14.8.2022
od Hanka
"A taková to byla velká láska."
Na horní fotografii je mladá samička křižáka pruhovaného (Argiope bruennichi). Samička sedí uprostřed své sítě, otočená hlavou dolů, to je u tohoto druhu obvyklé.
28.7.2022
od Hanka
Zamyšlení nad velkým lesním požárem u Hřenska:
Před sedmdesáti roky jsem byla malé dítě a v létě mne táta vozil v dětské sedačce na rámu svého jízdního kola na dlouhé výlety do lesů. Vzpomínám si, že tenkrát bývaly kolem lesních cest široké travnaté pruhy. Táta mi říkal, že je to tak nařízené, že kvůli nebezpečí požárů musí být velké lesy rozdělené loukami. Právě tak bývaly široké travnaté plochy kolem železničních tratí.
22.7.2022
od Hanka
Dělnice včel medonosných teď musí sbírat z květů hodně nektaru a kvalitního pylu pro výživu svých mladých včelích larviček. Takové včely, které nyní pozorujeme pracovat na květech, už budou žít jen krátkou dobu, následujícího jara se nedožijí. Úspěšné přezimování včelstva a jeho dobrý jarní rozvoj zajišťuje tzv. dlouhověká generace včelích dělnic. Dlouhověké včelí dělnice mají jako svůj životní úkol úspěšně přezimovat a pak pracovat ve včelstvu až do května. Dlouhověké včely se líhnou z vajíček, které včelí královna (matka) nakladla do buněk v plástech během předchozího léta.
Číst více
27.6.2022
od Hanka
V předchozích letech probíhaly na Říčanském potoce významné revitalizace. Slovo revitalizace znamená, že se lidi snaží vrátit potok a jeho okolí k původnímu přírodnímu stavu tak, aby se do vody opět vrátil život mnoha malých i větších živočichů. Aby potok netekl rovným a hlubokým korytem z betonových tvárnic.
Číst více
11.6.2022
od Hanka
Mnozí řeší otázku, jak správně pečovat o travnaté porosty. Právě tady je možnost se podívat na vhodný typ údržby louky, aby byla příznivá pro rozvoj mnoha druhů hmyzu. Přitom se zde jedná o plochu, která byla ještě před dvěma roky zanedbaná a neudržovaná. Nyní je možnost se poučit, jak vhodná a vlastně málo náročná péče prostor proměnila.
A kde louku najdete? Je v Praze mezi zastávkou metra Hůrka a vstupem do Prokopského údolí.
8.6.2022
od Hanka
Při fotografování blanokřídlého hmyzu si nelze nevšimnout také pavouků. Mám o nich jen málo znalostí, ale i tak bych chtěla ukázat, kteří pavouci mi dovolili, abych je fotografovala.
Na horních obrázcích je samička některého druhu pavouka slíďáka. U nás v Praze nemáme žádné velké druhy pavouků slíďáku, máme tady jen takové obyčejné, středně velké. Ale je jich mnoho, běhají po zemi skoro všude. Přezimovali ve stadiu dospělců. Potom v květnu začaly samičky nosit za sebou kokon s vajíčky. Kokon mají připředený na konec zadečku a nosí ho všude až do vylíhnutí mláďat.
20.5.2022
od Hanka
Pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes) je teď v Praze nejhojnějším druhem včely samotářky. Tvarem těla je podobná malým čmelákům, je to jejich blízká příbuzná, ale na rozdíl od čmeláků si nevychovává v hnízdečku dělnice.
Pelonosky jsou schopné létat i za nízkých venkovních teplot, umí si zahřát křídlové svaly třesem až na 40°C, pokud je to potřeba. Naopak pískorypky a většina dalších druhů včel samotářek se musí nejprve zahřát na slunci a teprve potom jsou schopné létat. Dělnice včel medonosných se zahřejí uvnitř svého úlu a snadno vyletí ven, pokud ale venku prochladnou, tak už se nejsou schopné vrátit domů.
11.5.2022
od Hanka
A mám dojem, že jich je letos víc než v jiných letech. Dokonce se mi nedávno podařilo fotografovat matku druhu vosa prostřední (Dolichovespula media). Ta je v Praze trochu vzácnější. S dělnicemi tohoto druhu se tu lidi v létě občas setkávají, protože dělnic bývá v hnízdě mnoho a ty po většinu svého života létají venku a shánějí potravu pro larvy. Naopak vosí matky se pohybují venku právě jen na začátku května, kdy samy zakládají hnízdečka. Později převezmou jejich práci vylíhlé dělnice a vosí matky už se pak věnují pouze kladení vajíček uvnitř hnízda, a tam člověk s fotoaparátem nevidí.
Číst více
29.4.2022
od Hanka
Nejvíc zajímavostí objevím vždycky doma na zahrádce. Každé jaro se ukáže paličatka zimolezová (Abia aenea). Ta patří do skupiny blanokřídlí širopasí, odborníci pro ně používají název Symphyta. Charakteristickým znakem širopasých je zadeček, který nasedá na hruď v plné šíři. Blanokřídlí širopasí jsou vývojově starší, v mnoha ohledech primitivnější. Samičky širopasých nakladou svoje vajíčka na vhodná místa, ale vylíhlé larvičky už se pak musí o sebe starat samy, dospělci jim v ničem nepomáhají. Larvy širopasých se podobají housenkám, říká se jim housenice.
Číst více
17.4.2022
od Hanka
Na skalách v Praze a okolí teď svítí květy tařice skalní. Po jejich rozkvětu se obvykle počasí zase výrazně ochladí, ale potom už tu skutečně bude jaro.
Tařice hmyz skoro neláká, ve květech má buď velmi málo nektaru a nebo vůbec žádný. Zřejmě počítá s tím, že v termínu jejího kvetení je ještě chladno a hmyz teprve začíná létat. A tařice musí začít s kvetením brzy zjara, dokud je ještě ve skalních štěrbinách trochu vlhkosti. V dalších měsících už budou muset její listy na skalách odolávat velkému suchu a horku.