Aktuality Seznam

20.7.2018

Sprašové stěny v lokalitě bývalé cihelny Kotlářka v Praze 6.

od Hanka

Sprašové stěny jsou zajímavé tím, kdo všechno v nich bydlí. Nejvíc jedinců blanokřídlého hmyzu se tu pohybuje brzy na jaře, ale i teď v červenci stojí za to stěny pozorovat. Pouze je problém, že se s fotoaparátem nejde dostat blízko. Přístup je zarostlý, a vlastně by ani nebylo správné si sem cestu vytvářet, následně by to tu mohlo být pro děti nebezpečné, kdyby sem pak taky lezly. Proto jsem zdejší hmyz fotografovala na rostlinách v okolí.

Číst více

16.7.2018

Co kvete včelám v červenci.

od Hanka

Léto už bývá na květy chudé. Většina stromů je odkvetlých. V některých lokalitách už je květů tak málo, že včelaři tu musí včelstva přikrmovat cukrem. Jinde ale mají štěstí. Třeba tam, kde vedle jejich úlů na poli rozkvetly slunečnice.
Staré odrůdy slunečnic mívaly v květech hodně nektaru, včely na slunečnicích nasbíraly tolik, že včelař ještě na konci července vytáčel mnoho medu. V současnosti to bývá horší, moderní odrůdy asi nejsou tolik závislé na opylení hmyzem, a také nektarodárnost je slabší, stačí jen pro výživu samotného včelstva. Ale díky za to, dostatek pylu je pro výživu včel důležitý.

Číst více

12.7.2018

Mravenci a mšice na kořenech rostlin.

od Hanka

Všichni jsme zvyklí vídat mšice a mravence na stoncích a listech rostlin. Mnoho druhů mšic žije i na kořenech, a ty unikají lidské pozornosti. Ale neunikají pozornosti mravenců, ba naopak, někteří mravenci se na ně specializují. V letošním roce mne nepříjemně překvapili na kořenech rajčat. Zpočátku silné sazenice rajčat začaly žloutnout, zdánlivě bez příčiny. Tak jsem jedno vytrhla a podívala se na kořeny.

Číst více

5.7.2018

Jak se v Praze vyrojili mravenci.

od Hanka

V prvních červencových dnech nastalo v Praze velké mravenčí rojení. Mladé samičky a samečkové si udělali svůj letecký den, vzduch jich byl plný. Hlas přírody nařizuje samičkám, aby si ve svůj svatební den vybraly toho nejzdatnějšího ženicha, který jejím potomkům předá správnou genetickou informaci. Ale i samečkové si vyhledávají zdatné samičky, které předvádějí hezkou leteckou akrobacii (o nemocné a poškozené samičky zájem není).

Číst více

2.7.2018

Plevel na polích

od Hanka

Letošní suché jaro je na mnoha místech pro zemědělce pohromou. Tedy - někde občas trochu zapršelo i v suchých měsících, a tam to vypadá s budoucí úrodou dobře. Ale v některých oblatech, a to i hned u Prahy, bylo skutečné sucho. Vysetá semena často vůbec nevzešla, a nebo hned po vyrašení celá rostlinka zaschla. Jen některý plevel se ukázal jako suchu odolný.
Na květu pcháče rolního mne překvapil otakárek fenyklový.

Číst více

17.6.2018

Obnova pražských ovocných sadů.

od Hanka

V dřívějších stoletích bylo kolem Prahy mnoho ovocných sadů a pastvin. Nyní se pražký magistrát snaží aspoň některé z těchto opuštěných a zanedbaných sadů obnovovat. To je dobře.
Staré kmeny je snaha zachovávat. Žije v nich hodně druhů brouků, a ve starých vykousaných broučích otvorech se následně ubytovávají i mnohé druhy blanokřídlého hmyzu.
Údržbu přírodně bohatých lokalit řeší město tradiční pastvou ovcí a koz.

Číst více

10.6.2018

Hlemýžď balkánský žije v Praze už 10 roků.

od Hanka

Hlemýžď balkánský (Helix lucorum) je další z nových přistěhovalců v Čechách. (Poprvé byl objeven v Praze v roce 2008 na nákladovém nádraží v Praze na Žižkově.)
A letošní počasí mu velmi vyhovuje.
Velké sucho přečkal u mne ve skleníku, kde jsem denně zalévala. Horko ve skleníku mu skutečně nevadilo, vídala jsem ho tam i v těch největších vedrech.
Naopak našeho původního hlemýždě zahradního jsem letos u mne na zahradě nezahlédla. Ten se asi přestěhoval někam na chladnější, severní svah, ideálně blíž k potoku.
Změna klimatu přináší i změny ve spektru druhů, které u nás žijí.

Číst více

31.5.2018

S letošním suchem a horkem se na pražských skalách umí vyrovnat jen málo druhů rostlin.

od Hanka

Sucho a horko letos trápí přírodu i lidi. Na jižních svazích mnoho rostlin zaschlo, a další druhy bylin nedokázaly obnovit kvetení, když byly posečené. Ale je to dobře, že je teď většina travnatých ploch posečená. Alergie na pyl dělá za sucha potíže mnoha lidem. A hmyz má zatím dostatek nektaru v květech na dřevinách. Je to s podivem, ale už naplno kvetou i lípy velkolisté. Takhle brzy to dřív nebývalo. V dobách mého dětství lípy začínaly kvést až na začátku prázdnin, první prázdninové dny jsem vždy měla spojené s vůní lipových porostů před koupalištěm.
Na horní fotografii je divizna knotovitá v ploše Přírodní památky Baba.

Číst více

9.5.2018

Přírodní památka Kalvarie v Motole.

od Hanka

Přírodní památka Kalvarie v Motole se skládá ze dvou částí. Známější je část, kde je vysoká skála s křížem na vrcholu. Pro přírodovědné bádání je ale vhodnější druhá část, k jihu obrácená skalnatá step.
Obě části rozděluje silnice a tramvajová trať.

Číst více

28.4.2018

Jaro v Oboře Hvězda.

od Hanka

V dubnu rozkvétá lesní podrost. Na velké ploše jsou sasanky, ale v současném počasí rychle odkvetly.
Na dalších, a obrovských plochách, je invazní česnek podivný. Původní rostliny dost vytlačuje.

Číst více