Aktuality Seznam

12.1.2017

Areál Ladronka na začátku mrazivého počasí.

od Hanka

Areál Ladronka je dlouhá větrná pláň, náhorní plošina. Na mapě se dá najít v těchto místech vrstevnice s číslem 350 m nad mořem.
Fotografie jsou z 1. ledna 2017. Byla tu nádherná jinovatka, silná vrstva. (Dole u Vltavy v tento den zatím ještě skoro nemrzlo.)

Číst více

29.11.2016

Nově vybudované vodní plochy ve Stromovce

od Hanka

Teď, když už alespoň některým stromům spadalo listí, je od Letohrádku nádherný výhled na nově vybudované vodní plochy. Tedy přesněji, ony nejsou tak úplně nové. V těchto místech býval rybník snad už za Rudolfa II.
Potom v 19. století tu na dně bývalého rybníka vznikla louka. Jenže čas ukázal, že příroda si nedá moc poroučet. Louka tu byla skoro pořád podmáčená, a stav se ještě víc zhoršil, když pod zdejší loukou vybetonovali stropy tunelu Blanka. Já vlastně vůbec nevím, co tady stavebníci pod zemí budovali (v novinách se probíralo jen to, že se tady louka dvakrát propadla 16 m hluboko až dolů do staveniště). A potom už tu stála voda v louce prakticky trvale.
Nyní tu jsou tedy nově vybudované rybníčky, a to je dobře. Jsou v souladu s tím, co si zdejší příroda žádala.

Číst více

9.11.2016

Opadavé jehličnany v Praze

od Hanka

Na horním obrázku jsou vedle sebe TISOVEC dvouřadý a MODŘÍN opadavý v Botanické zahradě Na Slupi.
Modřín je náš původní evropský druh. Ostatní opadavé jehličnany, s jakými se lze v Praze setkat, pocházejí z jiných kontinentů. Dnes je hodnotíme jako cizokrajné, u nás nepůvodní dřeviny. Ovšem k takovému hodnocení je potřeba dát otazník. U nás v uhelných slojích se nacházejí otisky různých třetihorních dřevin, a mezi nimi jsou i tisovce, které se tvarově nijak neliší od nynějšího tisovce dvouřadého.

Číst více

1.11.2016

Vyšehrad

od Hanka

Den před svátkem všech věrných zemřelých na Vyšehradě.
Podzimní slunce už je nízko nad obzorem, a osvětluje všechno jinak, než je obvyklé v létě.

Číst více

29.10.2016

Královská zahrada

od Hanka

Jsou tu nádherné veliké stromy. Na horní fotografii je mohutný javor mléč a trochu výhled na Prahu.
(Pro veřejnost je otevřeno jen do konce října, potom na zimu každý rok zavírají.)

Číst více

25.10.2016

Podzimní barvy na skalách

od Hanka

Stromy začínají mít podzimní barvy, některý druh dřív, jiný později. Teď se nejlépe pozná, jak je kde která dřevina početná. Podle barvy se dá odhadnout druh stromu i na špatně přístupných místech. Ne vždycky to ochránce přírody potěší. Nepůvodní druhy tu jsou zastoupené snad z poloviny. Ale i ty nepůvodní jsou často krásné.
Fotografie budou ze skal Divoké Šárky. Na horní fotografii je modřín.

Číst více

17.10.2016

Stromovka - sbírka zajímavých dubů

od Hanka

Obdivuji zdejší duby už hodně roků. Snad nikde jinde se nenajde tak bohatá sbírka různých druhů dubů a jejich kultivarů jako právě tady. Jak plyne čas, mnohé původní staré stromy už uhynuly, ale zahradníci vysazují na uvolněná místa jejich následovníky.
Nejzajímavějším stromem je nyní zdejší dub velkoplodý. Je dutý už snad víc než půl století. Ale pořád se zdejším zahradníkům daří ho zachraňovat. Všimněte si, jak je teď jeho kmen průhledný.

Číst více

9.10.2016

Z cesty nad skály Divoké Šárky.

od Hanka

Chvilky, kdy zasvítí sluníčko, začínají být vzácné.
A pomalu se v přírodě ukazují barvy podzimu. Také ubývá druhů blanokřídlého hmyzu, jaké ještě lze venku uvidět. Ale některé druhy hmyzu jsou otužilci, s některými se ještě lze setkat.

Číst více

1.10.2016

Dendrologická zahrada Průhonice

od Hanka

Aby se to nepletlo, tahle Dendrologická zahrada Průhonice vlastně leží v Čestlicích, a je jen kousek za Prahou.
Určitě stojí za to, se do ní podívat. Je krásná od jara do podzimu. (V zimě je zavřená.)
Na ukázku vložím jen trochu málo fotografií z mojí včerejší návštěvy.
Na horní fotogafii je borovice mexická, s krásnými, velikými a dlouhými šiškami.

Číst více

3.9.2016

Začalo září - novinky na vlhké louce.

od Hanka

Je to stejná louka, na které nedávno kvetly pcháče. Ty už jsou teď posečené, a ukázaly se květy ocúnů. Je jich tu hodně, mnohem víc než minulý rok.
V minulosti, dokud nebyla auta a všechnu dopravu nákladů dělali koně, tak lidi jedovaté rostliny ničili. Kůň byl vždycky drahý a milovaný, lidi měli strach, aby se kůň nenažral něčeho, z čeho mu bude špatně. Tak se jedovaté rostliny staly vzácnými. Dnes se naopak mnohé jedovaté rostliny překvapivě vydatně množí.

Číst více