18.3.2023
od Hanka
Včera ráno byl ještě na některých zastíněných místech sníh, ale kolem poledne se začalo oteplovat.
Na horní fotografii je sameček druhu zednice rohatá (Osmia cornuta).
U většiny druhů samotářských včel je to tak, že samečkové se zjara líhnou výrazně dřív než samičky.
(Samečkové zednice rohaté mají vpředu na hlavě světlé chloupky.)
16.3.2023
od Hanka
Kolem skal v PP Baba se už začaly ukazovat drobné kvítky křivatců českých.
Křivatec český je druh, který na našem území přežil i poslední dlouhou dobu ledovou, zřejmě jako jediný z mnoha pradávných druhů křivatců. Odolnost získal díky tomu, že vznikl hybridizací různých druhů tehdejších křivatců. Zaplatil za to ale vysokou cenu. Je to hybrid, který není schopen vytvářet životaschopná semena. Dokáže se rozmnožovat pouze cibulkami. Proto se už nedokáže rozšiřovat na vzdálenější lokality. Po tisíce roků roste na stejných místech. Jeho cibulky jsou ale schopné padat ze skály dolů, to v souvislosti s častou půdní erozí a s půdními sesuvy.
19.2.2023
od Hanka
Příroda se neustále proměňuje. To je spolu s oteplováním klimatu čím dál víc nápadné. Myslím si ale, že příroda se měnila vždy během své dlouhé historie, i když třeba ne tak rychle. Prostě život musí vždy přinášet změny, bez toho by to život nebyl.
Letos v zimě mne na břehu Vltavy překvapily husice nilské. Sameček a samička tu byli pořád blízko sebe.
Doslechla jsem se, že první doložené hnízdění husic nilských proběhlo v ČR v roce 2008. A že v loňském roce už u nás bylo podle odhadu 40 až 50 hnízdících párů. Ukazuje se, že tomuto africkému druhu nijak nevadí evropská zima.
30.1.2023
od Hanka
Článek poslal pro uveřejnění ve sloupci Aktuality z přírody Jan Schneider.
Sluníčko svítí a hřeje, les voní vláhou, ptáci zpívají… ideální představa každého houbaře. Ale když je teplota na bodu mrazu, okolo bílo a fučí, napadlo by někoho vyrazit s košíkem na houby?
Přesto to jde a vůbec nemusíme být neúspěšní. Existuje několik velmi dobrých hub, které rostou vesele v zimě a mohou obohatit jídelníček i v tomto ročním období. Jde jen o to, kam za nimi správně vyrazit a jak je jednoduše nalézt.
Ačkoli hub rostoucích v zimním období je vícero, my zůstaneme u nejznámější trojice – penízovka sametonohá, hlíva ústřičná a boltcovitka ucho Jidášovo.
Na horní fotografii je penízovka sametonohá.
17.1.2023
od Hanka
Článek a fotografie poslal pro uveřejnění ve sloupci Aktuality z přírody Pavel Charvát.
S oblibou se toulám přírodou, pozoruju a fotím ptáky. Obzvlášť rád mám pozorování kolem vodních ploch nebo toků. Krátce po rozednění bývá kolem vody neuvěřitelný klid, zejména pokud je bezvětří nebo jen slabý vítr. Existuje spousta míst, kde lze ptáky pozorovat a vidět při tom překvapivě zajímavé druhy. V Praze můžu doporučit prakticky celý tok Vltavy od Podbaby po Zbraslav. Dalšími místy jsou rybníky u Hostivice, Dolní Počernice s rybníky a Pískovnou nebo pozorování datlů v oboře Hvězda. Mimo Prahu patří k mým oblíbeným oblastem jihočeské rybníky nebo okolí Zahrádek na Českolipsku. Nejlepší období na pozorování začíná teď. Stromy jsou bez listí, takže výhled nic neruší. A ptáci už buď ve svatebním jsou nebo se do něj brzy přepeří. Jsou tedy z celého roku nejnápadnější.
Na horní fotografii je kolpík bílý za letu mezi větvemi stromů.
29.12.2022
od Hanka
Do roku 2023 přeji našim hmyzáčkům pokud možno stabilní průběh zimního počasí, bez velkých teplotních výkyvů.
A nám lidem inspiraci a odvahu při hledání správných rozhodnutí v následujícím obtížném roce.
8.12.2022
od Hanka
Praha má krásnou přírodu, je tu mnoho zajímavých lokalit, ze kterých mám radost. Jedním takovým místem je hliniště bývalé cihelny na Jenerálce. Před několika roky nechal pražský magistrát plochu dobývacího prostoru upravit a dřívější hliniště je teď zprůchodněné pro veřejnost. A hlavně se povedlo opravit původní tunel pod Horoměřickou silnicí. Kdysi tudy dělníci vozili materiál z hliniště do cihelny, nyní je z toho podchod pro pěší a pro cyklisty, aby nemuseli přecházet frekventovanou silnici vrchem.
Číst více
13.10.2022
od Hanka
Při pohledu na XIX. kapli už všichni vědí, že se naplánovaná cesta blíží ke konci. Cesta byla krásná, ale náročná. Lidé totiž většinou nebydlí blízko trasy poutní cesty, několik kilometrů je nutné pochodovat nebo jet na kole už z domova ke svojí zvolené první kapli. Proto v tuhle chvíli už lidi obvykle mají za sebou 20 km. Ale za námahu to stálo, byly tu i nádherné výhledy po okolí.
Číst více
12.10.2022
od Hanka
"Zastavte se na cestách a pohleďte a vyptejte se na stezky staré, která cesta jest dobrá.
I choďte po ní a naleznete odpočinutí duši své."
(Jeremiáš 6,16.)
Kaple XII stojí u Peterkova mlýna.
11.10.2022
od Hanka
Pokračování poutní cesty do Hájku u Prahy.
Po překonání Pražského okruhu po mostě pro pěší se kousek dál ukáže výhled na kapli XI. Ta stojí u podjezdu dálnice D6. Z tohoto vyhlídkového místa není možné se terénem dostat až ke kapli.
Ale je zde jiná zajímavost:
Poznáte, jaká plodina je tu vysetá na poli?
Je to sója luštinatá (Glycine max) .