8.11.2017
od Hanka
Mohyla na památku bitvy 8. listopadu 1620 je v nadmořské výšce 381 m. Je to zvláštní místo. Odpovědi na mnoho otázek, které tu lidem přichází na mysl, ponechám historikům a jejich bádání. Pro dnešní dobu je důležitější hledat cestu od konfliktu ke společenství, a to je mnohdy těžký úkol.
Jsou odtud neobvykle krásné výhledy do okolí. Ty výhledy si nesmíme nechat vzít.
7.11.2017
od Hanka
Zdá se, že v Praze byla vichřice mírnější, že škody jsou jen malé. Počet vyvrácených nebo přelomených stromů není velký, ovšem i tak to stojí za ukázání a za varování, na co si mají lidi dávat pozor.
Číst více
18.10.2017
od Hanka
Na fotografii je sršní hnízdo, zavěšené pod střechou málo používané chaty. Po obvodu je tepelná izolace.
Při pohledu do hnízda zespoda jsou uvnitř vidět buňky s larvami v různém stadiu vývoje.
V nevýrazně zbarvených buňkách nahoře (a taky vlevo) jsou larvy, zavěšené hlavou dolů, které jsou závislé na tom, aby je sršní dělnice krmily.
Nápadně bílé buňky jsou takové, kde už jsou sršní kukly, tam probíhá proměna v dospělé jedince.
Sršní dělnice jsou vidět při práci na tepelné izolaci. Dělnice, které aktivně ošetřovaly larvy, se pohybovaly velmi rychle, a můj fotoaparát je v tmavém podstřeší chaty nezobrazil.
3.10.2017
od Hanka
Pohled na nově vytvořený park z vyhlídkového místa.
V dávných stoletích tudy protékal potok Brusnice. Je to vlastně jen krátký potok, s malým průtokem, nyní navíc po většinu délky svého toku zatrubněný pod povrch. Ale v historii dávných století Brusnice svým významem překonávala všechny ostatní pražské potoky. U jejího pramene byl vybudován Břevnovský klášter (založen roku 993), v další části svého toku Brusnice zásobovala užitkovou vodou Pražský hrad.
Současný rybníček, jaký je vidět na fotografii, je napájený vodou z podzemních pramenů. Voda z Brusnice protéká nepřístupnou štolou v blízkosti.
16.9.2017
od Hanka
Letos je chladné září. Přesto se tu dá vidět celá řada různých druhů motýlů. Zdejší k jihu obrácené a tmavé skály jsou docela teplé, a zejména na místech v závětří se lidi i živočichové cítí příjemně.
Motýl okáč zední (Lasiommata megera) se tu po ránu vyhříval na zemi. Tomuto druhu velmi vyhovují zdejší skalnaté svahy a výslunná stanoviště.
6.9.2017
od Hanka
Podzimní květy mají svou zvláštní krásu.
Šalvěj hajní je zvláštní rostlina. Roste v Praze jen tam, kde jsou patrné rozpadlé valy raně středověkých sídlišť.
(Podle knihy Neznámá tvář Prahy od Marie Kubíkové.) Nejhojnější je nad Velkou skálou v Divoké Šárce, ale jednotlivě roste i na jiných místech nad skalami nad Šáreckým potokem.
13.8.2017
od Hanka
Opět tu bude přírodně cenné území. V minulosti tu bylo vzácné společenství mnoha druhů blanokřídlého hmyzu, jenže pak nastala přírodní pohroma. Tenkrát někdo nařídil, že ke dni 30. června musí být všechny travnaté plochy posečené, a pokud nebudou, dostane údržbu té neposečené plochy na starost jiná firma. A tak pár dnů před stanoveným termínem všichni sekáči vyrazili do práce, a pokosili široko daleko skutečně všechno. Najednou nebyl nikde pro hmyz ani kvíteček, mnozí hmyzáčci uhynuly hladem.
Nyní se tu péče zlepšila, porosty jsou sečené mozaikově, a život se sem zvolna navrací. Zatím se sem vrátili jenom ty hojnější, málo vzácné druhy, časem se to bude jistě zlepšovat.
15.7.2017
od Hanka
Nyní zde vystavují ve skleníku vzácnou orchidej Paphiopedilum kolopakingii.
Někomu by se mohla zdát obyčejná, my jsme zvyklí na zahradnicky šlechtěné orchideje, které bývají barevnější. Jenže tahle orchidej pochází z přírody Bornea. Tam je příroda málo prozkoumaná, pro našince neznámá. Na vykvetení takové rostliny z přírody se čeká mnoho roků a je to vždy překvapení, jaký květ se ukáže.
29.6.2017
od Hanka
Včera u Vltavy před Sedlcem (je to část Prahy 6) jsem uviděla na rozkvetlé lípě mohutnou mladou samičku druhu čmelák zemní.
Docela mne překvapila, divila jsem se, jak rychle letos vývoj čmeláčích hnízdeček pokročil. Se čmeláky je to tak:
Přezimuje oplozená samička, ta sama vybere místo a založí hnízdečko a vychová první dělnice, společně vychovají další dělnice a teprve potom začne matka klást vajíčka, ze kterých vyrostou mladé čmeláčí matky, nakonec vychovávají čmeláčí samečky. To tedy pokud má čmeláčí hnízdečko štěstí. Občas se něco nepovede, a vychovají třeba jenom mladé samičky, nebo naopak vynechají výchovu samiček, a vyprodukují pouze samečky.
2.6.2017
od Hanka
Pochází z východní Asie. Už v předchozích letech byly v Praze hlášené jednotlivé výskyty tohoto škůdce buxusů (zimostrázů), ovšem letos se tu ukazuje v plné síle.
Jako zavlečený škůdce u nás nemá přirozené nepřátele.
Motýl sice vypadá jako nápadný, ve skutečnosti je to mistr v nacházení úkrytů, kde není vidět.