Aktuality Seznam

3.5.2019

Blanokřídlý hmyz VKP Řepská step

od aculeata

Víte jaké přírodní krásy se ukrývají v Řepích? Navštivte Významný krajinný prvek Řepskou step, jež je perlou této oblasti.

Číst více

3.5.2019

Na polích kvete řepka.

od Hanka

Na polích kvete řepka olejka. Vyšla jsem k jednomu takovému poli s fotoaparátem, chtěla jsem vyfotografovat dělnice včel medonosných. V některých oblastech je totiž pro včelaře snůška z řepky jediným zdrojem medu. Z ostatních rostlin, kde včely sbírají nektar a pyl během celého roku, včely dokážou nasbírat nektar a pyl jen pro vlastní spotřebu, ale ne tolik, aby jim včelař mohl něco odebrat.
A jak to dopadlo? Včelu medonosnou jsem nezahlédla ani jednu. Skutečně žádnou. Vypadá to, že nemoci včel medonosných se rozšířily natolik, že někde je prostě celá vesnice bez včel, že v úlech je prázdno. Na kraji řepkového pole ale na květech pracovalo hodně včel samotářek. Nejvíc pískorypka obecná a pískorypka popelavá.

Číst více

17.4.2019

Sucho v přírodní památce Baba

od Hanka

Sucho tu začíná být skutečné zlé. Snad jediný hmyz, u kterého se zdá, že se umí se suchem úspěšně vyrovnávat, je stepnice jarní (Eucera nigrescens). V předchozích desetiletích jsem tu potkávala samotářké včely stepnice jen jako vzácnost. V posledních letech jich je ale čím dál tím víc. Zatím se v přírodě objevili jen samečkové stepnic, (samičky si ještě trochu přispí), a jsou nyní v PP Baba vidět snad v každé skupince hluchavek nachových. Tyhle hluchavky jsou jejich nejoblíbenější, ale samečkové jsou schopni se živit na květech mnoha druhů rostlin.
Samečkové druhu stepnice jarní mají mimořádně dlouhá a mohutná tykadla.

Číst více

8.4.2019

Pelonosky hluchavkové opylují květy i při chladnějším počasí.

od Hanka

Pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes) je hojný druh samotářské včely. Sbírá nektar a pyl na květech mnoha druhů rostlin. Miluje zejména takové květy, které jsou zbarvené modře nebo různě fialově, ale významně se podílí i na opylování bíle kvetoucích ovocných dřevin, třešní, hrušní a jabloní. Jejich opylovací práce je letos důležitá víc než v předchozích letech. Kvůli nemocem totiž přežilo zimu 2019/2019 jen málo včel medonosných, i v některých velkých oblastech jsou včelí úly většinou prázdné, bez života. Příroda není tak hloupá, aby byla závislá na jediném druhu hmyzího opylovatele. Včely samotářky také odvádějí mnoho opylovací práce, jenom my lidé jsme jim doposud nevěnovali pozornost.

Číst více

3.4.2019

Rozkvetlé slivoně v okolí Prahy.

od Hanka

V krajině v okolí Prahy teď kvetou bíle plané slivoně. Zahradníci jim říkají myrobalán, botanici používají jméno slivoň třešňová. My doma jsme jim říkali špendlíky. Protože mají v létě kulaté, různě barevné plody, co vypadají jako velké hlavičky od špendlíků. Používají se jako podnož pro roubování švestek. V minulosti se tu švestky hodně pěstovaly, lidi je vozili do lihovarů s koňskými povozy. Pěstování švestek tu omezily virové choroby, ale odolné podnože snadno zplaněly. Kolem Prahy teď patří k nejhojnějším dřevinám. Bíle rozkvetlé stromky jsou teď na začátku dubna dobře vidět.

Číst více

31.3.2019

Meruňky a některé slivoně letos rozkvetly už v březnu.

od Hanka

Pro jejich opylení jsou důležité včely medonosné. Ostatních druhů hmyzích opylovatelů je zatím málo. Ale při troše pozornosti se dají uvidět. Samečkové se ze zimního spánku probouzejí obvykle dřív než samičky. Teď na konci března lze vidět hlavně ty samečky. Ti se také živí květním nektarem, případně pylem, ale jejich hlavní aktivitou je hledání samiček. Rychle létají kolem rozkvetlých stromů a keřů, sotva se dá v rychlosti určit, o jaké druhy se vlastně jedná. Vyfotografovat pohyblivého samečka na květu se podaří jen díky náhodě. Na horní fotografii je sameček některého druhu pískorypky (foto 23. 3. 2019 v Praze u Vltavy).

Číst více

26.3.2019

Jak žijí ploskočelky rodu Lasioglossum.

od Hanka

Ploskočelek rodu Lasioglossum žije v ČR 68 druhů. Na území Prahy jsou z tohoto rodu velmi hojné malé druhy, které jsou dlouhé jen 4 až 10 mm. Většinou jsou zbarvené nenápadně, světle šedohnědě, obvykle zcela unikají lidské pozornosti. Přitom tyhle droboučké včeličky opylují květy rostlin právě tak dobře jako naše známé včely medonosné nebo čmeláci.
Hnízdečka si vyhrabávají v zemi.

Číst více

23.3.2019

Ve Stromovce rozkvetly javory červené.

od Hanka

Javor červený (Acer rubrum) pochází ze Severní Ameriky. U nás je to zatím málo známá okrasná dřevina. Různé kultivary tohoto druhu javoru se častěji vysazují v českých parcích teprve v posledních letech, proto se u nás většinou setkáváme jen s mladými stromy.
Rozkvétá už v březnu. A pokud se v této době oteplí a hmyz může začít vyletovat ze svých úkrytů, tak se květy javorů červených stávají velmi vyhledávané. Včelám samotářkám i včelám medonosným přítomnost javorů červených velmi prospívá. Na horní fotografii je sameček druhu pískorypka popelavá (Andrena cineraria).
Ale pozor - javor červený je velmi jedovatý pro koně !

Číst více

22.3.2019

Kvítky kolem pražských skal - křivatec český

od Hanka

Květy křivatců českých se objevují už v březnu. Jsou vcelku malé, ale v časném jaru patří k prvním rostlinám, které můžeme vidět kolem nevápnitých skal. (Ve vápencových oblastech drží prvenství v časném jarním rozkvětu jaterník podléška.)
Výskytu křivatců je potřeba si všímat ještě z dalšího důvodu. Křivatce ukazují přírodní lokality, které jsou po tisíciletí stabilní. Naše populace křivatců českých totiž nevytváří semena. Dokáže se množit jen cibulkami. Proto není schopen šířit se někam na jiná vzdálená místa. Pouze při půdních sesuvech se drobné cibulky dostávají dolů na nižší místa na skále, někdy je přitom i odnese vítr kousek vedle.

Číst více

14.3.2019

Vltava začala mít vyšší průtok vody než je obvyklé.

od Hanka

V posledních dnech přišlo značné ochlazení, hmyz nelétá. Proto dnešní aktualita nebude o blanokřídlém hmyzu, ale o Vltavě. Na území Prahy je většina vltavského toku spoutána regulacemi a hladina bývá na stejné úrovni, protože výšku její hladiny určují jezy a zdymadla. Pouze v severní části, podél zoologické zahrady, se řeka blíží přirozenému stavu. A to chci na fotografiích ukázat.

Číst více