11.4.2016
od Hanka
V Praze je k vidění několik různých kultivarů tzv. smutečních vrb, které mají okrajové větve převislé. Nejoblíbenější je typ označovaný Salix x sepulcratis. Píše se o něm, že vznikl na přelomu 19. a 20. století pravděpodobně jako výsledek křížení mezi převislou vrbou bílou (cv. Tristis) a vrbou babylonskou.
Na obrázku je tato vrba na břehu Libockého rybníka.
9.4.2016
od Hanka
V pražských lesích je habr nejčastější strom. V minulosti byl pěstován jako tzv. nízký les. To znamená, že ho lidi káceli v krátkém obmýtí. Využívala se tím jeho vynikající pařezová výmladnost. Na palivové dřevo se hodily nepříliš silné větve. Jako palivo je habrové dřevo velmi výhřevné. Do dnešní doby nacházíme v lesích většinou habry s několika kmeny, které vyrůstají z nějakého starého pařezu.
Číst více
7.4.2016
od Hanka
Jakmile se oteplí, hned je všechno veselejší.
Číst více
7.4.2016
od Hanka
Ve středočeské krajině bývá mnoho nejrůznějších zplanělých slivoní.
Na fotografii je louka pod Špitálkou.
Letos začaly některé z nich kvést už v březnu, ačkoliv bylo chladno.
5.4.2016
od Hanka
Pro včely medonosné i pro další druhy hmyzích opylovatelů jsou velmi důležité a nenahraditelné časně kvetoucí druhy vrb. Lidi obvykle znají vrbu bílou, a často jí pěstují, jenže ta kvete pozdě, v termínu kvetení vrby bílé už kvete mnoho jiných druhů dřevin. Pro přírodu jsou důležité ty časně kvetoucí druhy vrb, jako je vrba jíva nebo vrba košíkářská.
Číst více
2.4.2016
od Hanka
Líska, olše a topol osika jsou dřeviny, které kvetou už prakticky v zimě nebo koncem zimy. Jsou vybavené na to, že je opyluje vítr. Kdyby se v termínu jejich kvetení udělalo na chvilku teplo, včely medonosné by rády sbíraly pyl z jejich jehnědů. Ale to se povede jen některý rok, že je natolik teplo, aby včely mohly vyletovat z úlů.
Číst více
27.3.2016
od Hanka
Teplá zima nutriím prospívá. Pocházejí prý z jižní Ameriky, spíš ze subtropické oblasti, takže s tuhou zimou by měly potíže. Ale ve městě se vždycky nechají najít teplejší místa.
Občas jsou nutrie k vidění i na území Prahy. Mnozí je milují, a chodí je často krmit. Zejména pro rodiny s dětmi to je zajímavá atrakce, házet jim do vody mrkvičku a dětské piškoty.
27.3.2016
od Hanka
Sníh je v Praze vzácnost, a tak pokud se na chvilku objeví, a ještě k tomu se ukáže sluníčko, hned odložím práce doma na jindy a vybíhám s fotoaparátem ven do přírody.
Tady se mi povedlo vyfotografovat Vodní nádrž Džbán, při pohledu shora ze skal Divoké Šárky. V minulých letech tu býval problém s kvalitou vody, nyní je snaha o zlepšení.