Aktuality Seznam

14.4.2018

Na chvilku v pražské Dendrologické zahadě.

od Hanka

Hned u vchodu, i potom v zadní části zahrady, upoutávají pozornost kvetoucí pěnišníky. Mají tu různé kutivary z okruhu pěnišníku sibiřského a časného.
Překvapil mne na nich větší počet čmeláků a dalších druhů včel samotářek, občas se nechali i fotografovat.
Na jiných rostlinách, třeba na různých dymnivkách, byli čmeláci taky, ale pohybovali se na nich tak rychle, že je fotoaparát nestíhal zaostřit.

Číst více

11.4.2018

Nejhojnější druhy čmeláků v pražských zahradách.

od Hanka

Vlastně bych měla napsat nejhojnější paní čmelačky, protože teď na začátku jara můžeme v přírodě vidět pouze čmeláčí samičky. Ty jediné přezimovaly, a teď z nich budou matky, které vychovají další čmeláčí generaci. Nejprve dělá všechno čmeláčí matka úplně sama. Vyhledá místo pro založení hnízdečka, a vytvoří v něm několik prvních buněk, do kterých naklade vajíčka. Z těch si vychová čmeláčí dělnice - tedy pokud všechno probíhá tak, jak má. Dělnice pak pomáhají matce se sháněním potravy a s výchovou dalšího čmeláčího potomstva.

Číst více

4.4.2018

Slunce zahřálo skály nad Vltavou.

od Hanka

A kdo chodí tiše, může ho překvapit ještěrka zelená.
Zdá se, že se probudili ze zimního spánku nedávno.
Tak naše ještěrky, vítejte zase v roce 2018.
Ještěrky zelené jsou vzácný druh, který žije na severním okraji Prahy.

Číst více

2.4.2018

Začaly kvést vrby jívy.

od Hanka

Vrba jíva kvete ze všech druhů našich vrb nejdřív. Je to dřevina proměnlivá. Rozmnožuje se semeny, a tak je každý stromek jívy originál, který se v něčem liší od ostatních. Včelaři si obvykle hledají v přírodě jívu s velkými samčími kočičkami, a takovou si pak na svojí zahrádce před úly naroubují na jinou podnož. Množit jívu dřevitými řízky se totiž obvykle nepodaří.
Na horní fotografii jsou 2 včely na velké jehnědě na včelařově zahrádce.

Číst více

30.3.2018

Konečně se oteplilo a včely vyletěly na květy mandloní.

od Hanka

Mandloně rozkvétají vždy časně zjara, mnohdy k jejich škodě, protože jim květy občas namrznou.
V Praze máme zajímavý mandloňový sad na jižním svahu v Seminářské zahradě. Je tu vysazená pestrá směs mnoha různých odrůd a typů mandloní. Včely medonosné využily oteplení a na mandloňových květech sbírají nektar a pyl.

Číst více

21.3.2018

A znova nasněžilo.

od Hanka

Cesta v Divoké Šárce 20. března 2018 - první jarní den.

Číst více

12.3.2018

Včera se poprvé po zimě hezky oteplilo, a hned se vzbudily ze zimního spánku některé druhy včel samotářek.

od Hanka

Na horní fotografii je pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes), sameček.
U takových druhů včel samotářek, kde přezimují obě pohlaví a páří se až na jaře, se samečkové obvykle probouzejí po zimě dřív než samičky. Je totiž úkolem samiček dát život dalším generacím svého druhu, a proto neriskují probuzení do špatného počasí, kdyby se ještě zima vrátila. Naopak u samečků má největší šanci na zplození potomstva takový, který se probudí dřív a včas si vyhledá nejlepší lokalitu.

Číst více

4.3.2018

Šárecký potok v sevření mrazem.

od Hanka

Do Prahy konečně dorazil mráz. Mráz příroda potřebuje, alespoň tu trochu vymrznou zavlečení slimáci.
Led vytváří na Šáreckém potoce zajímavé tvary. Před čtvrt stoletím tu bývaly občas větší mrazy. Tenkrát se běžně stávalo, že led v potoce namrzal i ode dna, a voda tekla nahoře nad ledem, ta ale opět namrzala, a tak voda v Šáreckém potoce kvůli ledu neustále stoupala, až nakonec tekla i po vedlejší silnici.
Tentokrát je sucho, a to přírodě škodí.

Číst více

11.2.2018

Únorové obrázky

od Hanka

Už je únor, a v Praze a okolí pořád nemáme sníh. Původní, české druhy stromů a bylin se tím obvykle nedají splést, jsou na výkyvy počasí zvyklé a dávají si pozor, aby nezačaly rašit nevhodně brzy. Naopak takové druhy, které si botanické zahrady dovezly třeba z Číny nebo z Japonska, mohou mít velké potíže, jestli během teplého února naraší a pak v březnu přijdou mrazy.
Na stromech bez listí bývají vidět ptáci. Tady se nechala fotografovat poštolka, jak sedí na svojí pozorovatelně.

Číst více

30.12.2017

Botanická zahrada Praha Troja v prosinci

od Hanka

Prosinec v botanické zahradě stále ukazuje lidem řadu zajímavostí.
Krásnoplodka japonská (Callicaria japonica) je tu svou barevností v zimě ojedinělá. Pěstují tu ovšem několik kultivarů krásnoplodky japonské, a taky se různě po zahradě dají najít i další, sice nápadně podobné, ale přesto jiné druhy krásnoplodek.

Číst více