Aktuality Seznam

9.4.2016

V Praze kvetou habry.

od Hanka

V pražských lesích je habr nejčastější strom. V minulosti byl pěstován jako tzv. nízký les. To znamená, že ho lidi káceli v krátkém obmýtí. Využívala se tím jeho vynikající pařezová výmladnost. Na palivové dřevo se hodily nepříliš silné větve. Jako palivo je habrové dřevo velmi výhřevné. Do dnešní doby nacházíme v lesích většinou habry s několika kmeny, které vyrůstají z nějakého starého pařezu.

Číst více

7.4.2016

Slivoně, když se na začátku dubna oteplilo.

od Hanka

Jakmile se oteplí, hned je všechno veselejší.

Číst více

7.4.2016

Slivoně začaly kvést už v březnu.

od Hanka

Ve středočeské krajině bývá mnoho nejrůznějších zplanělých slivoní.
Na fotografii je louka pod Špitálkou.
Letos začaly některé z nich kvést už v březnu, ačkoliv bylo chladno.

Číst více

5.4.2016

Včelařsky významné vrby

od Hanka

Pro včely medonosné i pro další druhy hmyzích opylovatelů jsou velmi důležité a nenahraditelné časně kvetoucí druhy vrb. Lidi obvykle znají vrbu bílou, a často jí pěstují, jenže ta kvete pozdě, v termínu kvetení vrby bílé už kvete mnoho jiných druhů dřevin. Pro přírodu jsou důležité ty časně kvetoucí druhy vrb, jako je vrba jíva nebo vrba košíkářská.

Číst více

2.4.2016

Líska, olše, osika

od Hanka

Líska, olše a topol osika jsou dřeviny, které kvetou už prakticky v zimě nebo koncem zimy. Jsou vybavené na to, že je opyluje vítr. Kdyby se v termínu jejich kvetení udělalo na chvilku teplo, včely medonosné by rády sbíraly pyl z jejich jehnědů. Ale to se povede jen některý rok, že je natolik teplo, aby včely mohly vyletovat z úlů.

Číst více

27.3.2016

Nutrie

od Hanka

Teplá zima nutriím prospívá. Pocházejí prý z jižní Ameriky, spíš ze subtropické oblasti, takže s tuhou zimou by měly potíže. Ale ve městě se vždycky nechají najít teplejší místa.
Občas jsou nutrie k vidění i na území Prahy. Mnozí je milují, a chodí je často krmit. Zejména pro rodiny s dětmi to je zajímavá atrakce, házet jim do vody mrkvičku a dětské piškoty.

Číst více

27.3.2016

Vodní nádrž Džbán

od Hanka

Sníh je v Praze vzácnost, a tak pokud se na chvilku objeví, a ještě k tomu se ukáže sluníčko, hned odložím práce doma na jindy a vybíhám s fotoaparátem ven do přírody.
Tady se mi povedlo vyfotografovat Vodní nádrž Džbán, při pohledu shora ze skal Divoké Šárky. V minulých letech tu býval problém s kvalitou vody, nyní je snaha o zlepšení.

Číst více