Aktuality Seznam

18.10.2023

Mykorhizní symbióza - pro zachování života je nejdůležitější to, co na povrchu nevidíme.

od Hanka

V lese vidíme jednotlivé stromy, případně jednotlivé houby. Pro jejich existenci je ale nejdůležitější to, co je ukryté v zemi.
Na horní fotografii je křemenáč osikový. Vyrůstá jako symbiotická houba z podhoubí, které obklopuje kořeny osik. Houby a stromy se naučily spolupracovat. Plodnice hub se objevují jen za příznivých podmínek, ale podhoubí spolupracuje se stromy neustále. A jak dlouho bývá jednotlivé podhoubí naživu? Nevím, u některých druhů hub to může být jen krátká doba, třeba jen několik dnů soužití houby a kořene rostlin. A jiná podhoubí v lese mohou být naopak výrazně starší než stromy, které tam v současnosti rostou.

Číst více

29.9.2023

Co kvete včelám na konci září.

od Hanka

S postupujícím příchodem podzimu mají včely menší výběr, co se týká počtu druhů kvetoucích rostlin. Ve městech se ale pořád najde květů dostatek. Na záhonech teď kvetou různé podzimní astřičky, občas znovu nakvétají i letní byliny.
A co se dřevin týká, kvete břečťan a také opletka čínská a opletka baldšuánská. Tyhle pnoucí dřeviny jsou užitečné kolem budov ve městech, ale stávají se pohromou, pokud proniknou do přírody.

Číst více

12.9.2023

Přijďte pomáhat na louku na Hůrce.

od Hanka

Milí přátelé,
rád bych Vás pozval na tradiční akci Hrabání a úklid sena na louce na Hůrce.
Letos na podzim proběhne 21.-24. 9. 2023
Ve všední dny od 14.00 do 19.00 (já tam budu od rána, takže možno přijít kdykoliv)
O víkendu od 9.00 do 18:00.

Budu rád když dáte vědět zda dorazíte, ale můžete přijít i bez ohlášení. V případě většího počtu nahlášených lidí připravím i nějaké menší občerstvení.

Jakub

Číst více

3.9.2023

Na neudržovaných plochách s porostem třtiny křovištní se často vyskytují pavouci druhu zápřednice jedovatá.

od Hanka

Stébla spletená k sobě pavučinou vypadají nenápadně. Uvnitř každého takového zámotku se ale skrývá samička zápřednice jedovaté. Ve druhé polovině srpna si tam hlídá svůj kokon s vajíčky, později na konci srpna a v září také s mladými pavoučky. A jako každá správná matka své potomky bedlivě chrání – případného narušitele dokáže pořádně kousnout.

Číst více

25.8.2023

Iniciativa EU k ochraně opylovatelů

od Hanka

Evropská unie představila 24. 1. 2023 revidovaný akční rámec své iniciativy zaměřené na ochranu opylovatelů. Je součástí strategie v oblasti biodiverzity do roku 2030 s ambicí zastavit úbytek počtu druhů a množství opylovatelů. (Za významné opylovatele se podle této iniciativy považují nejen včely medonosné a včely samotářky, ale i ostatní blanokřídlý hmyz, dále pestřenky, motýli a můry.)
Jedná se zde především o zlepšení znalostí o úbytku opylovatelů, jeho příčinách a důsledcích a řešení příčin jejich úbytku. Důležitá je obnova biotopů opylovatelů a zmírnění dopadu klimatických změn a jiných příčin úbytku opylovatelů.

Číst více

13.8.2023

Blanokřídlí na louce nad skalami přírodní památky Baba v Praze 6

od Hanka

Zdejší louka nad skalami je pro hmyz velmi důležitá, nenahraditelná. Je to zvláštní louka, na které zůstává zelená tráva a kvetoucí byliny i v době, kdy jsou kvůli suchu ostatní městské trávníky zhnědlé. Dnes se odtud díváme na Vltavu dolů do hlubokého údolí. Jenže takhle to nebývalo vždycky. V dávných geologických dobách totiž tekla nějaká veliká řeka právě tady nahoře na ploše dnešní louky a okolního lesa. Na památku po těchto časech tu zůstaly v zemi vrstvy kulatých oblázků. A nejenom to. Zdá se mi, že nějaká neviditelná podzemní řeka tudy protéká neustále. A proto zdejší byliny neusychají ani v největších vedrech, dokonce tu jsou rozšířené i rostliny, se kterými se normálně setkáváme na vlhčích lokalitách.
Po letošních horkých červencových dnech je na skalách na ploše vyhlášené přírodní památky Baba uschlé všechno, ani nedávné deště tu kvetení bylin neobnovily. Pro přežití mnoha druhů hmyzu z přírodovědně chráněné plochy PP Baba je zcela zásadní to, že hmyzáčci odtud mohou snadno přeletět na tu obyčejnou louku nad skalami, na kterou už se ale žádný typ ochrany nevztahuje.

