21.12.2024
od Hanka
V dobách mého dětství si lidé doma zdobívali především smrky. Tenkrát se daly koupit mladé smrčky dost levně. Lesníci je získávali při průklestech mladých smrkových porostů. Prostě kde rostly smrčky blízko sebe nebo hustě u sebe, tam pracovníci některý stromek vyřízli a následně prodali na vánočních trzích. Nevýhodou bývalo, že takové vyřazené smrčky neměli pravidelnou korunu - to ale dětem samozřejmě nevadilo.
I nyní bývají pro výzdobu měst na náměstích vybírané především vzrostlé smrky.
27.11.2024
od Hanka
Starček úzkolistý (Senecio inaequidens) pochází z jižní Afriky. Tam mají léto v době, když u nás máme zimu - a naopak. Zdá se, že si starček úzkolistý u nás zachoval tendenci dodržet termíny kvetení stejně jako v Jihoafrické republice, časově se evropským podmínkám nepřizpůsobil. Nejbohatší kvetení má v listopadu. Právě v listopadu je nezaměnitelný za jiné druhy rostlin a bylo by vhodné ho na plochách přírodně hodnotných území vytrhávat.
Číst více
4.11.2024
od Hanka
Jižní svah trojské botanické zahrady patří k nejteplejším místům Prahy. Možná je to i nejteplejší lokalita v celé České republice. Ve dne jí zahřívá sluníčko, v noci a v zimě vodní pára, která sem stoupá z blízké Vltavy. Od té doby, co jsou na Vltavě postavené přehrady, tady totiž řeka nikdy nezamrzá.
V jedné části zahrady je expozice flóry Středomoří. Lidé tu mohou vidět růst takové byliny a dřeviny, jakým by se na jiných místech u nás dlouhodobě nedařilo.
11.10.2024
od Hanka
V říjnu hmyz vyhledává v zahradách především květy různých astřiček. Na horní fotografii saje nektar z jejich květů motýl babočka admirál (Vanessa atalanta). Babočka admirál je vynikající letec, každoročně podniká tah ze Středomoří až na sever Evropy a zpět. Má dvougenerační životní cyklus. Jedinici první generace k nám přilétají v květnu, jejich potomci se začátkem podzimu vracejí zpět do jižní Evropy a Afriky. V průběhu tak dlouhé cesty je potřeba se občas nasytit nektarem z květů.
Číst více
18.9.2024
od Hanka
V předchozích dnech postihly Českou republiku i sousední země mohutné deště a následné ničivé povodně. Katastrofa začala už v pátek 13. 9. 2024. Na severovýchodě republiky spadlo během pár dnů až 500 mm vody. Pro představu - na některých místech v Českém středohoří obvykle tolik nenaprší ani za celý rok. Potom se déšť přesunul nad jižní Moravu a nad jižní Čechy, veliké povodňové škody budou i tam. U nás v Praze také pět dnů vytrvale pršelo, ale déšť tu byl mírnější.
Územím Prahy 6 protéká Šárecký potok. Jak to teď vypadá u Šáreckého potoka v Dolní Šárce pod Zlatnicí, to je vidět tady na fotografiích.
10.9.2024
od Hanka
Zdravím příznivce přírody, zvláště Louky na Hůrce,
moc rád bych Vás opět požádal o pomoc s úklidem louky po sečení a vysekávání výmladků. Hlavní část úklidu biomasy a také nějakého toho odpadu proběhne v termínu 19.-22. 9. 2024.
Ve všední dny (19. a 20. 9.) od 14. do 19.00 h,
o víkendu (21. a 22. 9.) pak od 9:00 do 18:00 h.
Jakub
20.8.2024
od Hanka
Tmavé medovicové medy vznikají, když včely sbírají cukernaté látky kolem mšic (nebo i dalších producentů medovice jako jsou červci apod). Mšice totiž sají rostlinné šťávy, ve kterých je mnoho různých druhů cukrů, ale jen málo bílkovin. Jenže mšice potřebují pro svůj růst hodně bílkovin. Proto mšice nadbytečné cukry vylučují z těla ven.
Na horní fotografii je včelí dělnice, jak saje medovici z horní strany dubového listu. U nás v Praze byla totiž v červnu medovice na dubech, bylo jí tolik, že z některých stromů kapala až na zem a lidem se na ulici lepily boty k asfaltu.
Na většině území v Čechách bylo letos velmi mnoho producentů medovice na jehličnanech, hlavně na smrku.
8.8.2024
od Hanka
Příroda se neustále proměňuje. Tady na revitalizovaných plochách podél Šáreckého potoka mne každý rok překvapí změny v zastoupení druhů rostlin. Velký vliv na výskyt květů mají termíny sečení, ale nejen to. Luční společenství se samovolně vyvíjí. Letošní deštivý rok podpořil kvetení kyprejů vrbice, naopak jiné rostliny (třeba jetel) kvůli podmáčené zemi ustoupily. Kyprej vrbice má v květech mnoho kvalitního nektaru. Z toho se radují včely a včelaři a také tu poletuje mnoho motýlů.
Číst více
1.8.2024
od Hanka
Na květy teď létají mladé, nedávno vylíhlé drvodělky. Poznají se podle hustého kožíšku na hrudi i na horní straně zadečku. Občas je ještě možné zahlédnout i jejich starou matku, ta už má ale všechny chloupky olámané, ta má tělo vyleštěné jako zrcadlo.
Na horní fotografii je na květenství bělotrnu mladý sameček. Samečkové druhu drvodělka fialová (Xylocopa violacea) mají předposlední články tykadel oranžové.
(Sameček na obrázku má tělo poseté pylem ze sousedních ibišků syrských, které teď v zahradách dokvétají.)
11.7.2024
od Hanka
Vedle zříceniny na hranici přírodní památky Baba v Praze 6 kvete několik bodláků. A na nich je víc jedinců různých druhů hmyzu než kolik jsem jich viděla na celé ploše přírodní památky. Na horních fotografiích saje nektar z květenství bodláku otakárek ovocný, krasavec, který je ze všech zdejších motýlů největší.
Číst více