Aktuality Seznam

17.6.2016

Moderní architekti milují dlažbu.

od Hanka

Venkovní dlažba, to je dobré řešení. Dešťová voda se v dlažbě vsakuje do podzemí, nezatěžuje kanalizaci jako vyasfaltované nebo zabetonované plochy. Je to řešení blízké přírodě, a příroda to umí využívat. Obsazuje všechny přístupné škvíry, usídluje se tam, prorůstá, nadzdvihává kostky. A my lidi těžko vymýšlíme, co s tím. Většinou se to řeší s pomocí herbicidů, ale ukazuje se, že hebicidy nejsou tak neškodné, jak nám donedávna výrobci pesticidů tvrdili. Je potřeba hledat jiná řešení. Praha 6 se o to na plochách, které má v péči, snaží.

Číst více

12.6.2016

Halda zeminy a sutí, to je čmeláčí ráj.

od Hanka

Z Prahy 6 máme prodloužené metro, a v Praze 5 mají nejen stanici metra, ale taky haldu vytěžené zeminy a dalších sutí. Svahy haldy jsou v některých místech velmi strmé, hrozí tu nebezpečí sesuvů hlíny, vstup na haldu je zakázán (dovolen jen souhlasem MČ Praha 5). Čmelákům zákaz nevadí, nikde jsem neviděla tolik jedinců druhu čmelák zemní jako právě tady.

Číst více

6.6.2016

Trnovník akát na konci velkého sídliště

od Hanka

Denně si u něj vyprázdní bříška snad 30 psů. Člověk nedokáže dojít ke kmenu tohoto akátu bez toho, že by nešlápnul do psí hromádky. Přesto nadšenci ekologové tomuhle stromu občas poškozují kůru - akáty prý přírodě škodí, že obohacují půdu dusíkem.
Horní fotografie je z 26. 5. 2016
Přitom je akát významná včelařská dřevina. Nejen pro včely, i pro čmeláky i další hmyz. V květnu se sečou louky a všechny travnaté plochy. To květnové sečení trávy je správné a důležité. Jenže když kvůli sečení nejsou květy v travnatých plochách, trnovník akát je ve druhé polovině května v Praze prakticky jediným zdrojem květního nektaru pro všechen hmyz.

Číst více

29.5.2016

Po nedávných deštích rozkvetly pražské skály.

od Hanka

V Praze máme mnoho zajimavých skal. Nejvíc nad Vltavou, ale i nad Šáreckám potokem i na mnoha dalších místech.

Číst více

27.5.2016

Topoly mají zralá semena, kolem nich je bílo.

od Hanka

Topolům kanadským teď zrají semena. (Topol osika měl semena zralá už dřív, tady v Praze byly osiky prvními dřevinami, kterým zjara dozrála semena.) Vítr roznáší do okolí bílé chomáčky.

Číst více

23.5.2016

O krásné rozkvetlé louce u Šáreckého potoka nad Kalinovým mlýnem.

od Hanka

Rozkvetlá louka, to je v české přírodě čím dál tím větší vzácnost.
Kdysi, to už je hodně dávno, tu byly rybníčky jako nádrže vody pro Kalinův mlýn. Jak plynul čas, vše zarostlo neproniknutelnou bažinatou džunglí. A před několika roky tu proběhla revitalizace. Začátky byly složité, ale teď už to vypadá, že se tu revitalizace daří.

Číst více

21.5.2016

Jak je důležité rozumět běhu času, dělat vše ve správný čas.

od Hanka

Většina lidí pracuje v továrně nebo v kanceláři nebo někde, kde nezáleží na tom, co kdo dělá ráno nebo večer, vůbec jsme zvyklí dělat v práci totéž ať je leden nebo červenec. V přírodě (v zemědělství) je to jinak. Tam se člověk musí naučit vnímat čas.

Číst více

10.5.2016

Louka za zříceninou Baba je posečená, a to je dobře.

od Hanka

Je to dobře, že je tahle louka posečená včas. Trávám už začala růst květní stébla, za krátko by vykvetly, a travní pyl bývá pohromou pro mnohé alergiky. Většina druhů trav už další květní stébla letos nevytvoří, pokud jsou teď posečené. Ani hmyzu květnové sečení nevadí. Teď toho kvete všude tolik, že hmyz ani nestíhá všechny květy navštívit.

Číst více

8.5.2016

Včely a mravenci

od Hanka

Ve včelím úlu je vždycky teplo. To rádi využívají mravenci. Mezi včely mravenci nechodí - pokud je včelstvo zdravé a silné. Mravenci využívají prostory nahoře pod úlovou stříškou, případně i jinde v uteplivkách v úlech. Včelaři na ně obvykle dost nadávají, ale nepomáhá to. Včely a mravenci v přírodě rádi žijí blízko sebe.
Mám na každém úlu jiný druh mravence. Někteří mravenci jsou tak malí, že se skoro nedají vyfotografovat. Ale na jednom úlu (pouze na jednom) jsem měla naopak mravence obrovské.
Všimněte si velikosti v porovnání se včelou.

Číst více

5.5.2016

Rozkvétají jabloně.

od Hanka

A kdo jejich květy opylí? Tak to u jabloní problém nebude. Jednak kvetou později, kdy už je lepší počasí, a potom jabloně jsou druhem dřeviny, kterou hmyz miluje.

Číst více