Aktuality Seznam

11.8.2016

Louka za přírodní památkou Baba v srpnu.

od Hanka

Některých pohledů se včelaři děsí. Mladé včely, které se líhnou v úlech v červenci a v srpnu, se musí pořádně vykrmit květním pylem. Jejich posláním je úspěšně přezimovat a zjara vychovat novou generaci včelích dělnic. A teď už je pyl jen v květech rostlin na loukách.
Mladá čmeláčí matka je na tom taky tak. Aby dobře přezimovala, musí se pořádně krmit, musí mít před zimou v těle pěkně veliké tukové tělísko, zásobu na zlé časy.

Číst více

31.7.2016

Louka na skalním ostrohu za přírodní památkou Baba

od Hanka

Tahle louka vyniká množstvím hmyzu. Je přírodovědně daleko bohatší a zajímavější než sousední skalnatý svah přírodní památky Baba, a přitom se na tu louku žádná ochrana nevztahuje. Není sečena mozaikově, jak by tady bylo potřeba, stroje tu vždy zničí všechny květy rostlin najednou. Letos je oproti dřívějšku zlepšení alespoň v tom, že tahle louka byla posečená už 2x včas, dokud kvetly stromy a hmyz měl k dispozici nektar z květů na stromech. Teď už louka opět začíná kvést. (A snad tu nedojde k dalšímu vysečení 100% plochy, slétává se sem hmyz z okruhu několika km, v nejbližším okolí jiné květy pro hmyz nejsou.)
Tady by člověk mohl fotografovat mnoho dnů po sobě, a stále by objevoval nové a nové druhy, které ještě nemá vyfotografované.

Číst více

22.7.2016

Louka pod Špitálkou je letos sečená mozaikově, to je pro přírodu pokrok k lepšímu.

od Hanka

V minulém roce tu totiž v létě došlo ke stoprocentnímu vysečení. A stále je to znát. Zatímco v předchozích letech tu na porostech vojtěšky bzučelo mnoho hmyzu, letos se musí člověk chvilku dívat a hledat, než něco objeví.
Ale ukazuje se, že všechno zlé může být i k něčemu dobré. Všimla jsem si, že na jiných loukách, kde je mnoho čmeláků, chybí drobné druhy hmyzích opylovatelů, mohutní čmeláci ty menší druhy z lokality vytlačí. Nyní je louka pod Špitálkou vzácná přítomností těch malých druhů. Nejdůležitější z nich je pilorožka vojtěšková, specialistka na opylování vojtěšky. Výrobci osiva by nám jí záviděli, bez přítomnosti několika druhů samotářských včel nejde osivo vojtěšky (ekonomicky hodnoceno) získat.

Číst více

19.7.2016

Motýlí a čmeláčí louka nad usedlostí Šafránka

od Hanka

Kdysi tu prý kousek nad loukou vedla prastará zemská stezka z Prahy do Německa. Později (1720 až 1723) tam vznikla slavná poutní cesta do kláštera v Hájku. Plocha mezi loukou a poutní cestou je teď prakticky neprůchodná nebo jen těžko průchodná, zato louka je z přírodovědného hlediska vynikající.



Číst více

10.7.2016

Pražská příroda je nenahraditelná.

od Hanka

V okolí měst žije mnoho druhů živáčků, kteří jinde v zemědělské krajině vyhynuli.
V zemědělství se teď většina plodin pěstuje v rozsáhlých monokulturách a metodou tzv. "pod trvalou insekticidní clonou". A tak před vyhynutím zachraňují mnoho druhů právě města. Je potřeba to vědět a vážit si toho. A taky neustále hledat a zamýšlet se, co přírodě pomáhá. Není to jednoduché, názory na ochranu přírody se v posledních desetiletích několikrát změnily, a ani teď nedokáže nikdo jednoznačně říct, co je dobré a co špatné.

Číst více

23.6.2016

O krásné louce u Šáreckého potoka nad Kalinovým mlýnem podruhé.

od Hanka

Zdejší louka pořád překvapuje zajímavou přírodou. Jednotlivé kvítky kohoutku lučního ještě kvetou, a lákají mnoho hmyzu, většina už ale má zralé plody, ze kterých se sypou semena.

Číst více

17.6.2016

Moderní architekti milují dlažbu.

od Hanka

Venkovní dlažba, to je dobré řešení. Dešťová voda se v dlažbě vsakuje do podzemí, nezatěžuje kanalizaci jako vyasfaltované nebo zabetonované plochy. Je to řešení blízké přírodě, a příroda to umí využívat. Obsazuje všechny přístupné škvíry, usídluje se tam, prorůstá, nadzdvihává kostky. A my lidi těžko vymýšlíme, co s tím. Většinou se to řeší s pomocí herbicidů, ale ukazuje se, že hebicidy nejsou tak neškodné, jak nám donedávna výrobci pesticidů tvrdili. Je potřeba hledat jiná řešení. Praha 6 se o to na plochách, které má v péči, snaží.

Číst více

12.6.2016

Halda zeminy a sutí, to je čmeláčí ráj.

od Hanka

Z Prahy 6 máme prodloužené metro, a v Praze 5 mají nejen stanici metra, ale taky haldu vytěžené zeminy a dalších sutí. Svahy haldy jsou v některých místech velmi strmé, hrozí tu nebezpečí sesuvů hlíny, vstup na haldu je zakázán (dovolen jen souhlasem MČ Praha 5). Čmelákům zákaz nevadí, nikde jsem neviděla tolik jedinců druhu čmelák zemní jako právě tady.

Číst více

6.6.2016

Trnovník akát na konci velkého sídliště

od Hanka

Denně si u něj vyprázdní bříška snad 30 psů. Člověk nedokáže dojít ke kmenu tohoto akátu bez toho, že by nešlápnul do psí hromádky. Přesto nadšenci ekologové tomuhle stromu občas poškozují kůru - akáty prý přírodě škodí, že obohacují půdu dusíkem.
Horní fotografie je z 26. 5. 2016
Přitom je akát významná včelařská dřevina. Nejen pro včely, i pro čmeláky i další hmyz. V květnu se sečou louky a všechny travnaté plochy. To květnové sečení trávy je správné a důležité. Jenže když kvůli sečení nejsou květy v travnatých plochách, trnovník akát je ve druhé polovině května v Praze prakticky jediným zdrojem květního nektaru pro všechen hmyz.

Číst více

29.5.2016

Po nedávných deštích rozkvetly pražské skály.

od Hanka

V Praze máme mnoho zajimavých skal. Nejvíc nad Vltavou, ale i nad Šáreckám potokem i na mnoha dalších místech.

Číst více