Aktuality Seznam

29.10.2016

Královská zahrada

od Hanka

Jsou tu nádherné veliké stromy. Na horní fotografii je mohutný javor mléč a trochu výhled na Prahu.
(Pro veřejnost je otevřeno jen do konce října, potom na zimu každý rok zavírají.)

Číst více

25.10.2016

Podzimní barvy na skalách

od Hanka

Stromy začínají mít podzimní barvy, některý druh dřív, jiný později. Teď se nejlépe pozná, jak je kde která dřevina početná. Podle barvy se dá odhadnout druh stromu i na špatně přístupných místech. Ne vždycky to ochránce přírody potěší. Nepůvodní druhy tu jsou zastoupené snad z poloviny. Ale i ty nepůvodní jsou často krásné.
Fotografie budou ze skal Divoké Šárky. Na horní fotografii je modřín.

Číst více

17.10.2016

Stromovka - sbírka zajímavých dubů

od Hanka

Obdivuji zdejší duby už hodně roků. Snad nikde jinde se nenajde tak bohatá sbírka různých druhů dubů a jejich kultivarů jako právě tady. Jak plyne čas, mnohé původní staré stromy už uhynuly, ale zahradníci vysazují na uvolněná místa jejich následovníky.
Nejzajímavějším stromem je nyní zdejší dub velkoplodý. Je dutý už snad víc než půl století. Ale pořád se zdejším zahradníkům daří ho zachraňovat. Všimněte si, jak je teď jeho kmen průhledný.

Číst více

9.10.2016

Z cesty nad skály Divoké Šárky.

od Hanka

Chvilky, kdy zasvítí sluníčko, začínají být vzácné.
A pomalu se v přírodě ukazují barvy podzimu. Také ubývá druhů blanokřídlého hmyzu, jaké ještě lze venku uvidět. Ale některé druhy hmyzu jsou otužilci, s některými se ještě lze setkat.

Číst více

1.10.2016

Dendrologická zahrada Průhonice

od Hanka

Aby se to nepletlo, tahle Dendrologická zahrada Průhonice vlastně leží v Čestlicích, a je jen kousek za Prahou.
Určitě stojí za to, se do ní podívat. Je krásná od jara do podzimu. (V zimě je zavřená.)
Na ukázku vložím jen trochu málo fotografií z mojí včerejší návštěvy.
Na horní fotogafii je borovice mexická, s krásnými, velikými a dlouhými šiškami.

Číst více

3.9.2016

Začalo září - novinky na vlhké louce.

od Hanka

Je to stejná louka, na které nedávno kvetly pcháče. Ty už jsou teď posečené, a ukázaly se květy ocúnů. Je jich tu hodně, mnohem víc než minulý rok.
V minulosti, dokud nebyla auta a všechnu dopravu nákladů dělali koně, tak lidi jedovaté rostliny ničili. Kůň byl vždycky drahý a milovaný, lidi měli strach, aby se kůň nenažral něčeho, z čeho mu bude špatně. Tak se jedovaté rostliny staly vzácnými. Dnes se naopak mnohé jedovaté rostliny překvapivě vydatně množí.

Číst více

1.9.2016

Na břehu Vltavy

od Hanka

Většina rostlin už je odkvetlých, zlatobýl koncem léta rozkvétá.
Na neudržovaných plochách se zlatobýl dokáže šířit invazivně. Ale jednotlivé rostliny jsou pro hmyz potřebné a užitečné. Zejména tady na břehu Vltavy. Nyní se v přírodě objevuje mnoho hmyzích samečků. Ti se většinou nechtějí spářit s vlastními sestrami, jejich touha je spojená s voláním dálek. A nevím proč, ale mnoho hmyzu cestuje zejména podél řeky. (Zjara si obvykle vybírají letovou trasu nad řekou i včelí roje s mladými matkami.)

Číst více

25.8.2016

Pcháčová louka u Šáreckého potoka.

od Hanka

Rostou tady, na podmáčené louce, vedle sebe pcháč zelinný a pcháč šedý. Zatímco pcháč zelinný bývá na vlhkých loukách skoro všudypřítomný, pcháč šedý je na území Prahy vzácnější (ve Středočeském kraji je ale pcháč šedý častým druhem).

Číst více

12.8.2016

Záhada přírodní rezervace Divoká Šárka.

od Hanka

7. 8. 2016 mne krásné počasí vylákalo do Divoké Šárky. Myslela jsem si, že tady v členitém terénu a na rozsáhlých loukách najdu zajímavé druhy blanokřídlých. Ale je to ZÁHADA, NENÍ TU NA KVĚTECH SKORO NIC. Tedy přesněji, jsou tu dělnice včel medonosných, ty ale dokážou létat i 5 až 10 km daleko, když je to nutné. Pak tu jsou dvoukřídlí, včetně těch, co lidem sajou krev. Občas sršeň, vyjímečně ojedinělý čmelák, pár drobných motýlků, a jinak nic. Vidět během celodenního výletu tak málo jedinců hmyzu je neobvyklé, to snad i v zatravněných pásech tramvajových kolejí je biodiverzita bohatší.
Jaká péče o travnaté plochy tu v minulosti byla, že nyní je zde na květech tak málo života? Kolik litrů chemických postřiků (zemědělských pesticidů) se taky v lesích přírodní rezervace v předchozích letech (měsících) použilo?
Nebo udělali při aplikaci pesticidů něco špatně zemědělci na sousedních polích? Nebo je problém s údržbou ploch na letišti? Nebo tu byly všechny louky posečené na 100% najednou, hmyz tu neměl květy s potravou, proto odletěl hledat stravu v sousedních polích, a tam ho zemědělci ošetřili insekticidem?

Číst více

11.8.2016

Louka za přírodní památkou Baba v srpnu.

od Hanka

Některých pohledů se včelaři děsí. Mladé včely, které se líhnou v úlech v červenci a v srpnu, se musí pořádně vykrmit květním pylem. Jejich posláním je úspěšně přezimovat a zjara vychovat novou generaci včelích dělnic. A teď už je pyl jen v květech rostlin na loukách.
Mladá čmeláčí matka je na tom taky tak. Aby dobře přezimovala, musí se pořádně krmit, musí mít před zimou v těle pěkně veliké tukové tělísko, zásobu na zlé časy.

Číst více