Aktuality Seznam

29.1.2020

Blanokřídlý hmyz PP Housle a blízkého okolí

od jitka-strakova

Bystrému návštěvníku PP Housle v pražských Lysolajích neunikne pestrost hmyzu, který zde lze pozorovat a to nejen v době kvetení třešní. Chcete-li vidět z krás blanokřídlého hmyzu ještě více, navštivte i nedalekou úvozovou cestu, která je zasazena v krajině stepního charakteru.

Číst více

21.12.2019

Zajímavé druhy jehličnatých dřevin kolem dejvických domů.

od Hanka

Začíná to docela obyčejně. Děti si přinesou domů z parku nebo z výletu do některé botanické zahrady šišku. Doma ze šišky vypadají semínka, a rodina je zasadí na zahrádku před domem. Zpočátku je to radost, když ze semínek vyrůstá malý stromeček. Později to bývá horší, velké stromy se na malé zahrádky u domů nevejdou.

Číst více

19.12.2019

Proč nám škodí bioplynové stanice.

od Hanka

Dotační programy pro podporu bioplynových stanic jsou pro českou krajinu pohromou. V současnosti se na polích pěstuje mnoho plodin nikoliv na potraviny pro lidi nebo na krmení pro zvířata, ale proto, aby se celá sklizeň odvezla do bioplynové stanice. Z úrody se vyrobí bioplyn, a ten se následně spaluje tak, aby vyráběl elektřinu a tu posílal do sítě. Přitom je logické, že pokud by někdo spočítal, kolik energie se spotřebuje na orbu na poli, na vysetí plodiny, na její hnojení umělými hnojivy a na její sklizeň a konečné odvážení celé rostlinné hmoty daleko do bioplynové stanice, tak ve výsledku nebude pochybovat o tom, že se na takovou akci mnohem víc energie spotřebuje než kolik se jí vyrobí.

Číst více

7.12.2019

Žlabatka dubová létá v zimě.

od Hanka

Žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) se vyvíjejí v duběnkách. V těch známých velikých kuličkách na dubových listech. Larvičky žlabatek žijí v malé komůrce uprostřed, a tam se živí listovým pletivem. Ta kulička, to je vlastně část dubového listu, larvička žlabatky umí vysílat do listu takové chemické signály, že kolem ní vyroste kulička. Když v listopadu přestane dub posílat do listů vodu a živiny a list uschne a zhnědne, tak to je pro larvičku žlabatky signál, že je potřeba se uvnitř v komůrce zakuklit. Vyvinutá, dospělá žlabatka pak nečeká na jaro, jak je to obvyklé u většiny druhů hmyzu, ale stačí jí krátké zimní oteplení, a vyletí klást vajíčka do dubových pupenů.

Číst více

30.11.2019

Řepka olejka v zemědělské krajině.

od Hanka

Na velkých plochách roste ozimá řepka olejka. Řepka by byla vlastně velmi dobrá plodina - kdyby se pěstovala pouze pro získávání kvalitního potravinářského oleje. Jenže všeho moc škodí. Pěstování řepky na biopaliva se stalo pro přírodu katastrofou.

Číst více

29.10.2019

Zajímavosti z pražské Stromovky.

od Hanka

Pražská Stromovka je velmi zajímavá lokalita. Je tu vysazeno tolik různých druhů dřevin, kolik nebývá ani v běžných botanických zahradách. Pokud lidi zajímá, s jakou přírodou by se setkali v jiných světadílech, stačí zajít do Stromovky - a kousek cizích krajů tady objeví.
Mezi nejmohutnější stromy tu patří ořechovec srdčitý (Carya cordiformis). Pochází z východu Severní Ameriky. Považuji ho za zdejší raritu. S mladšími stromy tohoto druhu se lze občas v arboretech setkat, ale tak obrovský strom jako je tady jsem nikde jinde v Čechách neviděla. Nevím, kolik roků tady roste. Určitě ale dost dlouho na to, aby prokázal, že umí odolávat českým mrazovým výkyvům i povodním a vůbec všem rozmarům našeho počasí. Plody má hořké, nejedlé. Má ale kvalitní dřevo. Stálo by za to, vyzkoušet jeho pěstování i v našich hospodářských lesích. Ve svém původním prostředí v Americe roste zejména na březích řek, vyniká odolností vůči záplavám.
Na další fotografii je plod ořechovce srdčitého na větvičce před dozráním.

Číst více

28.10.2019

Kloš jelení (a další nepříjemní krvežížnivci).

od Hanka

Stačí chvilka v lese na místech, kam chodí srnky pít, a najednou má člověk ve vlasech neobvyklé návštěvníky. Na internetu je napsáno o kloších docela hodně, nechci opakovat, co je uveřejněné jinde. Přidám jen moje zkušenosti a moje fotografie.
V Praze a okolí jsou hlavními hostiteli kloše jeleního srnky. A protože srnky jsou všude přemnožené, jsou teď přemnožení i kloši.

Číst více

13.10.2019

Mladé čmeláčí matky využívají oteplení a opět vyletují na květy.

od Hanka

Po předchozích chladných dnech přišlo oteplení. V přírodě jsou znova často vidět mohutné mladé čmeláčí matky, jak si doplňují enegii a sají sladký květní nektar. Paní čmelačky teď navštěvují květy mnoha druhů rostlin, ale jejich nejoblíbenější je hluchavka nachová.
Přírodovědci, kteří mají jako svůj obor botaniku, by říkali: "Obyčejná hluchavka, my bychom chtěli v pražské přírodě vysazovat vzácnější byliny." Zapomínají přitom, že čmeláci a mnoho dalšího hmyzu jsou svým životem vázáné na obyčejné rostliny, ne na ty vzácné.
(Na horní fotografii je mladá budoucí matka druhu čmelák zemní - Bombus terrestris).

Číst více

2.10.2019

Obrázky od potoka z Dolní Šárky.

od Hanka

Šárecké údolí je ve svém posledním úseku v Dolní Šárce hluboké a úzké, sevřené mezi strmými skalnatými svahy. V posledních několika letech tu po etapách probíhá revitalizace potoka. Je tu ovšem málo prostoru, proto musí být zdejší vodohospodářské úpravy břehů Šáreckého potoka jen skromnější. Přesto tu vzniká velmi hezká lokalita, příjemně chladná a většinou zastíněná i během letních veder.

Číst více

5.9.2019

Příroda v parku Ladronka na konci letních prázdnin.

od Hanka

Park Ladronka je určen pro sportovní aktivity. Přednostně se tedy musí udržovat tak, aby tu byl prostor příjemný pro lidi. A přesto tu žije víc zajímavých druhů hmyzu než na jiných plochách, kde je prvořadá péče o přírodu. Proč to tak je? Protože tu probíhá správná péče o travnaté plochy. Není tu vynechaná péče, naopak. Trávníky tu jsou sečené spíš často. Ale podstatné je, že je sekačka nastavená tak, aby zůstávalo alespoň 5 cm, někde až 10 cm porostu nad zemí. Prostě aby sekačka nepřesekávala bylinkám kořenové krčky. Takové rostliny snadno obnovují kvetení, i když zůstávají nízké.

Číst více