Aktuality Seznam

12.4.2017

Pískorypky na začátku dubna.

od Hanka

Jak se zjara oteplí a vysvitne sluníčko, opylování ovocných dřevin začnou zvládat nejen včely medonosné a čmeláci, ale také hojné pískorypky.

Nejkrásnější pískorypka je pískorypka ryšavá (Andrena fulva). Má ráda angrešty, rybízy a zejména moderní odrůdy vzniklé zkřížením černého rybízu a angreštu.

Číst více

2.4.2017

Kvetou meruňky a mnoho dalšího.

od Hanka

Meruňky pocházejí z Číny, nejsou přizpůsobené na proměnlivé české počasí. Rozkvétají, hned jak se trochu oteplí.
Při jejich opylování jsou důležité včely medonosné. Letos v jejich květech bzučelo i mnoho čmeláků, ale všichni byli vysoko v koruně stromu, žádný nechtěl přiletět k fotoaparátu u spodních větví.

Číst více

29.3.2017

Co se děje v trávníku.

od Hanka

Kvetou sedmikrásky, a o jejich květy začal být velký zájem.
Na horním obrázku je pískorypka obecná, zdá se, že už také začala sbírat pyl. To znamená, že už teď na konci března má někde v zemi vybudované svoje hnízdečko a komůrky pro larvy začíná zásobovat nektarem a pylem z květů. Pískorypka obecná (Andrena flavipes) sbírá nektar a pyl z květů mnoha druhů rostlin. Zdá se, že tahle pískorypka má ve zvyku přeletovat mezi odlišnými rostlinami, aby její larvičky měly k dispozici výživnou směs, ve které žádné živiny neschází.

Číst více

26.3.2017

Obora Hvězda a porosty česneku podivného.

od Hanka

Pod stromy jsou rok od roku větší zelené plochy. Není to tráva, ale porosty česneku podivného. Je to zvláštní rostlina. Pochází z Kavkazu a střední Asie. Nyní je to i pražská specialita, invazní česnek podivný se najednou objevuje v lesích skoro všude.

Číst více

22.3.2017

Z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty v Praze na Albertově.

od Hanka

Mám to tady velmi ráda.
Na horní fotografii jsou květy konikleců ze skalky - foto 21. 3. 2017

V travnatých plochách začínají kvést cibuloviny po tisících. Takhle mají vypadat správné trávníky, nikoliv sterilní zeleno, ale se spoustou květů různých rostlinek.
Ačkoliv je to lokalita v centru Prahy, žije tu mnoho druhů blanokřídlých. Je jich tu víc druhů než na podobně velké ploše na venkově.

Číst více

18.3.2017

Kvetou nejrannější druhy vrb, je to první kvalitní potrava včel medonosných, čmeláků i mnoha druhů včel samotářek.

od Hanka

Konečně se na pár dnů oteplilo. A včely mohou vyletět z úlů a mít k dispozici dostatek kvalitní potravy. Některé rostliny kvetly už dřív, což o to, ale kvalitou se ty časné květy nemohou vrbám rovnat.
Pěstovat časně kvetoucí druhy vrb je pro včely a čmeláky mimořádně důležité. Potřebují po dlouhé zimě zesílit. A předchozí rok byl pro včely medonosné špatný. Šíří se k nám do ČR další a další včelí nemoci, jaké jsme dřív v Evropě neměly. V Praze je teď víc včelařů, kterým včely vymizely z úlů už během podzimu. Příčina není jasná, snad virové infekce. Taky není jasné, jak se tyhle nemoci šíří. Laboratoří, které jsou dostatečně vybavené na výzkum virů, existuje málo. Proto je v této otázce víc domněnek než potvrzených údajů.

Číst více

9.3.2017

Kvete topol osika, a také ledacos dalšího.

od Hanka

Jehnědy topolu osiky také kvetou hned při prvním přejarním oteplení. Osikové jehnědy jsou veliké, přesto je lidi většinou neznají.
Osika je dvoudomá dřevina, samčí a samičí jehnědy jsou na odlišných stromech. Na fotografii je samčí jehněda, ze které vítr odnáší mnoho pylu. Pyl osik je šedavý, červenou barvu mají jen nezralé prašníky. Samičí prašníky vypadají velmi podobně, v době květu jsou při pohledu zdálky nerozeznatelné. Rozdíl se pozná až později, když se na samičích jehnědách utvářejí semena.

Číst více

2.3.2017

Zima končí.

od Hanka

Většinou je pořád ještě chladno, hmyz - až na vyjímky, zatím nelétá. Je to období, kdy rozkvétají dřeviny, které opyluje vítr.
Na horním obrázku jsou květy lísky obecné. V jehnědách se tvoří pyl. Jehnědy jsou nápadné, lidi je dobře znají. Samičí kvítky, ze kterých začnou růst oříšky, jsou tak drobné, až skoro neviditelné. Jsou to jenom blizny, které vyrůstají z pupenových obalů.

Číst více

4.2.2017

Hledání odlehčovací větve stoky " D " v lese nad Šáreckým potokem.

od Hanka

Napsal: Rudolf

Úřad Prahy 6 se nyní zabývá otázkou, co si počít se stokou "D", tedy přesněji s její odlehčovací částí, do které ústí bezpečnostní přeliv.
Problém začal už v dobách hlubokého socialismu. Tenkrát se nahoře na kopcích překotně stavělo mnoho sídlišť.
Tato odlehčovací stoka slouží pouze pro přeliv v případě velkého přívalového deště.

Kdo ví, kde ústí téhle stoky hledat?

Číst více

2.2.2017

Jak příroda recykluje včelí plásty

od Hanka

Všichni včelaři to znají. Člověk si domů přinese starší a poškozené včelí plásty, aby je přetavil na vosk. Jenže do toho přijde jiná nutná práce, přetavení na vosk se nestihne ani druhý den, ani další týden. Nakonec včelař na plásty uskladněné doma v teple zapomene. A na plástech zatím začne žít jiný život.
Na horní fotografii je brouk kožojed obecný. Ten sám nedokáže trávit přímo včelí vosk, živí se zbytky po jiných šikovných strávnících. Přítomnost kožojeda v domácnosti ale upozorní včelaře, že se má zamyslet, co se asi děje.

Číst více