26.5.2024
od Hanka
Zpráva z 21. 6. 2024 - Hrabání a úklid sena jsou DOKONČENÉ !
"Ahoj, louka je uklizená. Stihli jsme to ještě před bouřkou. O víkendu už se nehrabe a neuklízí. Dík patří všem, kteří pomáhali. Zdravím a těším se naviděnou při dalších akcích,
Jakub."
Louka na Hůrce je v pražských Stodůlkách.
A proč je na této louce kosení až ve druhé polovině června? Protože tady se na omezení růstu trávy výrazně podílejí poloparazitické byliny kokrhel luštinec a černýš rolní a zdravínek jarní pozdní.
Samotný proces parazitace probíhá prostřednictvím haustorií, kterými rostlina vniká do xylémových pletiv kořene hostitelské rostliny, odkud získává rozpuštěné anorganické živiny. Po připojení k parazitovanému hostiteli ponechává parazit průduchy na svých listech otevřené i v období sucha a vypařuje tak zbytečně mnoho vody, kterou také čerpá od hostitele, odběrem živin i vody jej značně oslabuje.
V dřívějších stoletích všechnu dopravu a všechny polní práce dělali lidé s pomocí koní. A pro koně potřebovali hodně sena. Tenkrát bylo důležité, aby z každé louky sklidili maximum. Výskyt poloparazitických bylin by výnosy omezoval. Proto se lidé snažili parazitické byliny v porostu likvidovat. Obilí je také tráva, kokrhel luštinec dřív škodil také v obilí.
23.5.2024
od Hanka
Takové louky je užitečné pokosit už na konci dubna nebo na začátku května. Jinak ovsík přeroste a všechny kvetoucí byliny potlačí.
Před více než deseti roky bývala tady nad přírodní památkou Baba květnatá louka. Kvetlo zde několik druhů jetelů, hluchavky, žlutě kvetoucí škarda dvouletá, vikve a mnoho dalšího. To proto, že první seč tu dělali včas. Takovým posečením se ovsík vyvýšený oslabil a uvolnil prostor pro kvetoucí byliny.
Nyní je zde monokultura ovsíku vyvýšeného s vtroušenou trávou srhou. Na veliké ploše tu nenajdete ani jediný kvítek, ze kterého by mohli sát nektar čmeláci a další blanokřídlí.
17.5.2024
od Hanka
V Divoké Šárce často spásají porosty ovečky. To hmyzu prospívá. Protože ovce něco ukousnou, něco vynechají, pak zase kousek ukousnou a něco vynechají. To je pro přírodu mnohem lepší než strojové sekačky. Některé typy motorových sekaček také pracují příznivě pro přírodu, ale mnohé typy jsou velmi škodlivé. Nejhorší stroje jsou takové, které posečený porost současně drtí na drobno, tam nepřežívá vůbec nic.
Na vycházkách v přírodě se to hodně pozná, jaká je kde péče o travnaté porosty. Někde projdete kilometr mezi květy a neuvidíte tam na květech žádný hmyz. To jsou lokality, kde stroj každý rok a při každé seči všechno posečené současně drtí.
2.5.2024
od Hanka
Při pozorování života na stěnách hmyzích hotýlků lze vidět některé větší jedince, ale nejčastěji se tam pohybují maličké samičky různých druhů blanokřídlého hmyzu. Některé druhy jsou barevně nápadné, jiné splývají s okolím.
Na horních fotografiích je zlatěnka ohnivá (Chrysis ignita).
Jedná se o skupinu navzájem velmi podobných druhů. Jsou to hnízdní paraziti kutilek a jízlivek, hnízdících ve dřevě nebo v prutech, nebo ektoparazitoidi samotářských včel. Jsou to nejhojnější zlatěnky, mají široké hostitelské spektrum.
Všechny obrázky v tomto článku nafotografoval a poslal k uveřejnění Radim Herman.
27.4.2024
od Hanka
Na lokalitách pražských přírodních památek teď hojně kvete trýzel škardolistý. Mráz mu neublížil.
Letos v Praze létá poměrně dost bělásků řeřichových a jak se zdá, trýzel škardolistý je teď jejich vyhledávanou rostlinou.