Číst více

8.8.2023

Louka u Vltavy v Praze v Sedlci za deštivého počasí na začátku srpna.

od Hanka

Bolševníkům obecným už většinou dozrávají semena. Ale některým jednotlivým rostlinám ještě kvetou okolíky na vedlejších výhonech, takže pořád je zde mnoho zajímavého hmyzu na fotografování. A je tu i řada dalších druhů rostlin, které mají dostatek květního nektaru. Někdo by řekl: "Vždyť tu roste jen běžná nitrofilní vegetace, nic zajímavého tu není." Jenže to je omyl. Na výskytu těch obyčejných rostlin závisí přežití nebo nepřežití většiny druhů blanokřídlého hmyzu.

Číst více

23.7.2023

Bolševník obecný je náš původní luční druh, který má ve květech pro hmyz mnoho snadno přístupného sladkého nektaru.

od Hanka

Bolševník obecný vyhledává především takový hmyz, který má kratší sosák a nedosáhne k hluboko uloženému nektaru ve květech jiných druhů rostlin. (Podobný tvar květu mají i jiné miříkovité rostliny, ty další miříkovité ale mají nektaru málo a uživí se na nich jen velmi drobní blanokřídlí. Pouze žlutě kvetoucí planý pastinák je také pro hmyz důležitý.) Bolševník obecný je nenahraditelný pro výskyt mnoha druhů blanokřídlého hmyzu. Mnozí blanokřídlí si totiž pro výchovu svých larviček vytvářejí hnízdečka v zemi nebo v dutinkách ve dřevě a nemohou se od svých založených hnízdeček příliš vzdalovat.
Chci ukázat, co všechno se mi povedlo na bolševníku obecném fotografovat.

Číst více

8.7.2023

Proč se letos v předjaří mnoha lidem nedařilo vypěstovat si doma kvalitní sadbu rajčat.

od Hanka

Už snad 30 roků si předpěstovávám ze semínek vlastní sadbu pro pěstování zeleniny na zahrádce u domu. A vždycky se to dařilo, problémy nasávaly pravidelně až po výsadbě na venkovní záhony, protože mnohé druhy zelenin chutnají slimákům.
Jenže letos se začaly dít divné věci dřív, a to po rozsazování semenáčků do truhlíků s nakoupeným zahradnickým substrátem. Nejvíc se problém ukázal na sazenicích rajčat. Rajčatům vyrůstaly zkroucené vrcholy a smotané horní listy. Nevěděla jsem, proč se to děje. Přičinu problému mi pomohly odhalit články v časopisu Agromanuál (čísla 4/2023 a také 1/2022). A je to jasné, poškození sazenic rajčat způsobila rezidua herbicidů, které byly obsažené v travní biomase nebo ve slámě, co lidé použili jako součást při výrobě zahradnického substrátu v kompostárnách.
Na horní fotografii je zkroucený list sazenice rajčete, poškození způsobila rezidua herbicidů v substrátu.

Číst více

28.6.2023

Teď se ukázalo, kdo mi v předjaří vykousal pupeny vinné révy.

od Hanka

Byly to housenky píďalek, druhu různorožec trnkový (Peribatodes rhomboidaria). Nyní nacházím v okolí keřů révy dospělce. Jsou to krásní, docela velcí motýli (rozpětí křídel je skoro 4 cm). Jejich samečkové mají nádherná tykadla s hřebínky. A přitom mne jejich housenky tak naštvaly. Ony by se mohly vyvíjet na mnoha různých dřevinách, na trnkách, na ptačím zobu i na celé řadě dalších keřů, mohly by se vyvíjet i na bylinách. Ale ony se rozhodly jinak. Vyžraly mi na zahrádce pupeny révy.

Číst více