Aktuality Seznam

3.9.2023

Na neudržovaných plochách s porostem třtiny křovištní se často vyskytují pavouci druhu zápřednice jedovatá.

od Hanka

Stébla spletená k sobě pavučinou vypadají nenápadně. Uvnitř každého takového zámotku se ale skrývá samička zápřednice jedovaté. Ve druhé polovině srpna si tam hlídá svůj kokon s vajíčky, později na konci srpna a v září také s mladými pavoučky. A jako každá správná matka své potomky bedlivě chrání – případného narušitele dokáže pořádně kousnout.

Číst více

25.8.2023

Iniciativa EU k ochraně opylovatelů

od Hanka

Evropská unie představila 24. 1. 2023 revidovaný akční rámec své iniciativy zaměřené na ochranu opylovatelů. Je součástí strategie v oblasti biodiverzity do roku 2030 s ambicí zastavit úbytek počtu druhů a množství opylovatelů. (Za významné opylovatele se podle této iniciativy považují nejen včely medonosné a včely samotářky, ale i ostatní blanokřídlý hmyz, dále pestřenky, motýli a můry.)
Jedná se zde především o zlepšení znalostí o úbytku opylovatelů, jeho příčinách a důsledcích a řešení příčin jejich úbytku. Důležitá je obnova biotopů opylovatelů a zmírnění dopadu klimatických změn a jiných příčin úbytku opylovatelů.

Číst více

13.8.2023

Blanokřídlí na louce nad skalami přírodní památky Baba v Praze 6

od Hanka

Zdejší louka nad skalami je pro hmyz velmi důležitá, nenahraditelná. Je to zvláštní louka, na které zůstává zelená tráva a kvetoucí byliny i v době, kdy jsou kvůli suchu ostatní městské trávníky zhnědlé. Dnes se odtud díváme na Vltavu dolů do hlubokého údolí. Jenže takhle to nebývalo vždycky. V dávných geologických dobách totiž tekla nějaká veliká řeka právě tady nahoře na ploše dnešní louky a okolního lesa. Na památku po těchto časech tu zůstaly v zemi vrstvy kulatých oblázků. A nejenom to. Zdá se mi, že nějaká neviditelná podzemní řeka tudy protéká neustále. A proto zdejší byliny neusychají ani v největších vedrech, dokonce tu jsou rozšířené i rostliny, se kterými se normálně setkáváme na vlhčích lokalitách.
Po letošních horkých červencových dnech je na skalách na ploše vyhlášené přírodní památky Baba uschlé všechno, ani nedávné deště tu kvetení bylin neobnovily. Pro přežití mnoha druhů hmyzu z přírodovědně chráněné plochy PP Baba je zcela zásadní to, že hmyzáčci odtud mohou snadno přeletět na tu obyčejnou louku nad skalami, na kterou už se ale žádný typ ochrany nevztahuje.

Číst více

8.8.2023

Louka u Vltavy v Praze v Sedlci za deštivého počasí na začátku srpna.

od Hanka

Bolševníkům obecným už většinou dozrávají semena. Ale některým jednotlivým rostlinám ještě kvetou okolíky na vedlejších výhonech, takže pořád je zde mnoho zajímavého hmyzu na fotografování. A je tu i řada dalších druhů rostlin, které mají dostatek květního nektaru. Někdo by řekl: "Vždyť tu roste jen běžná nitrofilní vegetace, nic zajímavého tu není." Jenže to je omyl. Na výskytu těch obyčejných rostlin závisí přežití nebo nepřežití většiny druhů blanokřídlého hmyzu.

Číst více

23.7.2023

Bolševník obecný je náš původní luční druh, který má ve květech pro hmyz mnoho snadno přístupného sladkého nektaru.

od Hanka

Bolševník obecný vyhledává především takový hmyz, který má kratší sosák a nedosáhne k hluboko uloženému nektaru ve květech jiných druhů rostlin. (Podobný tvar květu mají i jiné miříkovité rostliny, ty další miříkovité ale mají nektaru málo a uživí se na nich jen velmi drobní blanokřídlí. Pouze žlutě kvetoucí planý pastinák je také pro hmyz důležitý.) Bolševník obecný je nenahraditelný pro výskyt mnoha druhů blanokřídlého hmyzu. Mnozí blanokřídlí si totiž pro výchovu svých larviček vytvářejí hnízdečka v zemi nebo v dutinkách ve dřevě a nemohou se od svých založených hnízdeček příliš vzdalovat.
Chci ukázat, co všechno se mi povedlo na bolševníku obecném fotografovat.