V předchozích dnech mnoho různých druhů stromů namrzlo, kupodivu zhnědly listy nejen na ořešácích, ale i na některých dubech. Jiné druhy rostlin ale pokračují v růstu dál, jakoby se nic nestlalo.
23.4.2024
od Hanka
Které výhony se z toho vzpamatují a na čem se letos úrody nedočkáme?
Na fotografii je výhon vinné révy, který je kvůli mrazovému poškození skloněný dolů. Jestli budou poupata v hroznech schopná dál pokračovat v růstu nebo jestli celé letošní výhony uhynou, to se pozná až za pár dnů.
Klimatická změna totiž nezpůsobuje jenom oteplení. Problém je v tom, že teplejší vzduch nad mořem do sebe dostane víc vodní páry. A víc vodní páry ve vzduchu znamená také víc uložené energie, která se chce někde uvolňovat. To se děje tak, že víc fouká vítr. Síla větru je mohutná, rychle se mění jen to, jestli k nám vítr přináší teplo a písek ze Sahary a nebo mrazivý vzduch ze severovýchodu.
19.4.2024
od Hanka
A úřad nemá vymýšlet projekty, které podporují zbytečný další průjezd aut ke křižovatce na ploše nynějšího klidného parku s lavičkami v sousedství prodejny Albert v Praze 6 v lokalitě u Matěje.
Na horním obrázku je vidět ten nesmyslný projekt bezúčelné konstrukce, kolem které mají jezdit auta a která by zničila zdejší tiché místo.
Kolik máme v Praze 6 míst, kde rodiče musí držet děti pevně za ruku, protože těsně kolem nich jezdí auta?
A kolik tu máme prodejen, kde po nákupu si mohou rodiče sednout na lavičku a nechat dítě volně běhat po parku?
Zamýšlíte se nad tím, že malé děti mají hlavu a dýchají vzduch právě ve stejné výšce jako jsou namontované výfuky aut?
Na horním obrázku je namalovaná ta nově projektovaná konstrukce, která tu má nahradit nynější klidné a pro auta neprůjezdné travnaté místo s lavičkami. Na následujících fotografiích je zachycen současný stav zdejší lokality, kterou má nový projekt nahradit nebo zastínit nebo poškodit průjezdnou silnicí.
18.4.2024
od Hanka
Semínko pampelišky zapadlo do skuliny mezi betonovou zdí a vyasfaltovaným chodníkem. A nevzdalo se. I v tak malé škvíře dokázala pampeliška vyrůst, vykvést, poskytnout nektar a pyl včelám medonosným i včelám samotářkám. Nakonec na ní úspěšně dozrála semena. V přírodě má úspěch ten, kdo se nevzdává.
Číst více
16.4.2024
od Hanka
Jilm habrolistý a jilm horský jsou dvě příbuzné dřeviny. Zjara jsou nápadné tím, že na jejich větvích nejdřív vyrůstají plody. Teprve krátce před dozráním plodů začnou na těchto jilmech vyrůstat také listy.
Je to dobrá strategie. Takhle zjara je v přírodě ještě hodně volných nezarostlých míst, kde se mohou semena uchytit. Klíčící semenáčky mají šanci se prosadit dřív než se kolem nich začne rozrůstat konkurence jiných druhů rostlin.
V těchto dnech má zralá semena také vrba jíva a topol osika. Jejich droboučká semínka vypadají jako bílé chmýří, vítr je teď roznáší skoro všude.
12.4.2024
od Hanka
Jabloně mají pro hmyz kvalitní pyl a dobrý nektar. I když nyní kvete v přírodě skoro všechno, blanokřídlí upřednostňují jabloně a jsou tam k vidění v hojném počtu. Ale nechat se vyfotografovat, to neumožňují. Všichni rychle létají z květu na květ, nečekají, až se přiblížím s fotoaparátem. Na jabloních jsem opakovaně pozorovala kromě včel medonosných také krásné pískorypky ryšavé, pelonosky hluchavkové a drobné dělnice druhu čmelák luční.
Nakonec se mi po dlouhém snažení povedlo udělat na květu jabloně obrázek čmeláčí samičky druhu čmelák rolní.