pískorypkovití - Andrenidae

Pískorypka páskovaná (Andrena gravida) je dlouhá 10 až 14 mm. V Praze velmi hojná na výslunných biotopech. Živí se na květech mnoha druhů rostlin. Je to druh časného jara.
Na horním obrázku je samička na květech řeřišničníku písečného (foto 9. 4. 2017).

Číst více

Zednice rezavá Osmia bicornis (rufa)

od Hanka

čeleď: Čalounicovití - Megachilidae

Zednice rezavá (Osmia bicornis) je v Praze i v celé ČR nejhojnějším zástupcem rodu. Významně se podílí na opylování ovocných stromů. Pro svoje larvičky sbírá nektar a pyl z mnoha různých druhů rostlin.
Na horním obrázku je sameček.
Samičky si budují hnízdečka v různých přirozených dutinách, v suchých lodyhách, v opuštěných chodbách hmyzu ve dřevě a ve spárách v rozmanitém podkladu.

Číst více

Zednice rohatá Osmia cornuta

od Hanka

čeleď: Čalounicovití - Megachilidae

Zednice rohatá (Osmia cornuta) je větší druh samotářské včely (10 až 15 mm). V Praze je k vidění pouze na lokalitách s nejteplejším mikroklimatem, obvykle na místech mezi domy.
Je to významná opylovatelka ovocných stromů. Proto v některých evropských zemích jsou firmy, které pěstují tento druh ve velkém a jeho kukly ve stadiu před vylíhnutím prodávají sadařům. U nás se vyskytuje v přírodě.
Na horní fotografii je samička na jehnědě včelařského klonu vrby lýkovcové.

Číst více

Pískorypka dvoubarvá Andrena bicolor

od Hanka

čeleď: Pískorypkovití - Andrenidae

Pískorypka dvoubarvá (Andrena bicolor) patří k našim nejhojnějším druhům pískorypek. V časném jaru patří k nejdříve se probouzejícím pískorypkám, vyletuje hned při prvním oteplení. Musí pospíchat, jako jedna z mála druhů pískorypek totiž stihne mít 2 generace do roka.
Na obrázku je na květu slivoně, která rozkvétá už koncem března.

Číst více

Čmelák luční Bombus pratorum

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Čmelák luční (Bombus pratorum) je drobný druh čmeláka, je nejmenší z těch druhů čmeláků, které jsou k vidění na území Prahy. Původně je to spíš horský druh, hojný ve středních a vyšších nadmořských výškách. Ale na území Prahy 6 se mu začalo dobře dařit a patří tu k nejhojnějším druhům čmeláků.
Důležitou dřevinou je pro ně vrba jíva. Ta má v rozkvetlých jehnědách hodně nektaru právě v době, kdy se samičky čmeláků lučních probouzejí ze zimního spánku.

Číst více

Pelonoska hluchavková Anthophora plumipes

od Hanka

čeleď: Včelovití - Apidae

Pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes) je druh tvarem těla velmi podobný malým čmelákům. Na rozdíl od čmeláků ale nemá dělnice, všechnu péči o potomstvo zvládá samotná samička.
Na zdejší horní fotografii je sameček. Ti se totiž líhnou už počátkem března, až o tři týdny dřív než samičky. Patří k prvním druhům hmyzu, které lze vidět při jarním oteplení.

Číst více

Pískorypka popelavá Andrena cineraria

od Hanka

čeleď: Pískorypkovití - Andrenidae

Pískorypka popelavá (Andrena cineraria) je v Praze velmi hojná. Samičky jsou co do velikosti srovnatelné s dělnicemi včely medonosné. Samičky jsou výrazně větší a nápadnější než jejich samečkové. Sbírá nektar a pyl z mnoha druhů rostlin, významně se podílí na opylování ovocných stromů.
Na horním obrázku je samička.

Číst více

Pískorypka časná Andrena praecox

od Hanka

čeleď: Pískorypkovití - Andrenidae

Pískorypka časná (Andrena praecox) je drobný druh pískorypky, je dlouhá jen 7 až 11 mm. Je věrná svému jménu, zjara se probouzí ze zimního spánku hned při prvním oteplení, objevuje se o pár dnů dřív než jiné druhy pískorypek.
Jako všechny pískorypky i ona se musí před vylétnutím nejdřív zahřát na sluníčku, samy nejsou schopné produkovat teplo. Proto při zatažené obloze neopouštějí hnízdo.
Pro svoje larvičky sbírá jako potravu nektar a pyl pouze z vrb.

Číst více