Aktuality Seznam

2.6.2017

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) v Praze.

od Hanka

Pochází z východní Asie. Už v předchozích letech byly v Praze hlášené jednotlivé výskyty tohoto škůdce buxusů (zimostrázů), ovšem letos se tu ukazuje v plné síle.
Jako zavlečený škůdce u nás nemá přirozené nepřátele.
Motýl sice vypadá jako nápadný, ve skutečnosti je to mistr v nacházení úkrytů, kde není vidět.

Číst více

1.6.2017

Proměny barev kolem revitalizovaných tůní u Šáreckého potoka.

od Hanka

Před pár roky uměle vytvořené tůně a vlhká louka kolem nich neustále překvapují proměnou barev. A taky bohatstvím života, který se sem v krátké době nastěhoval.
Zpočátku tu byly jenom pulci ropuch. Nyní se tu ozývají hlasy více různých druhů žab, na fotografii jsou podle mého odhadu skokani.

Číst více

23.5.2017

Přírodní rezervace Divoká Šárka a přírodní pohroma řepka olejka na její hranici.

od Hanka

Řepka olejka je polní plodina, kterou nelze pěstovat jinak než s používáním mnoha zemědělských pesticidů. Od zasetí až k době před sklizní, pořád se musí něčím stříkat. Nepěstuje se jinak, než systémem tzv. "pod trvalou insekticidní clonou".
Řepka je stará kulturní plodina, jenže v dávných stoletích se její olej nepoužíval k jídlu, ale jen na svícení v lampičkách. Původní předchůdci řepky obsahovaly látky, které rostlinám zajišťovaly, že nechutnaly ani lidem a zvířatům, ani hmyzím žroutům. Samozřejmě se vždycky našly nějaké housenky nebo brouci, kteří i dřív řepku žrali, ale šlo jim to pomalu, některé složky obsažené v listech a plodech původní řepky vývoj hmyzu hodně brzdily.
Teprve v posledních desetiletích se podařilo vyšlechtit takové odrůdy řepky, které dávají olej s vynikající potravinářskou kvalitou, ale současně ztratily odolnost vůči hmyzím žroutům.

Číst více

22.4.2017

Přírodní památka Baba a její výhledy

od Hanka

Přírodní památka Baba, to je mimořádně hodnotné místo pro přírodu i pro lidi.
A zatím se nám tu dařilo oběma společně velmi dobře. Výhledy do budoucna ale radostné být nemusí.
Tohle místo si totiž vyhlédnul jeden pan architekt.

Jedná se o podnět na změnu ÚP vedený pod č. 80/2016
http://servis.praha-mesto.cz/uzplan/uzemni_plan_hmp/podnety/zmeny/grafika_nove/2016_80.pdfČíst více

12.4.2017

Pískorypky na začátku dubna.

od Hanka

Jak se zjara oteplí a vysvitne sluníčko, opylování ovocných dřevin začnou zvládat nejen včely medonosné a čmeláci, ale také hojné pískorypky.

Nejkrásnější pískorypka je pískorypka ryšavá (Andrena fulva). Má ráda angrešty, rybízy a zejména moderní odrůdy vzniklé zkřížením černého rybízu a angreštu.

Číst více

2.4.2017

Kvetou meruňky a mnoho dalšího.

od Hanka

Meruňky pocházejí z Číny, nejsou přizpůsobené na proměnlivé české počasí. Rozkvétají, hned jak se trochu oteplí.
Při jejich opylování jsou důležité včely medonosné. Letos v jejich květech bzučelo i mnoho čmeláků, ale všichni byli vysoko v koruně stromu, žádný nechtěl přiletět k fotoaparátu u spodních větví.

Číst více

29.3.2017

Co se děje v trávníku.

od Hanka

Kvetou sedmikrásky, a o jejich květy začal být velký zájem.
Na horním obrázku je pískorypka obecná, zdá se, že už také začala sbírat pyl. To znamená, že už teď na konci března má někde v zemi vybudované svoje hnízdečko a komůrky pro larvy začíná zásobovat nektarem a pylem z květů. Pískorypka obecná (Andrena flavipes) sbírá nektar a pyl z květů mnoha druhů rostlin. Zdá se, že tahle pískorypka má ve zvyku přeletovat mezi odlišnými rostlinami, aby její larvičky měly k dispozici výživnou směs, ve které žádné živiny neschází.

Číst více

26.3.2017

Obora Hvězda a porosty česneku podivného.

od Hanka

Pod stromy jsou rok od roku větší zelené plochy. Není to tráva, ale porosty česneku podivného. Je to zvláštní rostlina. Pochází z Kavkazu a střední Asie. Nyní je to i pražská specialita, invazní česnek podivný se najednou objevuje v lesích skoro všude.

Číst více

22.3.2017

Z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty v Praze na Albertově.

od Hanka

Mám to tady velmi ráda.
Na horní fotografii jsou květy konikleců ze skalky - foto 21. 3. 2017

V travnatých plochách začínají kvést cibuloviny po tisících. Takhle mají vypadat správné trávníky, nikoliv sterilní zeleno, ale se spoustou květů různých rostlinek.
Ačkoliv je to lokalita v centru Prahy, žije tu mnoho druhů blanokřídlých. Je jich tu víc druhů než na podobně velké ploše na venkově.

Číst více

18.3.2017

Kvetou nejrannější druhy vrb, je to první kvalitní potrava včel medonosných, čmeláků i mnoha druhů včel samotářek.

od Hanka

Konečně se na pár dnů oteplilo. A včely mohou vyletět z úlů a mít k dispozici dostatek kvalitní potravy. Některé rostliny kvetly už dřív, což o to, ale kvalitou se ty časné květy nemohou vrbám rovnat.
Pěstovat časně kvetoucí druhy vrb je pro včely a čmeláky mimořádně důležité. Potřebují po dlouhé zimě zesílit. A předchozí rok byl pro včely medonosné špatný. Šíří se k nám do ČR další a další včelí nemoci, jaké jsme dřív v Evropě neměly. V Praze je teď víc včelařů, kterým včely vymizely z úlů už během podzimu. Příčina není jasná, snad virové infekce. Taky není jasné, jak se tyhle nemoci šíří. Laboratoří, které jsou dostatečně vybavené na výzkum virů, existuje málo. Proto je v této otázce víc domněnek než potvrzených údajů.

Číst více