Číst více

8.7.2023

Proč se letos v předjaří mnoha lidem nedařilo vypěstovat si doma kvalitní sadbu rajčat.

od Hanka

Už snad 30 roků si předpěstovávám ze semínek vlastní sadbu pro pěstování zeleniny na zahrádce u domu. A vždycky se to dařilo, problémy nasávaly pravidelně až po výsadbě na venkovní záhony, protože mnohé druhy zelenin chutnají slimákům.
Jenže letos se začaly dít divné věci dřív, a to po rozsazování semenáčků do truhlíků s nakoupeným zahradnickým substrátem. Nejvíc se problém ukázal na sazenicích rajčat. Rajčatům vyrůstaly zkroucené vrcholy a smotané horní listy. Nevěděla jsem, proč se to děje. Přičinu problému mi pomohly odhalit články v časopisu Agromanuál (čísla 4/2023 a také 1/2022). A je to jasné, poškození sazenic rajčat způsobila rezidua herbicidů, které byly obsažené v travní biomase nebo ve slámě, co lidé použili jako součást při výrobě zahradnického substrátu v kompostárnách.
Na horní fotografii je zkroucený list sazenice rajčete, poškození způsobila rezidua herbicidů v substrátu.

Číst více

28.6.2023

Teď se ukázalo, kdo mi v předjaří vykousal pupeny vinné révy.

od Hanka

Byly to housenky píďalek, druhu různorožec trnkový (Peribatodes rhomboidaria). Nyní nacházím v okolí keřů révy dospělce. Jsou to krásní, docela velcí motýli (rozpětí křídel je skoro 4 cm). Jejich samečkové mají nádherná tykadla s hřebínky. A přitom mne jejich housenky tak naštvaly. Ony by se mohly vyvíjet na mnoha různých dřevinách, na trnkách, na ptačím zobu i na celé řadě dalších keřů, mohly by se vyvíjet i na bylinách. Ale ony se rozhodly jinak. Vyžraly mi na zahrádce pupeny révy.

Číst více

19.6.2023

Jak to dopadlo s kopřivovištěm u Vltavy na severu Prahy?

od Hanka

V jednom z předchozích článků o aktualitách z přírody jsem si stěžovala na rozsáhlé kopřivoviště podél Vltavy u Sedlce. Uveřejnění zanedbaného stavu zřejmě pomohlo, krátce potom to Povodí Vltavy posekalo. Pro lidi je nyní tahle lokalita příjemnější. Pro život v přírodě jsou ale takové akce z extrému do extrému velmi špatné.
Důležité by bylo mozaikové sečení, je potřeba začít se sečením včas (už v dubnu) a pokosit třeba jen polovinu nebo dvě třetiny, a zbytek zase za pár týdnů. Protože i na kopřivách žijí housenky několika druhů motýlů, ve stoncích se vyvíjejí larvy brouků tesaříků, žije tam i mnoho dalšího. A tady došlo nejen k tomu, že bylo vysečené komplet všechno. Tady se dá poznat, že pracovní stroj to nejen posekal, ale měl za sebou i nějaký drtič posečené hmoty. Protože teď zde lidé pochodují v pěticentimetrové vrstvě měkké a suché kopřivové řezanky. Pro jakýkoliv hmyz, který tu na kopřivách mohl být, je takový pracovní postup k nepřežití.

Číst více

11.6.2023

Co všechno se mi povedlo vyfotografovat vedle hromady palivového dřeva.

od Hanka

I dřevo do kamen je plné zajímavého života. Během jarních měsíců z uskladněného dřeva vylézají dospělci těch druhů hmyzu, které se jako larvy vyvíjely pod kůrou nebo hlouběji ve dřevě.

Na horních dvou fotografiích je kuloštítník beraní (Clytus arietis). To je v Čechách poměrně hojný druh. Vývoj jeho larev probíhá v odumřelém neodkorněném dřevě slabých kmenů nebo větví, trvá obvykle dva roky, někdy tři roky.

Číst více

9.6.2023

V předchozích letech jsem péči pražského magistrátu chválila. Letos je jejich způsob údržby travnatých porostů největším škůdcem české přírody.

od Hanka

Důležité je mozaikové sečení travnatých porostů. Nechat trávu vyrůst do výšky metr a půl, a pak najednou všechno pokosit těsně nad zemí, to je nejhorší, co lze udělat. A právě tohle se letos děje na pozemcích v majetku pražského magistrátu snad všude, kam jsem přišla. Tedy přesněji: O plochy pražských přírodních rezervací a přírodních památek je pečováno dobře. Jenže chráněná území v Praze vyhlašovali především geologové, přírodní rezervace jsou tam, kde jsou ve skalách dobře vidět různé geologické vrstvy. Na takových skalách žijí vzácné stepní druhy hmyzu. Jenže žádná vlašťovka nebo jiřička nebo sýkorka (a další hmyzožraví ptáci) nevychová svoje mláďata lovem vzácných druhů, co se vyskytují na skalách v počtu pár desítek jedinců. Stabilitu přírodních dějů zajišťuje hojný výskyt pestrého spektra těch obyčejných druhů hmyzu, co se vyvíjí na obyčejných loukách.

Číst více