Aktuality Seznam

30.3.2018

Konečně se oteplilo a včely vyletěly na květy mandloní.

od Hanka

Mandloně rozkvétají vždy časně zjara, mnohdy k jejich škodě, protože jim květy občas namrznou.
V Praze máme zajímavý mandloňový sad na jižním svahu v Seminářské zahradě. Je tu vysazená pestrá směs mnoha různých odrůd a typů mandloní. Včely medonosné využily oteplení a na mandloňových květech sbírají nektar a pyl.

Číst více

21.3.2018

A znova nasněžilo.

od Hanka

Cesta v Divoké Šárce 20. března 2018 - první jarní den.

Číst více

12.3.2018

Včera se poprvé po zimě hezky oteplilo, a hned se vzbudily ze zimního spánku některé druhy včel samotářek.

od Hanka

Na horní fotografii je pelonoska hluchavková (Anthophora plumipes), sameček.
U takových druhů včel samotářek, kde přezimují obě pohlaví a páří se až na jaře, se samečkové obvykle probouzejí po zimě dřív než samičky. Je totiž úkolem samiček dát život dalším generacím svého druhu, a proto neriskují probuzení do špatného počasí, kdyby se ještě zima vrátila. Naopak u samečků má největší šanci na zplození potomstva takový, který se probudí dřív a včas si vyhledá nejlepší lokalitu.

Číst více

4.3.2018

Šárecký potok v sevření mrazem.

od Hanka

Do Prahy konečně dorazil mráz. Mráz příroda potřebuje, alespoň tu trochu vymrznou zavlečení slimáci.
Led vytváří na Šáreckém potoce zajímavé tvary. Před čtvrt stoletím tu bývaly občas větší mrazy. Tenkrát se běžně stávalo, že led v potoce namrzal i ode dna, a voda tekla nahoře nad ledem, ta ale opět namrzala, a tak voda v Šáreckém potoce kvůli ledu neustále stoupala, až nakonec tekla i po vedlejší silnici.
Tentokrát je sucho, a to přírodě škodí.

Číst více

11.2.2018

Únorové obrázky

od Hanka

Už je únor, a v Praze a okolí pořád nemáme sníh. Původní, české druhy stromů a bylin se tím obvykle nedají splést, jsou na výkyvy počasí zvyklé a dávají si pozor, aby nezačaly rašit nevhodně brzy. Naopak takové druhy, které si botanické zahrady dovezly třeba z Číny nebo z Japonska, mohou mít velké potíže, jestli během teplého února naraší a pak v březnu přijdou mrazy.
Na stromech bez listí bývají vidět ptáci. Tady se nechala fotografovat poštolka, jak sedí na svojí pozorovatelně.

Číst více

30.12.2017

Botanická zahrada Praha Troja v prosinci

od Hanka

Prosinec v botanické zahradě stále ukazuje lidem řadu zajímavostí.
Krásnoplodka japonská (Callicaria japonica) je tu svou barevností v zimě ojedinělá. Pěstují tu ovšem několik kultivarů krásnoplodky japonské, a taky se různě po zahradě dají najít i další, sice nápadně podobné, ale přesto jiné druhy krásnoplodek.

Číst více

21.12.2017

Slunovrat, včely se těší na jaro.

od Hanka

Včely medonosné poznávají kalendářní dny a vnímají běh času právě tak dobře, jako lidští učenci. Ačkoliv přečkávají zimu v chumáči na svých medných zásobách uvnitř úlů (nebo stromových dutin) prakticky potmě, den slunovratu poznají spolehlivě. A i když veku mrzne, uprostřed včelího hnízda nastává v tomhle termínu zásadní změna. A to je, že včelí matka znovu začne klást vajíčka, ze kterých dělnice následně vychovávají další generaci včel. Malé včelí larvičky jsou ale citlivé na to, při jaké teplotě potřebují vyrůstat. A tak včelí dělnice teď zahřívají střed chumáče na 36°C. I když venku mrzne, uprostřed včelího chumáče je udržovaná stálá teplota, podobná teplotě lidského těla. Včelí dělnice se tu vydatně krmí medem, a medovou energii přeměňují svalovým třesem na teplo.

Číst více

8.11.2017

Bílá Hora

od Hanka

Mohyla na památku bitvy 8. listopadu 1620 je v nadmořské výšce 381 m. Je to zvláštní místo. Odpovědi na mnoho otázek, které tu lidem přichází na mysl, ponechám historikům a jejich bádání. Pro dnešní dobu je důležitější hledat cestu od konfliktu ke společenství, a to je mnohdy těžký úkol.

Jsou odtud neobvykle krásné výhledy do okolí. Ty výhledy si nesmíme nechat vzít.

Číst více

7.11.2017

Obora Hvězda týden po vichřici.

od Hanka

Zdá se, že v Praze byla vichřice mírnější, že škody jsou jen malé. Počet vyvrácených nebo přelomených stromů není velký, ovšem i tak to stojí za ukázání a za varování, na co si mají lidi dávat pozor.

Číst více

18.10.2017

V říjnu jsou sršní hnízda na konci svého vývoje.

od Hanka

Na fotografii je sršní hnízdo, zavěšené pod střechou málo používané chaty. Po obvodu je tepelná izolace.
Při pohledu do hnízda zespoda jsou uvnitř vidět buňky s larvami v různém stadiu vývoje.
V nevýrazně zbarvených buňkách nahoře (a taky vlevo) jsou larvy, zavěšené hlavou dolů, které jsou závislé na tom, aby je sršní dělnice krmily.
Nápadně bílé buňky jsou takové, kde už jsou sršní kukly, tam probíhá proměna v dospělé jedince.
Sršní dělnice jsou vidět při práci na tepelné izolaci. Dělnice, které aktivně ošetřovaly larvy, se pohybovaly velmi rychle, a můj fotoaparát je v tmavém podstřeší chaty nezobrazil.

Číst více